Już w sobotę 28. Bieg Powstania Warszawskiego i 5. Bieg Past-y

Już jutro, w sobotę 28 lipca o godzinie 20:30 wystartuje 28. Bieg Powstania Warszawskiego. Jako pierwsi na trasę wyruszą uczestnicy biegu na dystansie 5 km, a 40 minut później zawodnicy pokonujący dystans 10 km. 12 tysięcy uczestników – tyle wynosił limit i został już wypełniony, choć chętnych, aby wystartować w sobotę na Stegnach jest znacznie więcej. Dla porównania w zeszłorocznym biegu wzięło udział w sumie 9 698 biegaczy i biegaczek. Po raz piąty odbędzie się Bieg Zdobycia Past-y.

W tym roku Biegowi Powstania Warszawskiego (na dystansie 5 km i 10 km) towarzyszyć będzie po raz piąty cieszące się coraz większym zainteresowaniem, inne wydarzenie biegowe. W sobotę 28 lipca o godz. 9.00 rozpocznie się bowiem 5. Bieg Zdobycia PAST-y. Będzie polegał na wbiegnięciu na 9 piętro historycznego budynku na ul. Zielnej 39. Liczba uczestników tego specjalnego wydarzenia jest ograniczona i wynosi 740 osób. Zapisy skończyły się równie szybko jak zaczęły, bo już na początku lipca. Dla każdego uczestnika imprezy w gmachu PAST- y organizatorzy przygotowali spotkanie z Gośćmi Honorowymi – Bohaterami Powstania Warszawskiego. Głos zabierze m.in. Wiesław Gniazdowski, który w 1944 r. walczył w Grupie Bojowej „Krybar” (operowała m.in. w rejonie Powiśla)

Bieg Powstania Warszawskiego z nową trasą

W tym roku trasa 28. Biegu Powstania Warszawskiego została wyznaczona w innym rejonie miasta niż w latach ubiegłych, a to z uwagi na prace remontowe pl. Krasińskich i ul. Miodowej oraz kolizje z terminami innych dużych imprez planowanych w Warszawie. Biegacze wystartują i ukończą bieg w rejonie Toru Łyżwiarskiego na Stegnach. W okolicy, w 1944 r. również toczyły ciężkie walki m.in. pułku „Baszta” w Forcie Legionów. Jeden z żołnierzy „Baszty”, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Eugeniusz Tyrajski zapowiedział swój udział w roli Gościa Honorowego.

Spacer jakiego jeszcze nie było

Pierwszy raz uczestnicy 28. Biegu Powstania Warszawskiego będą mieli szansę wziąć udział w niecodziennej lekcji historii. Z inicjatywy Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. zorganizuje zejście do kanału burzowego przy ul. Karowej. Spacer po kanałach ma pokazać jak wyglądały podziemne szlaki, którymi przemieszczali się żołnierze oddziałów powstańczych oraz ludność cywilna w 1944 r. Jednoosobowe vouchery na ten wyjątkowy spacer mogą otrzymać osoby, które odebrały pakiet startowy lub zamówiły go kurierem oraz ukończą bieg na dystansie 5 km, 10 km albo Bieg PAST-y.

Wspólne śpiewanie

To nie koniec nowości. Przy współpracy ze Stowarzyszeniem Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, znanym z organizowania spotkań z uczestnikami Powstania i wydawania ich wspomnień w formie „Zeszytów Pamięci Powstania Warszawskiego”, tuż przed startem biegu na 5 km (w godz. 19:00-20:00) wspólnie odśpiewamy najbardziej znane i lubiane piosenki powstańcze, do czego zapraszamy zarówno uczestników jak i kibiców.

Wojskowa muzyczna oprawa

I jeszcze coś, dla tych którzy na Biegu Powstania Warszawskiego szukają wyjątkowego klimatu, a nie tylko sportowych przeżyć. Oprawę, 28 edycji imprezy zapewni Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego, przy akompaniamencie której tuż przed startem biegu na 5 km i 10 km, odśpiewana zostanie kolejno Rota, a następnie Hymn Narodowy.

Biegajmy Razem

Bieg Powstania Warszawskiego to drugie w tym roku wydarzenie z cyklu Warszawskiej Triady Biegowa „Zabiegaj o Pamięć”. Sponsorem Strategicznym Warszawskiej Triady Biegowej jest najbardziej „rozbiegany” bank, czyli PKO Bank Polski. Dzięki inicjatywie Sponsora Strategicznego udział w sobotnim biegu to również możliwość niesienia pomocy potrzebującym. Podczas 28. Biegu Powstania Warszawskiego dzięki akcji „Biegnę dla Filipa i Dawidka” będzie można wesprzeć 2-letniego Filipa i 2,5 letniego Dawidka. Chłopcy urodzili się z wadami serca, czekają na operacje. Kartki „Biegnę dla Filipa i Dawidka”, do naklejenia na biegową koszulkę można odbierać z biura zawodów w Ośrodku Stegny do dnia biegu lub od godziny 19 w namiocie z logo PKO Banku Polskiego.

Informator

Im bliżej biegu, tym więcej pojawia się pytań. Dlatego organizatorzy przygotowali  kompendium wiedzy na temat 28 edycji Biegu Powstania Warszawskiego. W specjalnie opracowanym INFORMATORZE, znaleźć można wszystkie najważniejsze informacje, zarówno z punktu widzenia biegacza, jak i kibica.

 Informator znajdziesz tutaj

 

mat.pras