Chudy Wawrzyniec ponownie areną zmagań najlepszych ultrasów w kraju

Chudy Wawrzyniec to jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawanych biegów ultra w Polsce. Od 2020 roku na ponad 80-kilometrowej trasie z Rajczy do Ujsoł odbywa się rywalizacja w ramach Mistrzostw Polski w Biegach Górskich na Ultra Dystansie. Podobnie będzie i w przyszłym roku roku. 

W 2024 roku Chudy Wawrzyniec odbędzie się 10 sierpnia. Wydarzenie zostanie zorganizowane po raz trzynasty. Bieg jest nietypowy. Brak supportu, mała liczba punktów odżywczych, brak przepaków. Na dokładkę unikatowa formuła – wybór dystansu (w edycji 2024 to 50, 80 i 100 km) odbywa się już na trasie biegu.

Limit czasu – ten sam dla każdego z dystansów – 16h. A to oznacza, że trasa 50+ (+2525 m / -2475 m) jest dobrym pomysłem dla początkujących ultrasów, bo limit pozwala pokonać dystans w dużej mierze marszobiegiem.

Trasa 80+ jest „uszyta” dla doświadczonych biegaczy górskich. Trudnością jest bowiem nie tylko dystans, ale również wspomniana już mała liczba punktów odżywczych – są tylko dwa. To właśnie na trasie osiemdziesiątki – po raz piąty z rzędu odbędą się Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na Ultra Dystansie.

Gruby wynik na Chudym

W edycji 2023 na trasie Chudego Wawrzyńca padł jeden z najbardziej wartościowych rezultatów, odnotowanych „na polskiej ziemi” i najlepszy uzyskany przez Polaka od 2021 roku. Andrzej Witek pokonał ponad 82 km, z przewyższeniem +3825 m w czasie 6 godzin 57 minut i 49 sekund, poprawiając wyśrubowany już rekord trasy o 39 minut! Bez wątpienia to wynik na poziomie międzynarodowym.

– Już zawsze będę wracał do startu w Chudym Wawrzyńcu z sentymentem. Kolejna edycja odbędzie się 10 sierpnia – idealnie w dniu imienin św. Wawrzyńca, który był inspiracją do powstania biegu. Jest zatem szczególna okazja, by świętować. Wstępnie wpisałem Chudego w mój kalendarz startów, ale ostatecznie decyzję podejmę, kiedy wyklarują się inne plany startowo-obozowe, bo lato to dla mnie bardzo intensywny czas – mówi Andrzej Witek, mistrz Polski w biegu górskim na ultra dystansie 2023.

Jako drugi na mecie w tym roku zameldował się Kamil Leśniak, którego wynik był również lepszy od dotychczasowego rekordu trasy (7 godzin 28 minut i 3 sekundy), a brązowym medalistą MP został  Tomasz Skupień, który na metę w Ujsołach dotarł po 7 godzinach 47 minutach i 9 sekundach.

Wśród kobiet najlepszą w roku 2023 była Urszula Paprocka – mistrzostwo Polski w ultra zapewnił jej czas 9 godzin 8 minut i 5 sekund. Drugie miejsce i srebrny medal wywalczyła Alina Wyleżałek, która pokonała ponad 82-kilometrową trasę w 9 godzin 10 minut i 45 sekund. Jako trzecia na metę dotarła Sylwia Byrska, z czasem 9 godzin 47 minut i 33 sekundy.

100 km dla prawdziwych ultrasów, Mała Rycerzowa oraz Muńcuł Vertical dla tych, co wolą krócej i szybciej

Najdłuższy z dystansów Chudego Wawrzyńca to 100 km. Bieg ten jest rozgrywany co dwa lata. To zdecydowanie trasa dla mocno zaprawionych w bojach ultrasów (przewyższenia wynoszą +5115 m / -5065 m). Nie każdy, kto zadeklaruje chęć pokonania 100 km, będzie mógł zrealizować swój plan, bowiem kluczowy jest czas na 70. km biegu – na szczycie Trzech Kopców. To właśnie tam trasy 80 i 100 km rozdzielają się. Jeśli biegacz nie zmieści się w ustalonym limicie czasu – będzie musiał skręcić w stronę mety.

11 sierpnia 2024 – dzień po Chudym odbędą się dwa krótsze biegi. 20-kilometrowa Mała Rycerzowa oraz niespełna 3-kilometrowy inov-8 Muńcuł Vertical. To propozycje dla początkujących górali lub osób, które wolą szybciej przebierać nogami. Na trasie Małej Rycerzowej trzeba pokonać +1150 m, natomiast Vertical to 360 m up.

fot. Katarzyna Gogler

Również w niedzielę, 11 sierpnia odbędą się zawody dla dzieci i młodzieży – Chudy Hulajnik. To biegi na dystansach od 200 m do 2,5 km rozgrywane na ścieżkach w Ujsołach, gdzie swoją metę mają wszystkie dystanse w ramach Chudego Wawrzyńca. W zawodach Chudy Hulajnik mogą startować maluchy bez dolnego limitu wieku, natomiast górna granica to 18 lat.

– W ramach naszych imprez zawsze organizujemy zawody dla dzieci i młodzieży. Wierzymy, że w ten sposób pokażemy młodemu pokoleniu frajdę z aktywności fizycznej, która być może przerodzi się w wielką pasję. W listopadzie tego roku po raz pierwszy organizowaliśmy – wspólnie z Fundacją Górom z Cięciny – zawody górskie dedykowane dzieciom i młodzieży – Young Trail. To pierwsza tego typu impreza w Polsce, którą mamy zamiar kontynuować i rozszerzać na kolejne gminy na Żywiecczyźnie – mówi Piotr Książkiewicz, organizator Chudego Wawrzyńca.

Zapisy trwają

Rejestracja do Chudego Wawrzyńca odbywa się na stronie www.zapisy.krokdonatury.pl. Szczegóły są dostępne na www.chudywawrzyniec.pl.

Start w Chudym Wawrzyńcu to okazja do wsparcia lokalnych działań proekologicznych w Beskidach. Podczas rejestracji do biegu każdy uczestnik może wybrać pakiet charytatywny, który oznacza przekazanie przekazanie 40 zł na rzecz akcji Czyste Beskidy. To kolejny rok tego typu rozwiązania w ramach Chudego Wawrzyńca.

Źródło: Fundacja Krok do Natury