Treningi, wykłady, prelekcje. W Zakopanem rusza konferencja „Biegowe 360 stopni”
Dzisiaj (25 października) w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem rusza trzydniowa konferencja „Biegowe 360 stopni”, na której nie zabraknie zarówno fachowej teoretycznej wiedzy od gwiazd lekkiej atletyki i ekspertów w wielu dziedzinach okołobiegowych. Atrakcją będą także treningi z największymi postaciami polskiego sportu.
W trakcie trzydniowego spotkania „Biegowe 360 stopni” będzie można zdobyć wiedzę, która przyda się zarówno tym, którzy dopiero zakochują się w bieganiu, jak i biegaczom średniozaawansowanym oraz mastersom. Będzie też sporo nowinek sprzętowych, a uczestnicy konferencji będą mieli okazję poznać wiele gadżetów przydatnych w bieganiu, przetestować sprzęt, a także odbyć treningi pod okiem doświadczonych i uznanych w świecie biegania trenerów i byłych zawodników.
Bez nudy
Na liście są ćwiczenia techniki biegu z dr Urszulą Biernat, ćwiczenia relaksujące po biegu z Adamem Kszczotem, siła biegowa z Joanną Jóźwik, podstawowe ćwiczenia na płotkach w treningu z Aleksandrem Matusińskim, stabilizacja biegacza pod okiem Mateusza Giżyńskiego, czy ćwiczenia z piłkami lekarskimi w treningu biegacza z Mateuszem Kaczorem. Ponadto w trakcie trzydniowego spotkania „Biegowe 360 stopni” odbędą się też zajęcia z jogi dla biegacza, prawidłowej rozgrzewki oraz warsztaty OproGait.
– Słowo konferencja wskazuje, jakbyśmy trzy dni siedzieli i rozmawiali, ale to nieprawda, bo oprócz bardzo ciekawych i ważnych wykładów będzie też cała masa zajęć praktycznych – mówi Adam Kszczot, kiedyś czołowy polski lekkoatleta, a dziś jedna z gwiazd wydarzenia w stolicy Polskich Tatr.
Już pierwszego dnia uczestników czeka wiele ciekawych atrakcji. Będzie można dowiedzieć się jak poprawiać swoje życiówki po 40-stce oraz jak zacząć zdrowo biegać pod okiem fizjoterapeuty. Z kolei podczas oficjalnego otwarcia konferencji zobaczymy Joannę Jóźwik (brązową medalistkę mistrzostw Europy na 800 m), Adama Kszczota (wicemistrza świata i mistrza Europy na 800 m) czy burmistrza Zakopanego Łukasza Filipowicza.
fot. Łukasz Szeląg
Następnie o swojej drodze po medale olimpijskie opowie Natalia Bukowiecka, brązowa medalistka z Paryża na dystansie 400 m, a także złota i srebrna w sztafetach z Tokio.
– Nie mogę się już doczekać spotkania z uczestnikami konferencji. Powrót do wyścigów medalowych na igrzyskach olimpijskich to dla mnie zawsze miłe chwile, więc cieszę się, że będę mogła o nich kolejny raz opowiedzieć. To się nigdy nie znudzi – uśmiecha się Bukowiecka.
Kolejne panele to wiedza na temat organizacji biegu ulicznego w praktyce (opowie o niej Bohdan Witwicki, dyrektor generalny Silesia Marathon, partnera konferencji) oraz techniki biegu, który poprowadzi Kszczot, za czasów swojej kariery okrzyknięty “profesorem 800 m”.
Skrzyszowska, Kiełbasińska i spółka
Trener Aleksander Matusiński opowie jak dbać o szybkość, nie zabraknie też opowieści na temat wzrostu popularności lekkiej atletyki na przestrzeni ostatnich lat, a Piotr Lisek i Pia Skrzyszowska, czyli ambasadorzy marki Puma, zdradzą, jak sportowcy budują markę osobistą w social mediach. Partnerami konferencji są też m.in. Flow Pro, Suunto, Polanik i Tamex, a kolejnymi goścmi w Zakopanem będą m.in. Anna Kiełbasińska (srebrna medalistka olimpijska w mieszanej sztafecie z Tokio) i Dawid Tomala (złoty medalista olimpijski z Tokio w chodzie).
Czym byłaby biegowa konferencja bez porannego rozruchu? W sobotę, jeszcze przed śniadaniem, uczestników zabiorą na niego Jóźwik, Skrzyszowska, Kszczot, Lisek i Marek Plawgo (olimpijczyk z Pekinu, który poprowadzili wiele paneli). Będzie to niepowtarzalna szansa na trening z tak uznanymi lekkoatletami.
Następnie odbędą się zajęcia praktyczne. Poprowadzą je dr Urszula Biernat (ćwiczenia techniki biegu z fizjoterapeutką), Kszczot (ćwiczenia relaksujące po biegu), Jóźwik (siła biegowa), Matusiński (podstawowe ćwiczenia na płotkach w treningu), Mariusz Giżyński (stabilizacja biegacza) i Mateusz Kaczor (wykorzystanie piłek lekarskich w treningu biegacza). Z kolei na warsztatach Optogait będzie można dowiedzieć się więcej na temat zastosowania nowoczesnej terapii wibracyjnej w sporcie zawodowym, a na stoisku PUMA przetestować buty biegowe.
Nadchodzi Złota Seria
Sobota zostanie uzupełniona również o panele na temat organizacji imprez: skutecznego pozyskiwania dotacji, możliwości niemal bezkosztowego stworzenia imprezy czy alternatywnych sposobów finansowania wydarzeń. Nie zabraknie też dyskusji z samorządowcami, prawnikami czy marketingowcami, którzy również przybliżą kulisy swojej pracy przy biegach masowych.
Jesteś początkujący i nie wiesz, jaki wybrać sprzęt? A może chcesz go ulepszyć? O tym również opowiedzą eksperci, z bieganie.pl i Sklepu Biegacza. Ciekawie zapowiada się też panel „Złota Seria”, podczas którego będzie ważne ogłoszenie dla polskiego rynku biegów ulicznych.
Po wykładzie na temat społecznej odpowiedzialności poprzez bieganie oraz ciekawą rozmową na temat motywacji z Andrzejem Bargielem odbędzie się „BiegamBoLubię – Dycha pod Krokwią”, czyli impreza towarzysząca na dystansie 10 km na trasach pod Średnią Krokwią w Zakopanem, na którą zaproszeni będą wszyscy uczestnicy “Biegowych 360 stopni”. Pamiątkowe medale przygotowała firma MCC Medale, a o nagrody dla uczestników zadbała spółka Polskie Tatry i miasto Zakopane.
Gdy biegacze wstaną już po sobotnim afterparty, znów czeka ich rozruch z wyżej wymienionymi sportowcami. Po śniadaniu znów nie zabraknie fachowej biegowej wiedzy, a uczestnicy posłuchają wywiadu z Aleksandrą Lisowską (mistrzyni Europy w maratonie) oraz jak trenować metodą Danielsa. Będzie też coś dla miłośników biegów górskich. Następnie przejdziemy do tematów medycznych, czyli regeneracji (Mateusz Janik, Carolina Szpital), różnicach treningu profesjonalisty i amatora, a także diety i fizjologii. Jóźwik natomiast opowie, jak odnalazła się w bieganiu po swojej sportowej emeryturze, czyli o aktywnościach, pracy w mediach, własnej fundacji i byciu ambasadorką marki Nikalab.
Na koniec konkurs z nagrodami
To będzie niesamowicie intensywny czas, ale w niedzielę, ok. godz. 15.30 odbędzie się oficjalne zakończenie konferencji i konkurs dla uczestników, w którym będą do wygrania cenne nagrody o wartości ponad 10 tys. zł, m.in. vouchery na sprzęt sportowy, torby, plecaki, okulary, odzież sportowa i elektroniczne gadżety dla biegaczy, vouchery na rehabilitacje i usługi medyczne, zestawy odżywek i suplementów dla biegaczy, książki sportowe, bilety na Silesia Diamentową Ligę Memoriał Kamili Skolimowskiej i wiele innych.
Zapisy do udziału w konferencji już się zakończyły, a w spotkaniu udział weźmie kilkuset amatorów biegania. Partnerem wydarzenia jest Polski Związek Lekkiej Atletyki.
red