Ostatnie 100 miejsc na XXI Bieg Europejski w Gnieźnie

Do pierwszego wystrzału startera XXI Biegu Europejskiego w Gnieźnie zostało jeszcze trochę ponad 5 tygodni, ale zapisy na zawody już wkraczają w decydującą fazę. Z puli dostępnych 900 miejsc zostało już tylko 100 pakietów, które trafią do uczestników w myśl zasady „kto pierwszy, ten lepszy”. W tym roku w bieg odbędzie się pod hasłem „Teraz Czechy!”.

Czas na Czechy

Bieg Europejski po raz pierwszy wystartował w 2003 roku wraz z podpisaniem traktatu akcesyjnego, na mocy którego rok później Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Od tamtej pory każda kolejna edycja wydarzenia odbywa się pod innym hasłem związanym z państwem członkowskim wspólnoty.

Każda edycja biegu zaakcentowana jest charakterystycznym medalem. Jego kontury symbolizują granice państwa, pod hasłem którego odbywa się w danym roku to sportowe wydarzenie. Oprócz tego uczestnicy mają okazję poznać m.in. tradycje kulinarne oraz walory turystyczne danego kraju.

W ubiegłych latach honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowały ambasady: Włoch, Danii, Hiszpanii, Francji, Węgier, Litwy, a także Ukrainy. W tym roku Bieg Europejski odbędzie się pod hasłem „Teraz Czechy”, dlatego honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie. Organizatorzy już dzisiaj zapowiadają, że 6 kwietnia w Gnieźnie nie zabraknie nawiązań do kraju naszego południowego sąsiada.

Ciepłownicy na start

Poza tym w ramach tegorocznej imprezy zorganizowane zostaną I Mistrzostw Polski Ciepłowników na 10 km, w których wystartują osoby zgłoszone przez przedsiębiorstwa ciepłownicze, jak i osoby indywidualne, które zadeklarują chęć rywalizacji w tym czempionacie, a są pracownikami firm ciepłowniczych. W tej kategorii nagrody rzeczowe trafią do trzech pierwszych kobiet i trzech mężczyzn. Na mistrzostwa zapraszają Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o. i Klub Sportowy ALTOM Gniezno.

– Akcja ma na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród pracowników sektora ciepłowniczego oraz promowaniu ciepła systemowego, które pozwala na zapewnienie komfortu cieplnego ponad 50 procentom gospodarstw domowych w Polsce. Ciepło systemowe jest nie tylko w pełni bezpieczne i komfortowe ale staje się także coraz bardziej zielone. W Gnieźnie przejściowo poprzez zastępowanie miału węglowego biomasą a docelowo przez wykorzystanie wód termalnych z gnieźnieńskiej geotermii – podkreślają organizatorzy.

O której start Biegu Europejskiego? Jaka trasa?

Gnieźnieński bieg wystartuje z Rynku w sobotę, 6 kwietnia o godzinie 16:00. Trasa liczy 10 km i posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W tym roku zostanie poprowadzona tylko na jednej pętli. Dzięki poszerzeniu i przebudowie drogi Pod Trzema Mostami zawodnicy przebiegną przez rondo znajdujące się na terenie fabryki okien Velux w Gnieźnie. 

Na trasie w okolicach 6 km umieszczony będzie punkt z wodą, a meta biegu usytuowana będzie na gnieźnieńskim Rynku. W tym miejscu na finiszerów czekać będzie specjalna zamknięta strefa, w której serwowany będzie posiłek regeneracyjny.

Jak się zapisać? 

W XXI Biegu Europejskim wystartuje maksymalnie 900 zawodników. Obecnie na liście startowej znajduje się ponad 800 biegaczy, a to oznacza, że zapisy wkraczają w decydującą fazę. Pakiet startowy w wersji podstawowej kosztuje aktualnie 85 zł, za koszulkę dodatkowo należy dopłacić 50 zł. Internetowa rejestracja na bieg trwa na stronie www.biegeuropejski.pl

Na najmłodszych adeptów biegania czeka Bieg Przedszkolaka o Puchar Cieplika dla dzieci w wieku od 2 do 7 lat.  Jako pierwsze o godzinie 14:15 wystartują dziewczynki, a 20 minut później na trasę wyruszą chłopcy. Wpisowe na ten bieg wynosi 20 zł, a w pakiecie znajduje się m.in. koszulka i opaska na rękę.

red