Ostatnia szansa, aby pobiec w Rembertowie. To szybka i klimatyczna piątka
Będzie płaska trasa z atestem oraz nawiązanie do początków imprezy. Wszystko to podczas RUNbertów – Biegu Rembertowa, który odbędzie się 17 października. To ostatnia prosta, żeby zgłosić się i wziąć udział w tym wydarzeniu.
Zaledwie 20 minut drogi koleją miejską od centrum rozgrywany jest jeden z najszybszych biegów na 5 km w Warszawie. Rekord imprezy wśród panów jest mocno wyśrubowany i należy do maratończyka Jakuba Nowaka, który w 2018 roku uzyskał rezultat 14:33. W tym roku na nieco zmienionej trasie uczestnicy znów będą próbowali powalczyć o jak najlepsze rezultaty.
Szybka trasa
Uczestnicy imprezy przebiegną m.in ulicami Kadrową, Al. Chruściela „Montera”, Bombardierów, Zawodową czy Listonoszy. Jednym z charakterystycznych punktów trasy będzie rondo im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, skąd doskonale widać bramę prowadzącą na teren Akademii Sztuki Wojennej.
– Trasa biegu jest szybka i wiedzie ulicami Starego Rembertowa oddając zielony i zabytkowy klimat dzielnicy. W porównaniu z zeszłym rokiem zmian nie jest wiele. Jedynie na potrzeby atestu start przeniesiony zostanie w inne miejsce. Dostajemy wiele pytań w tej sprawie i jesteśmy w trakcie dopełnianie formalności i ten atest będzie gotowy. Wszelkie rekordy można będzie uznać za oficjalne. Chociaż jak padnie rekord Polski to i tak trzeba będzie zmierzyć trasę jeszcze raz, ale takie są wymogi – mówi Karol Daniluk z AZS Warszawa, koordynator imprezy.
Jak do tej pory chęć udziału w imprezie wyraziło niemal 315 osób, a zapisy wciąż trwają. Do 15 października opłata wynosi 50 zł w biegu głównym. Zainteresowanie imprezą jest spore, chociaż do poprzednich edycji, gdy w Rembertowie biegło ponad 600 uczestników droga jeszcze daleka.
– Zjawisko spadku frekwencji na biegach ulicznych jest obserwowane i z tym się liczymy. Z drugiej strony razem z Urzędem Dzielnicy Rembertów założyliśmy limit 500 osób i wierzymy, że zostanie on wyczerpany. Taki limit został przyjęty ze względu na utrzymujący się stan epidemii i ograniczenia. Zachowując zasady bezpieczeństwa w takich turach rozgrywanych było już w Warszawie wiele biegów. Wierzymy, że w przyszłych latach przyjdzie czas na ustanawianie nowych rekordów frekwencji – wyjaśnia.
Nieśmiertelny medal
Na uczestników czekać będzie medal nawiązujący do tego z pierwszych edycji RUNbertowa. Dla stałych uczestników będzie to pamiątka na medal, która powinna przypaść też do gustu nowym biegaczom.
– Chcemy wrócić do koncepcji medalu w kształcie nieśmiertelnika. Tym razem to nie będzie to aluminiowa blaszka znana z pierwszych edycji RUNbertowa, ale medal odlewany. Swoją drogą pewnie wielu osobom tamten medal się podobała i nawiązywał do wojskowego charakteru tej dzielnicy. Mamy nadzieję, że ten również zawiśnie w honorowym miejscu – dodał Karol Daniluk.
Kiedy start?
9. Bieg RUNbertów – Bieg Rembertowa wystartuje o godzinie 12:30. Tak jak w ubiegłym roku meta znajdować będzie w okolicach LI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Kadrowej 9. Wcześniej na terenie boiska szkolnego odbędą się biegi z maskotką w ramach „Mini Runbertów”. W zależności od rocznika konkurencja odbywać będzie się na dystansie od 100 do 400 m. Tu zostały już ostatnie wolne miejsca.
To nie wszystko, bo w ramach RUNbertowa rozgrywane są Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w biegach ulicznych na 5 km. Warunkiem sklasyfikowania jest status studenta, lub status pracownika uczelni, oraz okazanie ważnej legitymacji studenckiej w biurze zawodów. Prowadzona będzie też klasyfikacja mieszkańców Rembertowa i klasyfikacja drużynowa.
Organizatorem 9 RUNbertów – Biegu Rembertowa jest Akademicki Związek Sportowy Warszawa na zlecenie Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy.
Robert Zakrzewski
fot. Sportografia.pl