Ludzie kultury pobiegną w Silesia Marathon

Do 10. jubileuszowej edycji PKO Silesia Marathon, zaplanowanej na 7 października zostały już tylko nieco ponad trzy miesiące. To dużo i mało – by poczuć się gotowym do startu na królewskim dystansie 42,195 km czasu pozostało bardzo niewiele, natomiast do startu w półmaratonie, z pewnością można się jeszcze dobrze przygotować. Organizatorzy biegu ogłosili właśnie, że w ramach maratonu i półmaratonu odbędą się Otwarte Mistrzostwa Ludzi Kultury Województwa Śląskiego.

Jak informują organizatorzy Silesia Marathon, na listach startowych na wszystkich dystansach aktualnie zapisanych jest 4,4 tysiąca zawodników, w tym znajdują się reprezentanci 24 krajów. –  To o ponad 40% więcej, porównując z czerwcem ubiegłego roku. „Urodzinowy” bieg zapowiada się więc okazale, a przygotowania idą zgodnie z harmonogramem. Na brak pracy nie narzekamy, tym bardziej, że zależy nam, by kolejny, 10. już maraton, jak najlepiej zapadł w pamięci uczestników – mówi Bohdan Witwicki, dyrektor maratonu.

Wiosną tego roku rozstrzygnięto najstarszy plebiscyt na najlepsze imprezy biegowe w Polsce. PKO Silesia Marathon zdobył 2. miejsce w kategorii Maratony Duże. – Myślę, że doceniono klimat, poziom organizacyjny i jakość naszych starań. Na pewno zadziałała też magia „kotła czarownic”, czyli meta na bieżni Stadionu Śląskiego – największego stadionu lekkoatletycznego w kraju. To wszystko zobowiązuje nas do jeszcze cięższej pracy – dodaje Witwicki.

Silesia Marathon z klasyfikacją dla ludzi kultury

Wśród trenujących znajdziemy osoby różnych profesji. W tym roku specjalną klasyfikację zyskali wszyscy pracujący na rzecz szeroko pojętej kultury. Bieganie staje się często drugą, po artystycznej, pasją bardzo wielu osób.

– Pracujesz w instytucji kultury? Jesteś artystą, a może urzędnikiem? Nieważne, czy tworzysz muzykę, jesteś aktorem, rzeźbiarzem, scenografem, księgowym czy bibliotekarzem. To bez znaczenia, czy jesteś freelancerem, czy etatowcem, wystarczy że biegasz.  Pierwszy raz w jednym biegu, na najważniejszej imprezie biegowej regionu, wspólnie wystartują ludzie kultury województwa śląskiego. Specjalnie dla nich stworzymy odrębną klasyfikację kobiet i mężczyzn w maratonie i półmaratonie. Zachęcamy do startu z nami i  reprezentowania swojej instytucji w pierwszych Otwartych Mistrzostwach Ludzi Kultury Województwa Śląskiego. – zaprasza Bohdan Witwicki.

Jednym z ambasadorów biegania wśród artystów mieszkających na terenie województwa śląskiego jest Artur Rojek, muzyk i wokalista, kiedyś lider zespołu Myslovitz.

– Bardzo lubię biegać. Bieganie mnie relaksuje, dodaje energii i jest momentem, kiedy łapię kontakt ze sobą. Nie biegam dla medali, ale dla uczucia satysfakcji, które bieganie daje mi w trakcie i po. Pomysł na bieg dla ludzi kultury bardzo mi się podoba. Pamiętam, jak 15 lat temu moi koledzy z rock’n’rollowego podwórka pukali się w czoło, kiedy widzieli mnie o poranku w hotelu w stroju sportowym w porze, kiedy oni dopiero wracali. Dzisiaj biegają razem ze mną. Do zobaczenia na jubileuszowej, 10. edycji Silesia Marathon, a wcześniej w dniach 3-5 sierpnia na OFF Festival w Katowicach. – powiedział Artur Rojek, Dyrektor Artystyczny OFF Festival, muzyk i wokalista, który jeszcze nie podjął decyzji na jakim dystansie pobiegnie 7 października.

Ludzie Kultury

Adam Kowalski z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach liczy, że udział ludzi kultury w październikowych biegach przełoży się na jeszcze większą kreatywność artystyczną.

– Bieganie jest dla mnie formą wewnętrznego ćwiczenia. Dzięki niemu nauczyłem się słuchania siebie i czerpania przyjemności z przebywania jedynie we własnej obecności, rozpuszczenia się w przemierzanej przestrzeni. Ale to jest stan idealny, na który trzeba sobie zasłużyć, pełnia wolności. Natomiast jest jeszcze wymiar praktyczny tej swobody – brak zależności od środków komunikacji publicznej, samochodu, rozkładów jazdy, trwonienia czasu na przystankach itp. Do tego element poznawczy – odkrywałem cały znany mi Śląsk, biegając i jeżdżąc na rowerze. Gdzie nie dojadę, tam z pewnością dobiegnę. Lubię również biegać w towarzystwie. Bieg sprawia, że otwieramy się na siebie, jest jakieś braterstwo wspólnego wysiłku, na Śląsku szczególnie znane. Nie przepadam za rywalizacją, ale zważywszy na liczny udział ludzi kultury w tegorocznej edycji maratonu, myślę sobie, że warto zrobić wyjątek. Najlepsze pomysły przychodzą mi do głowy w trasie, więc kiedy wyruszymy na nią wszyscy, jest spora nadzieja, że suma naszej wyzwolonej kreatywności wytworzy rewolucyjny potencjał – podkreśla Adam Kowalski, Zastępca Dyrektora Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

Aby wziąć udział w Mistrzostwach, należy zarejestrować się na maraton lub półmaraton rozgrywany w ramach PKO Silesia Marathon 2018, dokonać opłaty startowej i na adres kultura@silesiamarathon.pl  Więcej szczegółów znajduje się na tej stronie. 

mat pras.