Beatrice Chebet pobiła rekord świata na 10 000 m. Złamana kolejna granica

Kenijka Beatrice Chebet jako pierwsza kobieta na świecie pokonała dystans 10 000 m na bieżni w czasie poniżej 29 minut. Dokonała tego dzisiaj (25 maja) podczas mityngu Prefontaine Classic zaliczanego do prestiżowego cyklu Diamentowej Ligi.

W biegu na 10 000 m poza Chebet kluczową rolę odegrała również Etiopka Gudaf Tsegay. Obie zawodniczki przez długi czas utrzymywały tempo dyktowane przez diodowe oznaczenia, które wskazywały na tempo poprzedniego rekordu świata. Na 5000 m pojawiły się w czasie 14:31.08. Na trzy okrążenia przed metą Kenijka podkręciła tempo i sukcesywnie wypracowywała przewagę.

Ostatecznie Beatrice Chebet finiszowała z czasem 28:54.14 i jako pierwsza kobieta na świecie złamała granicę 29 minut. Aż o prawie 7 sekund poprawiła wynoszący 29:01.03 dotychczasowy rekord świata, który Etiopka Letesenbet Gidey uzyskała w Hengelo w 2021 roku.

Gudaf Tsegay zajęła drugie miejsce z wynikiem 29:05.92, co daje jej trzecie miejsce na liście wszech czasów. Na podium załapała się jeszcze Lilian Kasait Rengeruk z Kenii (29:26.89).

24-letnia Chebet jest rekordzistką świata również na dystansie 5 km. W grudniu ubiegłego roku na ulicach Barcelony uzyskała wynik 14:13.

Przypomnijmy, że rekord Polski kobiet na 10 000 m wynosi 31:43.51 i padł 11 lat temu na stadionie w Ostrawie. Jego autorką była Karolina Nadolska.

Źródło: World Athletics, red