33. Bieg Powstania Warszawskiego przedstawił medal

Organizatorzy 33. Biegu Powstania Warszawskiego przedstawili medal, który na mecie otrzymają uczestnicy zmagań na dystansie 5 i 10 km. Na awersie krążka znajduje się symbol Polski Walczącej oraz olimpijski znicz, który zdobi również jego rewers wraz z napisem „pamięci olimpijczyków-powstańców”. Zawody rozpoczną się w sobotę, 27 lipca o godzinie 20:30.

Motyw olimpijski pojawia się na medalu 33. Biegu Powstania Warszawskiego, ponieważ w tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, a dodatkowo 26 lipca startują Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Organizatorzy chcą oddać hołd polskim olimpijczykom, którzy brali udział w wydarzeniach z 1944 roku m.in. Januszowi Kusocińskiemu, rekordziście świata i mistrzowi olimpijskiemu na 10 000 m z Los Angeles (1932), żołnierzowi i patriocie.

Nowe trasy biegów

Jako pierwsi, o godz. 20:30 na trasę 33. Biegu Powstania Warszawskiego wystartują uczestnicy biegu na 5 km. Zawodnicy pokonujący dystans 10 km wyruszą o godz. 21:15.

Lokalizacje startu i mety pozostają bez zmian, ale ze względu na trwające remonty ulic trasy będą różnić się od zeszłorocznych. Obie zaczynają się na ulicy Bonifraterskiej. Krótszy dystans prowadzi przez ul. Stawki, a następnie gen. Władysława Andersa (której częściowa zabudowa uległa zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego), Mickiewicza, Plac Inwalidów, w kierunku ulicy Czarnieckiego.

Dalej następuje nawrotka ulicą Krasińskiego i zwrot w kierunku mety Wybrzeżem Gdyńskim, Krajewskiego i Zakroczymską, która również ma swoje znaczenie historyczne. 30 sierpnia 1944 roku zamordowano na niej 32 żołnierzy AK Batalionu „Zośka”. W wyniku działań wojennych zabudowa tej ulicy uległa zniszczeniu, ale w późniejszym okresie została częściowo zrekonstruowana tak, by nawiązywać do historycznego wyglądu. Meta biegu znajduje się na ulicy Konwiktorskiej.

Przypominamy, że na oficjalnej stronie www.biegpowstaniawarszawskiego.pl wciąż trwają zapisy na zawody. Dostępnych jest jeszcze nieco ponad 4,5 tys. miejsc, opłata startowa aktualnie wynosi 89 zł za udział w biegu na 5 km i 99 zł za „dychę”. Dokupić można oficjalną koszulkę techniczną za 59 zł.

Warto zabiegać o pamięć

33. Bieg Powstania Warszawskiego będzie drugim tegorocznym wydarzeniem w cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” organizowanej wspólnie przez Fundację „Maraton Warszawski” i Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa. Serię tworzą poza tym Bieg Konstytucji 3 Maja oraz zaplanowany na 11 listopada Bieg Niepodległości.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”