Mistrzostwa Świata w Gdyni? IAAF wybierze w weekend
25 i 26 listopada w Monako obradować będzie rada IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych), która na posiedzeniu m.in. dokona wyboru gospodarza Mistrzostw Świata w półmaratonie w 2020 roku. Kandydatami w walce o organizację tej prestiżowej imprezy są stolice Ukrainy oraz Kolumbii, czyli Kijów i Bogota, a także Gdynia. Pomysł rozegrania MŚ podczas gdyńskiego półmaratonu wspiera nie tylko szerokie grono polskich sportowców, ale także Paula Radcliffe, rekordzistka świata w maratonie kobiet (2:15:25, Londyn 2003).
Zanim oficjalnie zgłoszono polską kandydaturę Gdyni jako organizatora Mistrzostw Świata w półmaratonie w roku 2020, PZLA musiał wybrać zwycięzcę spośród trzech propozycji. Chęć organizacji imprezy zgłosiły bowiem także Warszawa oraz Sopot wraz z Gdańskiem. Ostatecznie Polski Związek Lekkiej Atletyki zdecydował się postawić na Gdynię. Polacy o organizację imprezy toczą walkę z kandydaturami Kijowa i Bogoty.
Interesująco wygląda oferta z Ameryki Południowej – Bogota leży na wysokości ponad 2500 metrów nad poziomem morza. To zdecydowanie może wpłynąć na przebieg rywalizacji, na co zwraca uwagę ceniony dziennikarz biegowy Łukasz Panfil.
– Nie od dziś wiadomo, że poziom konkurencji o charakterze wytrzymałościowym rozgrywanych na tak znacznych wysokościach jest znacznie niższy. W związku z tym ucierpi ranga mistrzostw i cierpieć będą sami zawodnicy. Wystarczy wspomnieć Igrzyska Olimpijskie w Meksyku sprzed blisko pół wieku. Pozom biegów długich był co najmniej klasę niższy niż na igrzyskach tokijskich. A warto zauważyć, że w czteroleciu dzielącym obydwie imprezy dokonał się niebywały postęp. Rekordy świata zostały poprawione o 19s, 36s i 4min odpowiednio w biegach na 5000, 10000 m i w maratonie. – zauważa Łukasz Panfil.
Polską kandydaturę imprezy popierają znakomici sportowcy: Lidia Chojecka – Leandro, Anna Jakubczak – Pawelec, Anna Rogowska – która właśnie podczas gdyńskiego biegu debiutowała na dystansie półmaratońskim, Iwona Guzowska, Jacek Wszoła, Bogusław Mamiński, Wojciech Kałdowski, Marcin Chabowski, Adam Korol, Karolina Nadolska, Kamila Gradus, Aniela Nikiel – Głogosz, Paweł Czapiewski, Sławomir Majusiak, Tomasz Czubak, Jan Huruk. Mocny głos poparcia wysłała także rekordzistka świata w maratonie kobiet – Paula Radcliffe.
Dużą szansę na wybór polskiej kandydatury można upatrywać w fakcie, że Gdynia Półmaraton jest już wysoko doceniany na arenie międzynarodowej. Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna – IAAF, przyznała gdyńskim zawodom certyfikat IAAF Road Race Bronze Label, który jest potwierdzeniem wysokiego poziomu organizacyjnego i sportowego. Gdyńska impreza otrzymała także pięć gwiazdek od Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej w programie European Athletics Running 4All.
Gdyńscy organizatorzy przygotowali bardzo ciekawą prezentację, która ma przekonać władze światowej lekkoatletyki do powierzenia im organizacji mistrzostw.
W 2017 roku, w ONICO Gdynia Półmaratonie zwyciężył Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo, który wbiegł na metę z czasem 1:02:55. Najszybszy z Polaków był Tomasz Grycko. Wśród kobiet najlepsza okazała się Marokanka, Fatiha Benchatki, która wynikiem 1:12:23 ustanowiła kobiecy rekord trasy gdyńskiego półmaratonu.
Najbliższa edycja czempionatu odbędzie się w marcu 2018 roku w Walencji.