Wracają przełajowe biegi CITY TRAIL. Nowy partner cyklu

CITY TRAIL to największy cykl imprez przełajowych w kraju. Biegi są rozgrywane w okresie jesienno-zimowym, w dziesięciu miastach. Pierwsze zawody już 5 października – w Olsztynie. Na przestrzeni sześciu miesięcy zaplanowano aż 50 biegów. Dwunasta edycja tego wydarzenia odbędzie się we współpracy z PZU, które zostało partnerem cyklu.

Zawody CITY TRAIL można nazwać treningowymi – odbywają się w okresie budowania formy na wiosnę oraz lato. Wiele osób korzysta z możliwości sprawdzenia się i startuje ze 100% zaangażowaniem – często poprawiając swoje rekordy życiowe.

W edycji 2024/2025 zaplanowano dwie szczególne imprezy – Biegi Niepodległości CITY TRAIL, które odbędą się 9 i 10 listopada. Będą one miały niecodzienną – niepodległościową oprawę, a każdy uczestnik otrzyma na mecie wyjątkowy medal.

Bieganie w miastach, ale w naturze

Cechą charakterystyczną biegów CITY TRAIL jest miejsce ich rozgrywania. To lasy i parki największych polskich miast: Bydgoszczy, Katowic, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Szczecina, Trójmiasta, Warszawy i Wrocławia. Drugim stałym elementem jest dystans – zawody odbywają się na 5-kilometrowych trasach. Warto wiedzieć, że w CITY TRAIL może wystartować dosłownie każdy, bo organizatorzy nie przewidują limitu czasu na pokonanie trasy.

– Nasze biegi kierujemy do bardzo szerokiej grupy. Z jednej strony zapraszamy osoby biegające regularnie, czy wyczynowo – 5 km to dobry dystans treningowy, a stała trasa i cykliczność startów pozwala na porównywanie wyników. Z drugiej strony, brak limitu czasu i stosunkowo krótki dystans to zachęta dla osób stawiających pierwsze biegowe kroki. Z naszych analiz wynika, że ta druga grupa stanowi znaczącą część naszych uczestników, co bardzo cieszy – mówi Piotr Książkiewicz, jeden z pomysłodawców cyklu, dyrektor CITY TRAIL.

Cykl CITY TRAIL to impreza nie tylko dla dorosłych, ale także biegi dla dzieci i młodzieży – na dystansach od 200 m do 1 km. I to właśnie dzięki włączeniu do programu wydarzenia zawodów dla najmłodszych, klimat CITY TRAIL jest wyjątkowy – na biegach pojawiają się całe rodziny, często ze sporami grupami „prywatnych” kibiców.

Unikatowość biegów CITY TRAIL to także formuła cykliczności. W każdej z dziesięciu lokalizacji odbywa się pięć biegów. Na ich podstawie tworzona jest końcowa klasyfikacja i wyłaniani są zwycięzcy w poszczególnych miastach. Co ważne, aby ukończyć cykl, trzeba pobiec minimum trzy razy. Każdy, kto tego dokona otrzyma pamiątkowy medal.

Biegacze sadzą lasy, medycy stają na starcie

Ważnym elementem CITY TRAIL jest działalność charytatywna i współpraca z Fundacją Las Na Zawsze. Biegacze po raz kolejny będą sadzić las – wystarczy, że wybiorą pakiet charytatywny podczas zapisów. Dotychczas dzięki biegaczom startujących w CITY TRAIL powstało już blisko 1,5 hektara lasu.

Od kilku lat organizatorzy biegów CITY TRAIL zachęcają do udziału w ciekawej akcji. Osoby pełniące zawody medyczne mogą startować w zawodach bezpłatnie – o ile zgodzą się na oznaczenie specjalną opaską na ramię oraz w razie potrzeby zrezygnują z udziału w rywalizacji, aby pomóc innemu uczestnikowi imprezy. Oczywiście nie jest to podstawa zabezpieczenia medycznego biegów, a jej dodatkowy element.

Źródło: Fundacja Krok do Natury