Silesia Półmaraton dołącza do Korony Polskich Półmaratonów

Silesia Półmaraton dołącza do Korony Polskich Półmaratonów, cyklu skupiającego największe biegi w kraju na dystansie 21,097 km. Najbliższa edycja zawodów odbędzie się 2 października w ramach Silesia Marathonu. Trasa biegu tradycyjnie prowadzić będzie przez trzy śląskie miasta, a meta znajdzie się na Stadionie Śląskim.

Ze stadionu na stadion

Silesia Półmaraton to jedna z największych imprez biegowych w kraju. Od lat odbywa się w ramach Silesia Marathonu, który oferuje również rywalizację na królewskim dystansie, a także ultramaraton na trasie o długości 50 kilometrów. Sercem wydarzenia jest legendarny Stadion Śląski w Chorzowie, obecnie najważniejsza arena lekkoatletyczna w kraju. To stąd biegacze ruszają na atestowaną przez Polski Związek Lekkiej Atletyki i World Athletics trasę, która wiedzie przez Katowice, Siemianowice Śląskie i Chorzów. Na błękitnej bieżni stadionu również pokonują finiszowe metry biegu przy mocnym dopingu kibiców.

– Cieszymy się, że po latach naszej działalności nasz bieg został doceniony i włączony do tej prestiżowej klasyfikacji. Dotychczas frekwencja na organizowanych przez nas wydarzeniach nie była dla nas priorytetem. Zawsze stawialiśmy przede wszystkim na wysoką jakość naszych imprez i zadowolenie uczestników. Mamy nadzieję, że nowi zawodnicy, którzy przyjadą w tym roku na Stadion Śląski – Narodowy Stadion Lekkoatletyczny poczują, że jest to miejsce godne Korony Polskich Półmaratonów. Gwarantujemy, że nie ma lepszego miejsca na zakończenie sezonu startowego niż legendarny „Kocioł Czarownic” – mówi Bohdan Witwicki, prezes fundacji Silesia Pro Active, która jest organizatorem Silesia Marathonu.

Zapisy na Silesia Półmaraton prowadzone są na stronie silesiamarathon.pl. Organizatorzy przygotowali pulę 6 tysięcy miejsc, a do 30 czerwca pakiet startowy kosztuje 139 złotych. Jak udało nam się dowiedzieć, aktualnie na liście startowej śląskiej połówki znajdują się nazwiska 2223 osób.

Oprócz Silesia Półmaratonu w sezonie 2021/2022 Korona Półmaratonów Polskich skupia jeszcze dziewięć biegów: PANAS Półmaraton Ślężański w Sobótce, Półmaraton Warszawski, PKO Poznań Półmaraton, PKO Białystok Półmaraton, Hunters Grodziski Półmaraton „Słowaka”, PKO Nocny Wrocław Półmaraton, Półmaraton Signify w Pile, Bieg Lechitów w Gnieźnie i Cracovia Półmaraton Królewski. Do cyklu należał dotychczas również Gdynia Półmaraton, ale nieoficjalnie wiadomo, że w tym roku ten bieg nie odbędzie się.

Silesia Półmaraton: jak to się zaczęło?

Pierwsza edycja Silesia Półmaratonu wystartowała w 2005 roku, a bieg prowadził wtedy alejkami katowickiej Doliny Trzech Stawów. W zawodach wzięło wówczas udział ponad 400 zawodników. Rok później na starcie półmaratonu oraz biegu towarzyszącego na dystansie 7 km stanęło ponad 800 uczestników. Dwa kolejne biegi były wyjątkowe – po raz pierwszy w Polsce bieg uliczny miał swój finisz w hali sportowej – katowickim Spodku. Zawody otwierali znani olimpijczycy: Irena Szewińska, Szymon Ziółkowski i Jacek Wszoła. Obecna nazwa– Silesia Półmaraton przyjęta została w 2011 roku.

Od 2017 roku półmaratończycy finiszują na bieżni Stadionu Śląskiego, największej areny lekkoatletycznej w Polsce. Do mety ubiegłorocznej edycji Silesia Półmaratonu dotarło 2685 biegaczy.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Biegów, red

fot. Przemysław Witwicki