Na Podskarbińskiej niedługo zaczną układać bieżnię. Kiedy tam pobiegamy?

Pierwszy etap modernizacji stadionu lekkoatletycznego przy ulicy Podskarbińskiej w Warszawie wkracza w decydującą fazę. Podbudowa bieżni i zakoli została już wykonana, wszędzie został wylany asfalat, na który już niedługo położona zostanie nawierzchnia z poliuretanu. Obiekt powinien zostać oddany do użytku po wakacjach.

Byliśmy wczoraj z wizytą na stadionie „Podskarbińska”. Trzeba przyznać, że w tym miejscu działo się niewiele, ale jak udało nam się dowiedzieć, już wkrótce roboty mają ruszyć pełną parą.

Po 20 czerwca rozpocznie się montaż skrzynek skoczni do skoku o tyczce, desek odbicia do skoków w dal i trójskoku, itp. Wtedy też rozpoczyna się układanie nawierzchni poliuretanowych dwuwarstwowych. Zasadnicze nawierzchnie FullPUR (z pełnego poliuretanu – przyp.red.) układane będą od 8 lipca – informuje Andrzej Opala, rzecznik prasowy dzielnicy Praga Południe.

Termin zakończenia prac na stadionie planowany jest na 30 września 2024 roku. Na finał generalnego remontu, który w tym miejscu rozpoczął się niemal rok temu czekają biegacze nie tylko z Pragi Południe. Amatorzy będą mogli na Podskarbińskiej szlifować formę do woli, ponieważ jak zapewniają urzędnicy stadion pozostanie otwarty dla wszystkich sportowców i mieszkańców.

Po modernizacji obiekt ma spełniać wymagania II kategorii według standardów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Dzięki temu będzie można organizować w tym miejscu zawody na poziomie mistrzostw krajowych czy międzynarodowych mityngów pod egidą World Athletics.

Stali bywalcy stadionu przy Podskarbińskiej zmiany widzą gołym okiem. Obiekt główny wzbogacił się już o cztery 21-metrowe maszty z LED-owym oświetleniem. Jupitery zamontowano również na terenie rozgrzewkowym. Po modernizacji stadion będzie dysponował bieżnią prostą 10-torową i okrężną złożoną z 8 torów. Docelowo obiekt wzbogaci się o profesjonalne nagłośnienie oraz dwa telebimy, na których będą mogły być wyświetlane wyniki zawodów.

Ale to nie wszystko

Równolegle planowany jest drugi etap remontu obiektu przy ulicy Podskarbińskiej. Zakłada on budowę całorocznej krytej hali rozgrzewkowej oraz kompleksową modernizację i rozbudowę znajdującego się przy stadionie budynku administracyjnego, w którym znaleźć mają się m.in. pokoje dla sędziów, zawodników, trenerów, VIP-ów i organizatorów, pomieszczenia dla komisji odwoławczej oraz sala do konferencji prasowej. W dobudowanej części będą także przestrzenie techniczne – magazyny na sprzęt sportowy, sędziowski i pomiarowy.

Zawodnicy, trenerzy i sędziowie będą mieli do dyspozycji komfortowe szatnie, przebieralnie, prysznice z ciepłą wodą, łazienki z toaletami. W planach znajduje się też siłownia rozgrzewkowa, a także pomieszczenia do fizykoterapii i odnowy biologicznej. Zawodnicy otrzymają również miejsce do odpoczynku między konkurencjami, a także gabinety lekarskie i gabinet do kontroli antydopingowej. Całość ma zająć łącznie powierzchnię 200 m2.

Koszt I etapu prac na stadionie to około 20 mln złotych, z czego 4 mln pochodzi z dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego. Modernizacja jest realizowana przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe.

red