Czechy motywem przewodnim XXI Biegu Europejskiego w Gnieźnie

Tegoroczna XXI edycja Biegu Europejskiego w Gnieźnie odbędzie się 6 kwietnia. Tym razem pod hasłem „Teraz Czechy”, dlatego nie zabraknie nawiązań do kraju naszego południowego sąsiada. Imprezę wyróżnia płaska trasa o długości 10 km oraz start i meta na malowniczym gnieźnieńskim Rynku. 

Jedna pętla, zapisy finiszują

Gnieźnieński bieg wystartuje z Rynku 6 kwietnia o godzinie 16:00. Trasa biegu liczy 10 km i posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W tym roku zostanie poprowadzona tylko na jednej pętli. Dzięki poszerzeniu i przebudowie drogi Pod Trzema Mostami zawodnicy przebiegną przez rondo znajdujące się na terenie fabryki okien Velux w Gnieźnie.

Na trasie w okolicach 6 km umieszczony będzie punkt z wodą, a meta biegu usytuowana będzie na gnieźnieńskim Rynku. W tym miejscu na finiszerów czekać będzie specjalna zamknięta strefa, w której serwowany będzie posiłek regeneracyjny.  

W XXI Biegi Europejskim wystartuje maksymalnie 900 zawodników. Na dzisiaj na liście startowej znajduje się 640 biegaczy, a to oznacza, że zapisy wkraczają w decydującą fazę.  Pakiet startowy w wersji podstawowej kosztuje aktualnie 85 zł, za koszulkę dodatkowo należy dopłacić 50 zł. Internetowa rejestracja na bieg trwa na stronie www.biegeuropejski.pl 

Bieg Europejski przyciąga do Gniezna nie tylko biegaczy z Wielkopolski, ale regularnie pojawiają się tu goście z kraju i zagranicy. Startował tu m.in. Kenijczyk Simon Kasimili, który w Pierwszej Stolicy Polski w 2003 roku uzyskał swój rekord życiowy 28:26. Jego rodak Abel Kirui,  dwukrotny mistrz świata i wicemistrz olimpijski w maratonie dwa lata później wygrał w Gnieźnie z czasem 29:04.

Bieg w Gnieźnie co roku skupia na starcie także polską czołówkę. Z jego trasą zmierzyli się m.in. Henryk Szost, Aleksandra Lisowska, Adam Nowicki, Arkadiusz Gardzielewski oraz Małgorzata Sobańska, która aż osiem razy wygrywała gnieźnieńskie zawody.

fot. Sebastian Uciński

21 lat Biegu Europejskiego

Bieg Europejski po raz pierwszy wystartował w 2003 roku wraz z podpisaniem traktatu akcesyjnego, na mocy którego rok później Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Każda edycja wydarzenia odbywa się pod innym hasłem związanym z państwem członkowskim wspólnoty.

Każda edycja biegu zaakcentowana jest charakterystycznym medalem. Jego kontury symbolizują granice państwa, pod hasłem którego odbywa się w danym roku to sportowe  wydarzenie. Oprócz tego uczestnicy mają okazję poznać m.in. tradycje kulinarne oraz walory turystyczne danego kraju. W ubiegłych latach honorowy patronat nad wydarzeniem objęły również ambasady: Włoch, Danii, Hiszpanii, Francji, Węgier, Litwy, a także Ukrainy.

W tym roku Bieg Europejski odbędzie się pod hasłem „Teraz Czechy”, dlatego honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie.

Kto organizuje Bieg Europejski?

Organizatorem Biegu Europejskiego jest istniejący od 2002 roku  klub Altom Gniezno. Wydarzenie wspierają partnerzy instytucjonalni: GOSIR Gniezno oraz Miasto Gniezno. Corocznie patronat honorowy nad wydarzeniem obejmuje Prezydent Gniezna Tomasz Budasz, a impreza ta traktowana jest jako stały element przedsięwzięć sportowych i promocyjnych miasta.

red

fot. Patryk Kazmierczak