Rondo Polskich Maratończyków i Aleja Sław Maratonu oficjalnie otwarte

W minioną sobotę (7 września) Fundacja „Maraton Warszawski” wspólnie z biegaczami świętowała 100-lecie polskiego maratonu. W ramach obchodów odbył się happening biegowy na trasie ze stacji Warszawa Stadion do Rembertowa. W tej warszawskiej dzielnicy zostały także otwarte dwa miejsca – dębowa Aleja Sław Maratonu i Rondo Polskich Maratończyków.

Happening z historią w tle

W sobotnie przedpołudnie przed stacją Warszawa Stadion zebrało się ponad dwustu biegaczy, aby wziąć udział w Happeningu Biegowym. Wśród nich znalazło się ośmiu członków grupy rekonstrukcyjnej w replikach strojów, w których startowali uczestnicy pierwszego polskiego maratonu.

fot. Roman Kalinowski

–  To symboliczne nawiązanie do pierwszego polskiego maratonu, bowiem na trasę maratonu w 1924 roku wybiegło właśnie ośmiu mężczyzn. Odtworzyliśmy stroje biegaczy i powołaliśmy do życia grupę rekonstrukcyjną. Spotkać ich będzie można także w ostatni weekend września na 46. Nationale-Nederlanden Maratonie Warszawskim. To może być jedna okazja, by wyobraźnią przenieść się o sto lat wstecz – podkreślają organizatorzy z Fundacji „Maraton Warszawski”.

Uczestników happeningu nie zraziła wysoka temperatura i mocno świecące słońce. Wszyscy ruszyli na 13-kilometrową trasę do warszawskiej dzielnicy Rembertów, aby wziąć udział w Pikniku Stulecia. Na 4 kilometry przed metą dołączyło do nich jeszcze kilkadziesiąt osób.

Sobotnie spotkanie miało swoje główne punkty. Pierwszym z nich było odsłonięcie tablicy Ronda Polskich Maratończyków i otwarcie Alei Sław Polskiego Maratonu. Od teraz każdy maratończyk ma w Warszawie swoje rondo u zbiegu ulic Strażackiej i Zesłańców Polskich.

fot. Roman Kalinowski

Drugim akordem było otwarcie dębowej Alei Sław Polskiego Maratonu, w której swoje drzewa mają tacy sportowcy jak m.in. Wanda Panfil, Grzegorz Gajdus, Małgorzata Sobańska, rekordziści Polski w maratonie Henryk Szost Aleksandra Lisowska, a także popularyzator sportu Tomasz Hopfer i najstarszy bieg maratoński w kraju – Maraton Dębno.

Na ile kilometrów ten maraton?

Po części oficjalnej wystartował rodzinny Piknik Stulecia na terenie rekreacyjnym przy ul. Strażackiej w Rembertowie zorganizowany przez Urząd Dzielnicy i Dom Kultury Wygoda.

Masę atrakcji dla uczestników wydarzenia uzupełnił Maraton Pokoleń, w którym chętni pokonywali okrążenia na 200 metrowej bieżni. Na koniec dnia podliczono, że rembertowski Maraton Pokoleń liczył aż 52 kilometry! W zabawie wziąć udział mogli wszyscy chętni, a za uczestnictwo przyznawano certyfikaty podsumowujące przebiegnięty dystans.

Kolejna okazja do świętowania Stulecia Polskiego Maratonu już w ostatni weekend września. Obecność grupy rekonstrukcyjnej w odtworzonych sprzed stu lat strojach oraz urodzinowe akcenty to szansa, by wspólnie celebrować stuletnią już historię królewskiego dystansu w Polsce.

red

fot. w nagłówku Ola Wizor