XXIV ORLEN Maraton Solidarności już jutro

Już jutro na ulice Trójmiasta wyruszą uczestnicy XXIV ORLEN Maratonu Solidarności. Na liście startowej imprezy jest blisko 800 osób, które opłaciły start w imprezie. Bieg tradycyjnie wystartuje z Gdyni przy Pomniku Poległych Stoczniowców 1970, a zakończy się na Długim Targu w Gdańsku. W ubiegłym roku trójmiejski maraton ukończyło 738 biegaczy. Prognozy pogody na jutro przewidują maksymalnie 24 stopnie Celsjusza i przelotne deszcze. 

Z Gdyni do Gdańska

Start XIV ORLEN Maratonu Solidarności zaplanowano na środę, 15 sierpnia o godzinie 9:30. Biegacze ruszą na trasę spod Pomnika Ofiar Grudnia ’70 w Gdyni. Trasa prowadzi w kierunku Gdańska m.in. ulicą Świętojańską i przez skwer Kościuszki w Gdyni. Po drodze maratończycy będą mieli okazję zobaczyć wiele zabytków Trójmiasta. Limit czasu na pokonanie trasy to 5 godzin i 30 minut.

Ze względu na termin rozgrywania biegu wyniki osiągane na trasie z Gdyni do Gdańska nie należą do rekordowo szybkich. Przed rokiem maraton wygrał Kenijczyk Bernard Kipkorir Talam, który osiągnął czas 2:27:56. Wśród kobiet po raz piąty najlepsza była Arleta Meloch, która uzyskała wówczas wynik 2:49:15. Rekord trasy 2:18:49 w 2016 roku ustanowił Wycliffe Biwott z Kenii.

„Dar Pomorza” na medalu i koszulce

W tej edycji na medalu – na awersie – znajduje się trzymasztowy żaglowiec szkolny „Dar Pomorza” (potocznie nazywany „Biała Fregata”). Żaglowiec został zakupiony przez społeczeństwo Pomorza w 1929 dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie jest to statek-muzeum. Na rewersie medalu będzie możliwość wygrawerowania czasu, w jakim pokonacie dystans maratonu w Trójmieście. Grafika żaglowca została wyeksponowana również na oficjalnych koszulkach XXIV edycji ORLEN Maratonu „Solidarności. Aby koszulka przypominała uczestnikom oraz innym, jak wymagający dystans pokonali w środku lata na wybrzeżu, znajduje się także znamienna liczba 42,2 km (zaokrąglony dystans maratonu).

Prawdopodobnie najbardziej międzynarodowy maraton w Polsce

Prawdopodobnie również w tym roku XXIV ORLEN Maraton Solidarności utrzyma pozycję najbardziej międzynarodowego maratonu w Polsce. Około 15% uczestników stanowią obcokrajowcy. Zgłosili się zawodnicy z prawie 30 krajów, między innymi Australii, Stanów Zjednoczonych, Chin, Kenii, Kanady, Algierii, Niemiec, Włoch, Rosji, Hiszpanii, Francji, Rosji, Mołdawii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwecji, Norwegii.

Dlaczego ORLEN Maraton Solidarności odbywa się w sierpniu?

XIV ORLEN Maraton Solidarności to jeden z nielicznych biegów maratońskich, który odbywa się w sierpniu. Termin imprezy nawiązuje do strajków sierpniowych 1980 roku. To jedna z najstarszych imprez biegowych w Polsce. Pierwszy bieg został zorganizowany już 1981 roku, aby uczcić pierwszą rocznicę porozumień sierpniowych, a także aby oddać hołd ofiarom „Grudnia 1970”.

W kolejnych latach bieg odbywał się nieregularnie na różnych dystansach – przeważnie półmaratońskim. Pomysłodawcą organizacji biegu na dystansie pełnego maratonu był Kazimierz Zimny, biegacz, medalista olimpijski z Rzymu (1960) na dystansie 5000 m. Po raz pierwszy biegacze zmierzyli się dystansem maratońskim w 1995 roku, a Kazimierz Zimny do dziś jest dyrektorem imprezy.

Warto podkreślić, że w sierpniu 1980 roku Sala BHP, gdzie dziś mieści się biuro zawodów była centrum wielkiego strajku, miejscem powstania i obrad Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) z Komisją Rządową. Tu podpisano najważniejsze tzw. „Porozumienia Sierpniowe” 31.08.1980r., dzięki którym narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

mat pras.

fot. Dorota Świderska, Wojciech Szota/maratonczyk.pl