10. Cracovia Półmaraton Królewski sprzedał 12 tys. pakietów i zamknął zapisy
Organizatorzy jubileuszowego 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego liczbę pakietów zwiększali dwukrotnie, a i tak za każdym razem znajdowali się chętni do startu. Ostatecznie licznik zapisanych zatrzymał się na 12 tys. osób. Pewnie zainteresowanych udziałem znalazłoby się więcej, ale trasa biegu ma swoją pojemność. W Krakowie szykuje się prawdziwe biegowe święto.
Kraków biegnie po rekord
Pod Wawelem bardzo liczą, że w tym roku uda się pobić rekord frekwencji z 2018 roku, gdy półmaraton ukończyło 8758 zawodników. Zwiększenie liczby uczestników do 12 tys. rodzi jednak spore wyzwanie pod kątem organizacyjnym, zwłaszcza jak chodzi o logistykę imprezy. W Krakowie zdają sobie z tego sprawę i publicznie zapowiadają szereg usprawnień, aby uniknąć ścisku na trasie.
– Zadbamy o jak najlepszą logistykę biegu. Już teraz możemy poinformować, że wydłużymy czas startu do 35 minut, co przyczyni się do mniejszego natężenia ruchu na trasie i na mecie. Zrobimy większe odstępy pomiędzy poszczególnymi falami startowymi, a największe fale zostaną podzielone – poinformowali organizatorzy w mediach społecznościowych.
Osoby, które przegapiły zapisy jeszcze mają szansę zdobyć pakiet. Warto bowiem wspomnieć, że regulamin imprezy umożliwia przeniesienie opłaty startowej na innego zawodnika. Można tego dokonać w formie cesji, a opłata manipulacyjna wynosi 20 zł i jest bezzwrotna. Czas na przeprowadzenie takiej operacji upływa 15 października.
Trasa pełna zabytków
Trasa jubileuszowego biegu będzie całkiem nowa m.in. ze względu na trwające w mieście remonty. Jej publikacja w mediach społecznościowych wywołała pozytywne reakcje uczestników. Doceniali, że trasa omija Nową Hutę, ale narzekali, że taki sam los spotkał ulicę Floriańską i Rynek. Na plus zaliczyli pętlę wokół krakowskich błoń.
Start o godz. 10:00, już tradycyjnie z ul. Stanisława Lema – przed TAURON Areną Kraków.
W trakcie 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego biegacze zobaczą Zamek Królewski na Wawelu praktycznie z każdej strony, historyczne budowle sakralne – jak np. kościoły św. Apostołów Piotra i Pawła, św. Andrzeja, św. Bernardyna ze Sieny, Na Skałce – i inne. W zasięgu wzroku będą mieć także nowoczesne, charakterystyczne dla naszego miasta obiekty – poza TAURON Areną Kraków, m.in. Cricotekę, Kładkę im. Ojca L. Bernatka, Centrum Kongresowe ICE Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”.
Pokonując dystans 21,0975 km zawodnicy przebiegną obok największych krakowskich obiektów sportowych – oprócz TAURON Areny Kraków, Stadiony Miejskie: im. Henryka Reymana i Cracovia, Halę 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych.
– Dodatkową atrakcją niezmiennie jest meta w blasku świateł na płycie głównej w przyciemnionej największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce! Biegacze z całego świata zaświadczają, że taki finisz, przy dopingu kibiców zgromadzonych w arenie, to nie lada gratka i zastrzyk endorfin. TAURON Arena Kraków kolejny raz będzie też bazą imprezy – tam zlokalizowane zostaną m.in. biuro zawodów, szatnie i depozyt – podkreślają organizatorzy z Zarządu Infrastruktury Sportowej.
Trasa posiada atest World Athletics oraz AIMS.
red
fot. w nagłówku ZIS Kraków