Jak idą zapisy na 5. Wieczorny 4F Półmaraton Praski?

W sobotni wieczór 1 września na główne arterie prawobrzeżnej Warszawy może wyruszyć nawet 10 tysięcy uczestników 5. Wieczornego 4F Półmaratonu Praskiego. Pobiegną w koszulkach z grafiką nawiązującą do praskiej architektury. Kolejny raz imprezie towarzyszyć będzie 4F Piątka Praska. Na niecałe 2 miesiące przed praskimi biegami sprawdzamy, jak idą zapisy i jakie atrakcje dla biegaczy przygotował organizator tej jednej z największych imprez biegowych w Polsce.

Kto pierwszy, ten oszczędniejszy

– Zapisy na nasze biegi idą bardzo dynamicznie, tempo jest lepsze niż w ubiegłym roku, kiedy to limit uczestników został osiągnięty na tydzień przed biegiem. – informuje Sławomir Szczęsny, dyrektor imprezy. – W tym roku dodatkową mobilizacją do zapisów jest na pewno wysokość opłaty startowej uzależniona od kolejności opłaconych zgłoszeń. – dodaje.

Dla pierwszych 6 tysięcy uczestników opłata startowa wynosi 99 zł, dla przedziału 6001 – 9000 to 119 zł, a powyżej 9 tysięcy już 129 zł. Limit uczestników 5. Wieczornego 4F Półmaratonu Praskiego to 10 tysięcy osób, a w 4F Piątce Praskiej maksymalnie będzie mogło wystartować 5 tysięcy uczestników. Opłata dla pierwszych 2000 wynosi 59 zł, dalej wzrośnie do 65 zł.

Jak dowiedzieliśmy się od organizatora na bieg główny dotychczas zapisało się już prawie 5 tysięcy osób, a do biegu na piątkę zgłosiło się około tysiąc biegaczy. Oznacza to, że w dalszym ciągu obowiązują najniższe opłaty startowe.

Półmaraton Praski odbywa się od 2014 roku. To jeden z największych w kraju biegów na dystansie w 21,097 km. W ubiegłorocznej edycji udział wzięło osiem tysięcy osób. Mimo to bieg nie należy do cyklu Korony Polskich Półmaratonów i niewiele wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. – Półmaraton Praski wpisał się już na stałe do kalendarza stołecznych imprez, a rokrocznie proponowana przez nas trasa jest idealna do rekordów. Chętnie byśmy wpisali nasz bieg do Korony Polskich Półmaratonów, jednak nie staraliśmy się o to, ze względu na zbieżność terminu z Mistrzostwami Polski w Pile. 28. Półmaraton Philips Piła, którego organizatorzy odpowiadają również za koronę, odbędzie się 2 września, a nasza impreza 1 września. – mówi Sławomir Szczęsny.

Trasa do rekordów życiowych

Płaska trasa, wytyczona tak, by sprzyjać dobrym wynikom, to już tradycja praskiej imprezy. Po niezwykle pozytywnych ubiegłorocznych komentarzach i wzorem wielkich światowych imprez w tym roku nie zmieniono jej przebiegu. Trasa będzie dokładnie taka jak w edycji 2017, dzięki czemu uczestnicy mają szansę nie tylko na życiówkę, ale również możliwość sprawdzenia swojego progresu.

Start 5. Wieczornego 4F Półmaratonu Praskiego będzie usytuowany na oświetlonych błoniach PGE Narodowego, skąd biegacza ruszą w ul. Grochowską. Na rondzie Wiatraczna skręt w al. Waszyngtona, następnie klimatyczna Saska Kępa (ul. Francuską i Zwycięzców), po czym ulicami Saską i Egipską udadzą się na Gocław. Przebiegną m.in. obok jeziora Balaton, po czym ul. gen. Fieldorfa na Wał Miedzeszyński. Po nawrotce na wysokości ul. Kadetów szeroką i płaską prostą do Wybrzeża Szczecińskiego. Ostatnie kilometry to ponownie wyjątkowe klimaty warszawskiej Pragi, m.in. ul. Zamoyskiego. Meta oraz miasteczko biegowe ponownie będą zlokalizowane na błoniach PGE  Narodowego. Trasa będzie posiadać atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i IAAF. Naprzeciw finiszu półmaratonu znajdzie się meta 4F Piątki Praskiej, co będzie nie lada gratką dla kibiców.

Kto powalczy o zwycięstwo w praskich biegach?

W ubiegłym roku najszybciej trasę liczącą 21 km 97 m pokonał Marcin Chabowski triumfując z czasem 01:03.32, a wśród kobiet zwyciężyła Dominika Stelmach – 1:15.17. W 4F Piątce Praskiej najszybszy był Łukasz Parszczyński, który uzyskał czas 15.18, a z grona pań Kinga Reda – 18.40. Z grona ubiegłorocznych zwycięzców póki co pewny jest tylko start Dominiki Stelmach. – Z długodystansowej czołówki udział potwierdzili nam Mariusz Giżyński, Henryk Szost i Artur Kozłowski, a z grona kobiet Dominika Stelmach. Jesteśmy przekonani, że ponownie udział wezmą inni czołowi biegacze, a także znani przedstawiciele świata sportu. Mam tutaj na myśli m.in. byłego chodziarza Roberta Korzeniowskiego, który w ubiegłym roku zajął 44. miejsce w klasyfikacji generalnej czy wioślarskiego mistrza Adama Korola, który startował dotychczas w każdej edycji, a w ubiegłym roku osiągnął metę połówki jako 268 osoba.  – zapewnia szef warszawskiej imprezy.

Elita - Półmaraton Praski

4F Piątka Praska – bieg towarzyszący na 5 km

Godzinę przed półmaratończykami (o godzinie 19:30) na swoją trasę ruszą uczestnicy biegu na dystansie 5km. Dla nich przygotowana została nowa, szybka i płaska trasa – doskonała tak na debiut, jak i na życiówkę. Z błoń PGE Narodowego będzie wiodła w kierunku ul. Zamoyskiego. Skręt w ul. Jagiellońską, potem w ul. Stefana Okrzei, a następnie na Wybrzeże Szczecińskie w kierunku mostu Poniatowskiego. Na agrafce biegacze zawrócą, pobiegną kawałek Wybrzeżem Szczecińskim, po czym skręcą w ul. Sokolą, która doprowadzi ich do ul. Zamoyskiego oraz mety przy Dworcu Stadion.

4F Półmaraton Praski

Koszulki inspirowane warszawską Pragą

Po trzech latach bycia oficjalnym sponsorem technicznym w tym roku marka 4F została sponsorem tytularnym imprezy. Przez trzy kolejne lata (2015, 2016 i 2017) należąca do spółki OTCF polska marka odzieży i akcesoriów sportowych ubierała uczestników w koszulki startowe, które zyskiwały popularność nie tylko ze względu na wysoką jakość, ale i ciekawą grafikę. Tym razem nie będzie inaczej – organizatorzy zaprezentowali tegoroczny oryginalny żółto-czarny wzór na koszulkach wyprodukowanych z oddychającej dzianiny funkcyjnej, z szybkoschnącego włókna. Dla półmaratończyków czarna z żółtym wzorem, a uczestników 4F Piątki Praskiej koszulka o tych samych parametrach technicznych, ale w odwróconej wersji kolorystycznej (żółto-czarna). Kontrastujące kolory mają być widoczne zarówno za dnia, jak i wieczorową porą. Inspiracją do geometrycznego nadruku stała się praska architektura bloków i okien.

Otwarte treningi z 4F

Organizatorzy zapraszają na otwarte treningi przygotowujące do startu w 4F Półmaratonie Praskim oraz 4F Piątce Praskiej. Bezpłatne zajęcia odbywają się w każdą niedzielę o godz. 10:30 na stadionie warszawskiej Agrykoli (wejście od strony parku). Uczestniczyć może w nich każdy, bez względu na poziom wytrenowania. Trenerzy, na czele z medalistką mistrzostw Polski w maratonie i złotą medalistką mistrzostw w długodystansowych biegach górskich Edytą Lewandowską, dopasowują zajęcia do różnych poziomów zaawansowania.

Zapisy i informacje na: https://www.polmaratonpraski.pl/

mat pras. / md