Kto wygra 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski?

Po zeszłorocznym fantastycznym 17. Nationale-Nerderlanden Półmaratonie Warszawskim, w którym aż pięć zawodniczek pobiegło szybciej od starego rekordu trasy, ostrzymy sobie apetyty na wielkie emocje. W niedzielę będą podwójne – z jednej strony pasjonować się będziemy walką o czołowe miejsca w klasyfikacjach generalnych, a z drugiej – mamy przecież zmagania o medale mistrzostw Polski. Po raz ostatni warszawska impreza była ich areną 12 lat temu.

Dla kogo medale Mistrzostw Polski?

Zacznijmy zatem od rywalizacji krajowej. Przed rokiem w mistrzostwach kraju, które odbyły się w Grudziądzu wzięło udział jedynie… 6 pań, więc liczba 27 zgłoszonych w tym roku robi spore wrażenie. Na papierze faworytką wydaje się drużynowa brązowa medalistka mistrzostw Europy w maratonie Monika Jackiewicz.

Celem zawodniczki MKL Szczecin jest uzyskanie kwalifikacji na mistrzostwa Europy w Rzymie (wynik 70:30), a w kwietniu przebiegnięcie maratonu w czasie lepszym niż 2:26:50. To dałoby jej bezpośrednią kwalifikację na igrzyska w Paryżu i miejsce w polskiej kadrze obok Aleksandry Lisowskiej i Angeliki Mach.

fot. Maciej Krüger

Czy któraś z rywalek zdecyduje się na bieg w tempie 3:20 min/km? Tego nie wiemy, choć takie nazwiska jak Anna Bańkowska, Katarzyna Jankowska, Iwona Bernardelli czy Sabina Jarząbek sprawiają, że możemy mieć nadzieję na kilka polskich czasów poniżej 1 godziny i 12 minut.

Panowie mają trochę bardziej zdecydowanego faworyta i jest nim oczywiście Mateusz Kaczor. Autor trzeciego wyniku w historii polskiego maratonu (2:09:34) ostrzy sobie zęby na wynik w okolicach 62 minut – bo bez tego trudno marzyć o bieganiu maratonu w 2:06-2:07. A Kaczor na pewno ma takie ambicje.

Na konferencji prasowej przed biegiem ogłosił, że chciałby pobić rekord Mistrzostw Polski w półmaratonie, który od 2011 roku wynosi 62:26 i należy do Marcina Chabowskiego. Zobaczymy, czy na nawiązanie walki z Kaczorem stać będzie innych zawodników takich jak Kamil Karbowiak czy Szymon Dorożyński.

Mocni rywale i rywalki z zagranicy

Czy ewentualny złoty medal mistrzostw Polski da biegaczowi z Radomia miejsce na podium półmaratonu? Trudno powiedzieć, bo rywali ma mocnych. Wśród nich m.in. dwukrotny mistrz Europy w biegu na 10 000 metrów, reprezentujący Turcję Polat Kemboi Arikan, Belg Dorian Boulvin, który przed dwoma tygodniami w mistrzostwach Belgii uzyskał 61:25 czy eprezentant Niemiec Filmon Teklebrhan-Behre (62:17). W Warszawie pobiegnie także Mołdawianin Maxim Raileanu, który kilka tygodni temu wygrał z Mateuszem Kaczorem o 12 sekund na maratonie w Sewilli).

Z zawodniczek zagranicznych największą uwagę zwraca niewątpliwie para przyjezdnych zza zachodniej granicy. Niemka Fabienne Koenigstein, której maratońska życiówka jest lepsza od rekordu Polski na tym dystansie (2:25:48 vs 2:25:52), a najlepszy wynik w półmaratonie jest o 8 sekund lepszy niż życiówka Moniki Jackiewicz (70:31 vs 70:39), a zwłaszcza zgłoszona niemal w ostatniej chwili Domenika Mayer (69:52 w półmaratonie, 2:23.47 w maratonie w roku ubiegłym).

Zapewne wysoko będą też druga na ostatnim Maratonie Warszawskim Marina Niemczenko z Ukrainy i jej rodaczka Viktoriia Kaliuzhna. Ciekawi nas start młodej Włoszki Aurory Bado, która przed rokiem zdobyła brąz młodzieżowych mistrzostw Europy w biegu na 10 000 metrów.

Jakie są rekordy Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego?

Rekordy Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego są dość mocno wyśrubowane i padły w ostatnich dwóch latach. Najszybszym mężczyzną dotychczas był Tanzańczyk Emanuel Giniki Gisamoda, który w 2022 roku uzyskał wynik 60:30. Jak chodzi o kobiety, to od ubiegłego roku rekordzistką jest Etiopka Aminet Ahmed Abde (67:08).

O tym, kto wygrał 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski przekonamy się już w niedzielę, 24 marca tuż po godzinie 12:00.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”, red

fot. w nagłówku Jan Nyka