Marcin Lewandowski o szansach polskich lekkoatletów w Paryżu [PODCAST]

Gościem audycji „Race Pace – podcasty o bieganiu” był Marcin Lewandowski, który w rozmowie z Kubą Pawlakiem ocenił aktualny poziom polskich lekkoatletów w kontekście zbliżających się igrzysk olimpijskich w Paryżu (26 lipca-11 sierpnia). Będzie to pierwsza od 16 lat impreza tej rangi, w której nie weźmie udziału jako sportowiec.

Słuchaj podcastu

Polakom będzie bardzo ciężko w Paryżu powtórzyć sukces z poprzednich igrzysk w Tokio, gdzie wywalczyli 14 medali, najwięcej od 2000 roku. Najwięcej – aż 9 krążków – zdobyli lekkoatleci. Złote medale przywieźli Damian Tomala (chód sportowy na 50 km), Wojciech Nowicki, Anita Włodarczyk (rzut młotem),  oraz sztafeta mieszana 4x 400 m w składzie Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński.

Srebrne krążki wywalczyli Maria Andrejczyk (rzut oszczepem) i kobieca sztafeta 4×400 m: Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic, a brązowe Patryk Dobek (800 m), Malwina Kopron i Paweł Fajdek (rzut młotem).

Gość audycji „Race Pace – podcasty o bieganiu” odniósł się m.in. do przewidywań redaktorów serwisu Atheltics Weekly, którzy ocenili, że w Paryżu biało-czerwoni mogą liczyć na 3 medale olimpijskie – wszystkie w rzucie młotem.

Marcin Lewandowski to jedna z ikon polskiej lekkoatletyki. Brązowy medalista mistrzostw świata z 2019 roku na dystansie 1500 m,  uczestnik igrzysk olimpijskich w Pekinie (2008), Londynie (20212), Rio de Janeiro (2016) i Tokio (2021). W finale wystąpił raz, w stolicy Brazylii, w biegu na 800 m z wynikiem 1:44:20 zajął szóste miejsce. Sportową karierę zakończył w 2022 roku.

red