23. Poznań Maraton gotowy do startu
Wczoraj (7 października) w Bibliotece Raczyńskich odbyła się konferencja prasowa przed 23. Poznań Maratonem. Organizatorzy przedstawili nazwiska faworytów i poinformowali, że na listach jest ponad 4,5 tys. zawodników. Zapisy wciąż trwają, zarówno na bieg na królewskim dystansie, jak i na towarzyszące mu zawody Poznań Five na trasie 5 km.
23. Poznań Maraton wyruszy w niedzielę, 13 października o godzinie 9:00 z ulicy Grunwaldzkiej położonej w sąsiedztwie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kwadrans później w tym samym miejscu rozpoczną się zmagania uczestników biegu Poznań Five.
Trasa maratonu posiada atesty PZLA oraz World Athletics i prowadzić będzie ulicami w centrum miasta. Zawodnicy finiszować będą na efektownej mecie ustawionej na Placu Marka.
Do udziału w tegorocznej odsłonie poznańskiego maratonu zgłosili się biegacze z 33 państw.
Kto powalczy o laury wśród kobiet?
Wśród pań ciekawie zapowiada się pojedynek czołowej polskiej maratonki Izabeli Paszkiewicz z Argentynką Daianą Ocampo. Życiówka tej zawodniczki pozwala myśleć o kolejnym rekordzie poznańskiego biegu, który aktualnie wynosi 2:27:01. Pod koniec kwietnia w Hamburgu 33-latka uzyskała wynik 2:26:24.
Ocampo to 41. zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w maratonie, który ukończyła z czasem 2:32:02. W 2019 roku w Asuncion w Paragwaju wygrała mistrzostwa Ameryki Południowej w maratonie i półmaratonie.
fot. Jakub Kaczmarczyk
Izabela Paszkiewicz do Poznania przyjedzie zaledwie dwa tygodnie po swoim ostatnim starcie na królewskim dystansie. Biegaczka z Terespola z wynikiem 2:32:42 zajęła drugie miejsce w 46. Nationale-Nederlanden Maratonie Warszawskim ustępując jedynie Ukraince Oldze Nyżnik.
Zobaczymy, jak w debiucie spisze się Kenijka Celestine Temko, o której na stronach World Athletics można znaleźć niewiele informacji. W stolicy Wielkopolski wystartują także doświadczone Węgierki. Pierwsza z nich to 36-letnia Zsófia Erdélyi legitymująca się rekordem życiowym 2:35:37. Druga to 44-letnia Katalin Kovács-Garami, która w ubiegłym roku została mistrzynią kraju w maratonie. Jej rekord życiowy to 2:40:01.
Organizatorzy awizują start Katarzyny Pobłockiej-Głogowskiej (2:54:48). Być może pobiegnie opromieniona niedzielnym sukcesem swojego męża Adama Głogowskiego, który zajął drugie miejsce w 16. Silesia Marathonie z nowym rekordem życiowym 2:16:48. To drugi najlepszy wynik uzyskany przez Polaka w naszym kraju w tym roku.
Powraca zwycięzca półmaratonu
Wśród mężczyzn po raz drugi w tym roku do Poznania zawita Debebe Teka, zwycięzca 16. PKO Poznań Półmaratonu. W kwietniu na jego trasie uzyskał rekord życiowy 1:01:37. Taki wynik wskazuje, że w niedzielę Etiopczyka powinno być stać na dużo szybsze bieganie niż podczas jego debiutanckiego maratonu z 2022 roku w Castellón, który ukończył w 2:14:00.
fot. Klaudia Berda
Teka będzie miał się z kim ścigać, bo w stawce jest m.in. jego rodak Asefa Mengisa, który regularnie biega maratony poniżej 2:10. Najszybciej w dotychczasowej karierze 27-latek uporał się z królewskim dystansem w 2019 roku w Osace, gdzie finiszował w 2:07:47. Rok wcześniej we Frankfurcie uzyskał 2:08:34, a w styczniu tego roku w Dubaju zanotował rezultat 2:09:35.
Formą błysnąć może również inny z Etiopczyków Melese Kifle, który do tej pory maratony biegał tylko w Hiszpanii i Singapurze. Rekord życiowy 2:11:07 uzyskał wiosną ubiegłego roku w Madrycie.
Listę elity uzupełnia Ugandyjczyk Martun Musau, dziewiąty zawodnik tegorocznego maratonu w Hamburgu, który ukończył z wynikiem 2:08:42. Do Poznania przyjedzie także rekordzista Gruzji Daviti Kharazishvili (2:11:46).
Studenci na start
Po raz pierwszy w ramach Poznań Maratonu odbędzie się rywalizacja o Akademicki Puchar Polski w Maratonie im. Janusza Grzeszczuka, zmarłego w ubiegłym roku wybitnego biegacza, trenera i działacza sportowego.
To klasyfikacja, w której mogą brać udział studenci do 30 roku życia, uczestnicy studiów doktoranckich, słuchacze szkół doktorskich oraz etatowi pracownicy uczelni wyższych. Na jej zwyciężczynię i zwycięzcę czeka nagroda pieniężna w wysokości 5 tys. złotych.
fot. Agnieszka Wojt
Osoby, które spełniają kryteria i chcą dołączyć do tej klasyfikacji podczas zapisywania się na 23. Poznań Maraton, powinny zaznaczyć widoczną w formularzu zgłoszeniowym opcję „Akademicki Puchar Polski w Maratonie im. Janusza Grzeszczuka”. Organizatorem Akademickiego Pucharu Polski w Maratonie jest Akademicki Związek Sportowy w Poznaniu.
– Obserwujemy, że co roku największą grupę biegaczy w naszym maratonie stanowią osoby w wieku 30-39 lat. Mam nadzieję, że Akademicki Puchar Polski poprawi frekwencję w najmłodszej klasyfikacji. Trzymamy również kciuki za najbardziej doświadczonych biegaczy. Aż 39 z nich ukończyło wszystkie dotychczasowe edycje Poznań Maratonu – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 23. Poznań Maratonu.
Wciąż można dołączyć
Jednocześnie organizatorzy przypomnieli, że wciąż trwają zapisy zarówno na 23. Poznań Maraton, jak i bieg Poznań Five. Zgłosić można się poprzez formularz dostępny na stronie https://marathon.poznan.pl.
W konferencji prasowej 23. Poznań Maratonu obok organizatorów wzięli udział przedstawiciele partnerów: Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Biblioteki Raczyńskich. Nie zabrakło reprezentacji instytucji zaangażowanych w zabezpieczenie trasy – Policji oraz Zarządu Transportu Miejskiego.
W dniu biegu wystąpią utrudnienia w ruchu, o których na konferencji przypomnieli policjanci. Szczegóły związane z ruchem drogowym oraz zmianami w komunikacji miejskiej są dostępne na stronie: https://marathon.poznan.pl/utrudnienia-w-ruchu
Źródło: POSiR, red