Czy OCR ma szansę stać się dyscypliną olimpijską?

Biegi przeszkodowe to stosunkowo młoda dyscyplina sportu, ale na poziomie międzynarodowym trwają zaawansowane prace nad tym, aby w przyszłości biegi OCR mogły znaleźć się w programie Igrzysk Olimpijskich. Możliwe, że do końca 2019 roku Międzynarodowa Federacja Sportów Przeszkodowych (FISO) otrzyma status „Observer”, który jest pierwszym krokiem do uznania OCR jako dyscypliny sportowej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Od dwóch lat Global Association of International Sports Federations (GAISF) z ramienia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego ocenia działania, procedury i zgodność Międzynarodowej Federacji Sportów Przeszkodowych (FISO) z wytycznymi MKOL. Z listu specjalnego, który wpłynął do Stowarzyszenia OCR Polska wynika, że organizacja GAISF jest bardzo zadowolona z tempa prac, wybranej strategii i dotychczasowych postępów w realizacji wymagań związanych z uznaniem OCR jako dyscypliny olimpijskiej.

Zdaniem Jacka Kozickiego, prezesa Stowarzyszenia OCR Polska szanse na dołączenie biegów przeszkodowych do rodziny sportów olimpijskich są bardzo duże, ale perspektywa jest jednak dość odległa. – Gdybym miał ocenić je procentowo, to na Paryż 2024 dałbym tylko 30% szans, ale na Los Angeles 2028 szacuję już 90%. Myślę, że dekada spokojnie powinna wystarczyć, aby OCR pojawił się w programie Igrzysk Olimpijskich. – mówi szef OCR Polska. –  Przez ten czas dyscyplina okrzepnie, wzmocnią się międzynarodowe organizacje i standardy, w tworzeniu których obecnie aktywnie uczestniczymy. – dodał.

Mistrzostwa świata warunkiem koniecznym do otrzymania statusu „Observer”

FISO zrzesza obecnie 76 narodowych federacji członkowskich obejmujących wszystkie pięć kontynentów. W tym pięć federacji uzyskało uznanie swoich krajowych komitetów olimpijskich.

We wspomnianym wyżej liście FISO OCR poinformowała, że 13 listopada 2018 w stolicy Filipin – Manili zostaną rozegrane młodzieżowe mistrzostwa świata OCR, a w dniach 9-11 sierpnia 2019 roku w Szwajcarii odbędą się I Mistrzostwa Świata OCR. To o tyle istotne, że jest to ostatni warunek GAISF i MKOl, aby FISO OCR otrzymał status „Observer”. Możliwe, że procedura zakończy się do końca 2019 roku.

md

fot. facebook.com/WorldOCR/