Mistrzostwa Świata w Gdyni? IAAF wybierze w weekend

ONICO Gdynia Półmaraton
25 i 26 listopada w Monako obradować będzie rada IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych), która na posiedzeniu m.in. dokona wyboru gospodarza Mistrzostw Świata w półmaratonie w 2020 roku. Kandydatami w walce o organizację tej prestiżowej imprezy są stolice Ukrainy oraz Kolumbii, czyli Kijów i Bogota, a także Gdynia. Pomysł rozegrania MŚ podczas gdyńskiego półmaratonu wspiera nie tylko szerokie grono polskich sportowców, ale także Paula Radcliffe, rekordzistka świata w maratonie kobiet (2:15:25, Londyn 2003).
Zanim oficjalnie zgłoszono polską kandydaturę Gdyni jako organizatora Mistrzostw Świata w półmaratonie w roku 2020, PZLA musiał wybrać zwycięzcę spośród trzech propozycji. Chęć organizacji imprezy zgłosiły bowiem także Warszawa oraz Sopot wraz z Gdańskiem. Ostatecznie Polski Związek Lekkiej Atletyki zdecydował się postawić na Gdynię. Polacy o organizację imprezy toczą walkę z kandydaturami Kijowa i Bogoty.  
Interesująco wygląda oferta z Ameryki Południowej – Bogota leży na wysokości ponad 2500 metrów nad poziomem morza. To zdecydowanie może wpłynąć na przebieg rywalizacji, na co zwraca uwagę ceniony dziennikarz biegowy Łukasz Panfil.
Nie od dziś wiadomo, że poziom konkurencji o charakterze wytrzymałościowym rozgrywanych na tak znacznych wysokościach jest znacznie niższy. W związku z tym ucierpi ranga mistrzostw i cierpieć będą sami zawodnicy. Wystarczy wspomnieć Igrzyska Olimpijskie w Meksyku sprzed blisko pół wieku. Pozom biegów długich był co najmniej klasę niższy niż na igrzyskach tokijskich. A warto zauważyć, że w czteroleciu dzielącym obydwie imprezy dokonał się niebywały postęp. Rekordy świata zostały poprawione o 19s, 36s i 4min odpowiednio w biegach na 5000, 10000 m i w maratonie. – zauważa Łukasz Panfil.
Polską kandydaturę imprezy popierają znakomici sportowcy: Lidia Chojecka – Leandro, Anna Jakubczak – Pawelec, Anna Rogowska – która właśnie podczas gdyńskiego biegu debiutowała na dystansie półmaratońskim, Iwona Guzowska, Jacek Wszoła, Bogusław Mamiński, Wojciech Kałdowski, Marcin Chabowski, Adam Korol, Karolina Nadolska, Kamila Gradus, Aniela Nikiel – Głogosz, Paweł Czapiewski, Sławomir Majusiak, Tomasz Czubak, Jan Huruk. Mocny głos poparcia wysłała także rekordzistka świata w maratonie kobiet – Paula Radcliffe.
Dużą szansę na wybór polskiej kandydatury można upatrywać w fakcie, że Gdynia Półmaraton jest już wysoko doceniany na arenie międzynarodowej. Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna – IAAF, przyznała gdyńskim zawodom certyfikat IAAF Road Race Bronze Label, który jest potwierdzeniem wysokiego poziomu organizacyjnego i sportowego. Gdyńska impreza otrzymała także pięć gwiazdek od Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej w programie European Athletics Running 4All.
Gdyńscy organizatorzy przygotowali bardzo ciekawą prezentację, która ma przekonać władze światowej lekkoatletyki do powierzenia im organizacji mistrzostw.

W 2017 roku, w ONICO Gdynia Półmaratonie zwyciężył Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo, który wbiegł na metę z czasem 1:02:55. Najszybszy z Polaków był Tomasz Grycko. Wśród kobiet najlepsza okazała się Marokanka, Fatiha Benchatki, która wynikiem 1:12:23 ustanowiła kobiecy rekord trasy gdyńskiego półmaratonu.

Najbliższa edycja czempionatu odbędzie się w marcu 2018 roku w Walencji.