Druga edycja konferencji „Biegowe 360 stopni” za nami
Z ogromem biegowej wiedzy wyjechali z Zakopanego uczestnicy konferencji „Biegowe 360 stopni”, która od piątku do niedzieli (25-27 października) odbywała się w Centralnym Ośrodku Sportu. Nie zabrakło treningów i wykładów z gwiazdami lekkiej atletyki, a także fachowej wiedzy w przeróżnych dziedzinach. – Już nie mogę doczekać się kolejnej edycji – mówi skoczek o tyczce Piotr Lisek, który także miał swój panel.
Ostatni dzień konferencji w Zakopanem rozpoczął się od tradycyjnego Shakeout run, czyli rozruchu z Adamem Kszczotem, dawniej genialnym biegaczem na 800 m, a dziś współorganizatorem imprezy „Biegowe 360 stopni”. Co więcej, towarzyszyła mu Aleksandra Lisowska, aktualna rekordzistka Polski w maratonie.
– Napędzamy się do działania i zbieramy energię na cały dzień – mówi Adam Kszczot. – Jestem zwolennikiem tego, żeby po nocy, kiedy mamy się wyciszyć, ruch na początku dnia jest kluczowy. Nawet te 10 minut marszotruchtu może znacznie nam pomóc – dodaje.
Lisowska również podkreśla, że amatorskie bieganie to znakomita sprawa.
– Zawsze podkreślam, że amatorzy mają się tym bawić. Ludzie mają swoje życie, pracę, obowiązki i ten sport ma być dla nich odskocznią. Wychodząc na trening mogą rozładować swoje negatywne emocje po całym dniu i wrócić do domu z endorfinami – mówi rekordzistka Polski na królewskim dystansie.
fot. Łukasz Szeląg
Zlot gwiazd
Lista gwiazd lekkiej atletyki, które przez weekend przewinęły się przez zakopiańską konferencję jest bardzo długa i obejmuje takie nazwiska jak m.in. Natalia Bukowiecka, Joanna Jóźwik, Mateusz Kaczor, Piotr Lisek, a także Anna Kiełbasińska i Pia Skrzyszowska. Pierwsza z zawodniczek zakończyła już karierę, a teraz realizuje się prowadząc swoje campy lekkoatletyczne Camp Slow Sprint.
– Inicjatywa z konferencją jest po prostu genialna! – mówi Kiełbasińska, która ma na koncie tytuł wicemistrzyni olimpijskiej z Tokio w sztafecie. – Bieganie jest coraz bardziej popularne, co bardzo nas cieszy. Powstaje więcej klubów, a ludzie cały czas chcą się rozwijać. Dlatego na takich konferencjach można dowiedzieć się bardzo dużo o technice biegu, regeneracji, ale też mentalem – zaznacza.
– To zawsze okazja do nauczenia się czegoś nowego, poznania kolejnych ludzi i posłuchania, co mają do powiedzenia. Fajnie jest też być blisko nas, czyli profesjonalnych sportowców. Ja wywodzę się ze sprintu, ale też mogę coś dać od siebie, przeprowadzić rozgrzewkę czy opowiedzieć o karierze. Dlatego mam nadzieję, że uczestnicy wyciągnęli stąd jak najwięcej, bo takie okazje nie są częste – dodaje Skrzyszowska, mistrzyni Europy sprzed dwóch lat w biegu na 100 m przez płotki.
Nowy cel maratończyków
Konferencja już za nami, a biegacze mogą wrócić do swoich treningów, tym bardziej, że już wkrótce będą mieli okazję wystartować w nowym projekcie, czyli Złotej Serii 42. To cykl, który wspólnie stworzyli organizatorzy Cracovia Maratonu, Maratonu Warszawskiego i Poznań Maratonu, a został ogłoszony właśnie podczas konferencji „Biegowe 360 stopni”.
fot. Łukasz Szeląg
Projekt polega na rozbudowanym rywalizacyjnym systemie nagród. Uczestnicy, którzy w ciągu trzech lat ukończą trzy maratony w ramach cyklu, otrzymają wyjątkowe trofea, dostępne w czterech wariantach: brązowym, srebrnym, platynowym i złotym. Organizatorzy serii chcą nową inicjatywą rozbudzić marzenia ludzi o maratonie i dać biegowemu rynkowi impuls do rozwoju.
– Możemy udawać, że każdy z nas jest wielki i najlepszy, ale też zrobić krok w tył i połączyć siły – mówi Marek Tronina, dyrektor Maratonu Warszawskiego. – Tutaj wnioski będziemy wyciągać wspólnie, a przy okazji robić coś wyjątkowego. Są już pierwsze efekty, bo to, co zaproponowaliśmy polskim biegaczom, jest świeże, ale też nie byłoby to możliwe bez tej współpracy – podkreśla.
Sponsorami wydarzenia były PUMA, Bieganie.pl, a partnerami Polski Związek Lekkiej Atletyki, Murapol i Sklep Biegacza, a także Airzone, Miasto Lublin, LaBotiga.pl, Suunto, Polanik i Flow Pro.
Źródło: materiały prasowe
fot. w nagłówku Łukasz Szeląg