Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych coraz bliżej. Na starcie Thibault Debusschere i krajowa czołówka biegaczy OCR

Reprezentanci klubów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Biegów Przeszkodowych OCR Polska wystartują w weekend 8-9 września w Gdyni w I Mistrzostwach Polski Biegów Przeszkodowych. Jak informuje Biuro Prasowe OCR Polska celem zawodów jest wyłonienie Mistrza Polski Biegów Przeszkodowych na „pierwszych niezależnych, niekomercyjnych zawodach sportowych tego typu”. Przypomnijmy, że w ubiegły weekend w podwarszawskich Ząbkach odbyły się inne Mistrzostwa Polski OCR zorganizowane przez OCRA Poland.

Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych organizowane przez Stowarzyszenie OCR Polska będą miały formę dwudniowej rywalizacji zawodników na dystansach 5 oraz 15 kilometrów. Malownicza trasa prowadzić będzie przez tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, gdyńskiej plaży z odcinkiem wodnym oraz terenie Adventure Parku z kilkudziesięcioma przeszkodami. Terenowo urozmaicona i złożona trasa w połączeniu z technicznymi przeszkodami pozwoli wyłonić z fali Elite pierwszego Mistrza oraz Mistrzynię Polski Biegów Przeszkodowych na dwóch dystansach.


Organizator zapowiada, że na starcie I Mistrzostw Polski Biegów Przeszkodowych nie zabraknie gwiazd polskiego OCR, znajdujących się na szczycie Rankingu Liga OCR – Puchar Polski. Wśród nich wymienia m.in. Tomasza Oślizło, Sebastiana Kasprzyka a wśród kobiet: Małgorzatę Daszkiewicz, Aleksandrę Grobelną. Poza tym w Gdyni obecni mają być reprezentanci wszystkich grup treningowych polskiego OCR, a także organizatorzy biegów partnerskich, którzy zaprezentują na trasie biegu swoje najlepsze przeszkody.

Kto na Mistrza Polski?

– Oczywiście pojawię się na Mistrzostwach Polski i wystartuję w dwóch biegach głównych w kategorii Elite. – potwierdza Sebastian Kasprzyk. – Do Gdyni zjadą najlepsi zawodnicy Elite z całej Polski, którzy na pewno nie przyjadą po to, aby ukończyć bieg a walczyć o zwycięstwo. Czy jestem w stanie wyłonić faworyta zawodów? Moim zdaniem nie ma takiej osoby. Mistrzostwa rządzą się innymi prawami. Pokazały to w tym roku między innymi Mistrzostwa Europy. Gdybym miał jednak wybrać pierwszą trójkę patrząc na wszystkie starty w tym roku to typowałbym, że w czołówce znajdzie się m.in. Tomasz Oślizło, Kacper Kąkol i Dawid Hajnos – podkreśla.

Wywołany do tablicy Kacper Kąkol oczywiście w mistrzostwach ma zamiar wystartować i stawia przed sobą ambitne cele. Zwraca jednak uwagę na to, że najpierw zawody odbędą się na długim dystansie, a dopiero potem na krótkim – Mam zamiar zostać Mistrzem Polski zarówno na 15 km jak i 5 km, wiem, że jestem w stanie to zrobić. – mówi Kacper Kąkol. – Szkoda tylko, że najpierw wystartujemy na dystansie 15 km. Moim zdaniem organizatorzy źle to ogarnęli niestety. Jeżeli przeszkodowo nie zrobią z tego drugiej Danii, to będzie dobrze. – dodaje.

Wśród kobiet w Gdyni na pewno zabraknie będącej w wysokiej formie Klaudii Szuby-Łaty, która wybiera się w tym terminie na zawody Spartan Beast na Słowacji, gdzie powalczy o medal w kategorii wiekowej. Do Trójmiasta wybiera się za to Małgorzata Szaruga, która podkreśla, że dla niej to przede wszystkim finał Ligi OCR. – Bardzo zależy mi na wygraniu tego rankingu. Poza tym już cieszę się na rywalizację z dziewczynami. – podkreśla zawodniczka Socios Silesia.

Swoich szans na zawodach w Gdyni poszuka również Izabela Wysłuch.  – Postanowiłam wystartować na obu dystansach w kategorii Elite. Najbardziej nastawiam się na długi bieg w sobotę.  Co do niedzieli, wszystko okaże się jak dużo przeszkód będzie na trasie i jak mocno mój organizm będzie wymęczony po pierwszym dniu imprezy. – powiedziała.

Wśród uczestników Mistrz Europy OCR

Swój udział w wydarzeniu zapowiedział również Thibault Debusschere. To zwycięzca OCR Series 2017/2018 World Finals oraz Mistrz Europy na dystansie standard podczas tegorocznych OCR European Championship, które odbyły się w Danii i kolejny zawodnik ze światowej czołówki, który przyjeżdża na zawody do Polski. Wcześniej na biegu Barbarian Arrow gościem specjalnym był Duńczyk Leon Koefed, mistrz Europy na krótkim dystansie z zawodów w Esbjerg, a rywalizację kobiet w Barbarian Race w Tychach zdominowała Słowaczka Eszter Hortobágyiová, tegoroczna mistrzyni Europy OCR na dystansie standard. Wreszcie na innych Mistrzostwach Polski w Biegach Przeszkodowych, które OCRA Poland zorganizowało w podwarszawskich Ząbkach wystartował Jonathan Albon, absolutny dominator biegów OCR na świecie, czterokrotny Mistrz Świata w tej dyscyplinie.

– Potwierdzam, będę na Mistrzostwach Polski w Gdyni i to nawet nie sam. Będzie ze mną mój kolega z teamu Jensen Blondeen, świetny zawodnik OCR. – powiedział w rozmowie z nami Thibault Debusschere. – Wystartuję, aby sprawdzić jak ciekawe, trudne i pokręcone są przeszkody w Polsce, zwłaszcza, że pokochałem dwie z nich z Barbarian Race, które pokonywaliśmy w tym roku na Mistrzostwach Europy. Drugi cel to odbyć mocny trening przez Mistrzostwami Świata w Londynie i wreszcie trzeci to sprawdzić, jak silni są lokalni rywale – podsumował Mistrz Europy OCR.

Ile osób wystartuje w Gdyni?

Jak podaje organizator aktualnie na liście startowej zawodów na 15 km znajdują się 87 osób, które opłaciły udział w biegu, a na dystansie 5 km takich zawodników jest 83.  Do tej grupy należy doliczyć również 77 osób, które już wykupiły pakiet 5 km + 15km oraz uczestników z opłaconym udziałem w Biegu Przyjaźni. Razem daje to nieco ponad 260 osobostartów.

– Duża liczba zapisanych ale nieopłaconych osób – kolejne około 290 osobostartów (15 km, 5km i 15+5), a wśród nich również zawodnicy Elite wynika z niezakończonego jeszcze procesu zliczania punktów w Rankingu Ligowym, który jest wyznacznikiem startu w elicie lub kategorii wiekowej. – mówi Ewa Chłopska-Wasielewska ze Stowarzyszenia OCR Polska. – Z naszego doświadczenia wynika, że w zapisach na biegi niekomercyjne i ich opłacaniu kluczowy jest ostatni tydzień – to wtedy najwięcej zawodników dokonuje wpłaty i finalizuje tym samym proces zapisu. W przypadku biegów Open, Przyjaźni i Rodzinny uczestnicy zapisują się w 90% na miejscu w dniu imprezy.Spodziewamy się ponad 500 (osobostartów) uczestników biegów głównych na obu dystansach tj. na 5 i 15 km. Pamiętajmy, że nie jest to bieg masowy to Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych, a elitarnych zawodników chcących się mierzyć z najlepszymi w Polsce przeszkodami jest nadal stosunkowo niewiele. – podkreśla.

Kto może wystartować w Mistrzostwach Polski Biegów Przeszkodowych?

W Mistrzostwach Polski Biegów Przeszkodowych może wziąć udział 50 najlepszych zawodników z Ligii OCR/Puchar Polski, 15 zawodników z dzikimi kartami – według Rankingu Ligii Drużynowej. Czterema dzikimi kartami dysponuje ekipa xRunners, trzema Husaria Race Team, dwoma drużyna Podhalańskie Dziki – Gorący Potok Team a po jednej karcie otrzymały zespoły Socios Silesia, Algraf Race Team, Koniuchy OCR, Power Training, Scyzory i Hardcorowe Wychylylybymy. Dodatkowych 5 dzikich kart pozostaje w gestii Stowarzyszenia OCR Polska, które może je przyznać komu chce, wedle uznania. Jak czytamy na facebookowym profilu organizatora należy napisać do stowarzyszenia „oficjalnego maila z uzasadnieniem i Zarząd rozpatruje prośbę.”

W fali Elite Kobiet może wystartować do 50 zawodniczek, w tym 16, które uzyskały prawo startu biorąc udział w 5 biegach ligowych, 3 pierwsze kobiety fali Elite z zawodów biegów partnerskich oraz zwyciężczynie wśród kobiet z zawodów biegów partnerskich bez serii Elite.

W fali Elite Mężczyzn może wystartować do 100 zawodników, których organizator podzieli na dwie na dwie tury A i B. W pierwszej znajdzie się najlepszych 30 zawodników Rankingu Ligi OCR oraz zawodnicy z dzikimi kartami. W serii B wystartują zawodnicy z miejsc od 31 do 50 z Rankingu Ligii OCR oraz osoby, które uzyskały kwalifikacje podczas biegów partnerskich – 3 pierwszych mężczyzn z fali Elite z zawodów biegów partnerskich oraz zwycięzca wśród mężczyzn z zawodów biegów partnerskich bez serii Elite.

Kontrowersje wokół klasyfikacji

Sporo kontrowersji i dyskusji wywołała decyzja organizatorów o tym, że osoby startujące w fali Elite automatycznie klasyfikowane są również w kategoriach wiekowych. Oznacza to, że np. zawodnik z dalszych pozycji Elite znajdzie się na podium w kategoriach wiekowych, a także, że zwycięzca Elite będzie równocześnie zwycięzcą w kategorii wiekowej. Takie rozwiązanie nie podoba się tym, którzy zgłosili się wyłącznie do rywalizacji w kategorii wiekowej. Argumentują, że w takim przypadku start w Elite daje podwójne szanse na zwycięstwo – w razie niepowodzenia w rywalizacji najlepszych zostaje jeszcze szansa na podium w kategorii wiekowej. Co ważne, organizator jednak zastrzegł w regulaminie, że zwycięzcy w kategoriach wiekowych nie otrzymają prawa posługiwania się tytułem Mistrza Polski. Ten będzie przysługiwał wyłącznie zwycięzcy fali Elite.

Oprócz „najlepszych z najlepszych” biegaczy OCR w Polsce startujących w fali Elite, w wydarzeniu może wziąć udział każdy chętny. Przewidywane są starty uczestników w kategoriach wiekowych i w Biegu Przyjaźni (łączącym format Open z biegiem rodzinnym i dla dzieci). Niezwykle interesująco zapowiada się jednak mistrzowska rywalizacja, zarówno w fali Elite, jak i  w kategoriach wiekowych. Stawką tych potyczek będą nie tylko medale, ale również przepustki na OCR European Championship 2019, które odbędą się w Gdyni.

Jak wygląda program imprezy?

Główne sesje mistrzostw rozgrywane będą w sobotę od 9:30 kiedy to wystartują kolejno fale Elite i kategorie wiekowe w biegu na 15 km oraz w niedziele kiedy to od 9:00 wystartują kolejno zawodnicy Elite i kategorii wiekowych w biegu na 5 km. Emocji nie zabraknie również podczas biegu przyjaźni czyli 5 km odcinka trasy pokonywanego w niedzielne popołudnie przez miłośników zabawy biegami przeszkodowymi oraz całe rodziny.

Zapisy na mistrzostwa cały czas trwają na stronie internetowej – https://zapisy.sts-timing.pl/323/ 

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Biegów Przeszkodowych OCR Polska wraz z Adventure Park Gdynia Kolibki. Honorowy Patronat nad Mistrzostwami objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Patronatu udzielili także Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdynia.

Szczegółowe informacje dotyczące I Mistrzostw Polski Biegów Przeszkodowych dostępne są stronie internetowej mistrzostw.

md

Fot. Podhalańskie Dziki – Gorący Potok Team, Biegun OCR – projecton, OCREC 2019