30. Bieg Niepodległości: 20 tysięcy biegaczy utworzy biało-czerwoną flagę

30. Bieg Niepodległości w Warszawie wystartuje w najbliższą niedzielę dokładnie o godzinie 11:11. Jest ostatnim i zarazem największym biegiem z cyklu Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o Pamięć”. Zawodnicy w biało-czerwonych strojach tradycyjnie utworzą ogromną „żywą” flagę. – Zachęcamy, żeby w zawodach brały udział całe rodziny, rodzice w biegu głównym na 10 km, a dzieci na dystansie 1918 m. – mówili organizatorzy na dzisiejszej konferencji prasowej, zapowiadającej niedzielny bieg.  

Zawody biją rekordy popularności – w ciągu czterech dni wyczerpano limit 20 tys. uczestników, co jest absolutnym rekordem. Ubiegłoroczna edycja Biegu Niepodległości była największym biegiem ulicznym w Polsce, notując na mecie rekordową liczbę 15 015 uczestników. Wszystko wskazuje na to, że w niedzielę ten wynik zostanie pobity. W tym roku, w zawodach będą też mogły wziąć udział dzieci, startując w „Mili Stulecia”, której dystans wyniesie symboliczne 1918 m. Przed startem, tysiące biegaczy zaśpiewają razem Mazurka Dąbrowskiego, a następnie dokładnie o godzinie 11:11 wyruszą na trasę.

W biało-czerwonych barwach

W tegorocznym biegu nie zabraknie akcentów nawiązujących do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbędzie się, m.in. koncert pieśni niepodległościowych. Teksty piosenek będą wyświetlane na ekranach, aby jak najwięcej osób łatwo mogło dołączyć do wspólnego śpiewania. Po raz kolejny zorganizowany zostanie też pokaz rekonstrukcyjny członków Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław”. Uczestnicy biegu wystartują w białych i czerwonych koszulkach z charakterystycznym logo z napisem: „niepodległa” tworząc „żywą” flagę Polski.

Ten bieg będzie zwieńczeniem warszawskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Przez kilka godzin będziemy uczestniczyć w pięknej, uśmiechniętej i sportowej alternatywie dla innych wydarzeń tego dnia na ulicach stolicy – wspomniała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Jak podkreśliła, Bieg Niepodległości jest największym wydarzeniem Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”, cyklu imprez biegowych do którego zaliczają się także organizowane przez miasto Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Powstania Warszawskiego. Przy okazji zaprezentowano komplet medali, które można było do tej pory zdobyć startując w biegach tego cyklu, a także medal Biegu Niepodległości, który uczestnicy otrzymają w niedzielę na mecie.

Bieg Niepodległości

Bieg Niepodległości łączy biegaczy

Zachęcamy, żeby w zawodach brały udział całe rodziny, rodzice w biegu głównym na 10 km, a dzieci na dystansie 1918 m. W niedzielnym biegu wystartują osoby niewidome, które pojadą na tandemach z opiekunami a także osoby niesłyszące i niedosłyszące. Bieg Niepodległości łączy biegaczy – mówił Karol Adamaszek, kierownik Działu Marketingu i Organizacji Imprez Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”.

Trasa biegu

Jak co roku start biegu będzie miał miejsce u zbiegu ulicy Stawki oraz al. Jana Pawła II. Biegacze wystartują o symbolicznej godzinie 11.11. Kilka minut wcześniej na trasę wyruszą zawodnicy poruszający się na wózkach z napędem pośrednim oraz aktywnych, a na końcu linię startu przekroczą zawodnicy nordic walking.

Podobnie jak w latach minionych trasa biegu poprowadzona została al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi i ul. Chałubińskiego do al. Niepodległości. Biegacze oraz zawodnicy na wózkach nawrócą w prawo na wysokości ul. Rakowieckiej. Zawodnicy nordic walking, którzy mają do pokonania krótszą trasę (6,5 kilometra) nawrócą na wysokości ul. Koszykowej.

Odbiór pakietów startowych

Opłacony pakiet można odebrać do piątku, 9 listopada, w biurze zawodów zlokalizowanym w sali im. Stefana Kisielewskiego w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od strony ul. Marszałkowskiej). Uwaga! W dniach 10 i 11 listopada pakiety startowe wydawane będą wyłącznie dla zawodników spoza Warszawy. W sobotę, 11 listopada biuro zawodów czynne będzie w Zespole Szkół Poligraficznych im. Józefa Piłsudskiego przy ul. Stawki 14.

W pakiecie startowym uczestnicy znajdą numer startowy i pamiątkową koszulkę. Po przekroczeniu linii mety każdy zawodnik otrzyma pamiątkowy medal, napój, posiłek regeneracyjny i dyplom do pobrania ze strony internetowej.

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

W dniu biegu, czyli 11 listopada, uczestnicy 30. Biegu Niepodległości mogą bezpłatnie przemieszczać się komunikacją miejską w Warszawie (w obrębie pierwszej strefy biletowej) za okazaniem numeru startowego.

 

GD