Korona Polskich Półmaratonów z 10 biegami? Decyzja po 15 grudnia

W Majdanie koło Warszawy rozpoczęła się Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Biegów, w której uczestniczą organizatorzy największych imprez biegowych w kraju. Jednym z tematów spotkania był kształt Korony Polskich Półmaratonów w najbliższych trzech latach. Wiele dyskusji wywołała prezentacja kryteriów jakie muszą spełnić biegi, które chcą znaleźć się w tym cyklu.

Polskie Stowarzyszenie Biegów jako organizator Korony Polskich Półmaratonów przedstawiło projekt regulaminu oraz kryteriów wyboru biegów do cyklu. – Dotychczas brakowało takiego dokumentu, który jasno określałby wymagania, jakie muszą spełnić biegi zainteresowane dołączeniem do KPP – tłumaczył Henryk Paskal, prezes Polskiego Stowarzyszenia Biegów. – Chcemy uporządkować zasady wyboru imprez, zwłaszcza że nie brakuje organizatorów, którzy są zainteresowani zgłoszeniem biegu do Korony. – dodał.

Projekt regulaminu, który został przedstawiony dzisiaj na konferencji zakłada, że w Koronie Polskich Półmaratonów na najbliższe 3 lata znajdzie się tylko 10 biegów. Zarząd PSB będzie rozpatrywał zgłoszenia organizatorów imprez, które w ostatnich 3 latach znajdowały się w Kalendarzu PSB oraz w tym okresie gromadziły na mecie co najmniej 3 tysiące biegaczy. Jednym z kluczowych wymogów będzie posiadanie atestu trasy wydanego przez PZLA lub AIMS/IAAF.

Zależy nam na tym, aby ustalić skład Korony na najbliższe trzy lata, co pozwoli nam budować markę Korony. Ciągłe zmiany ilości biegów wprowadzają niepotrzebne zamieszanie. Wzorujemy się tutaj trochę na World Marathon Majors, który tworzy tylko 6 biegów, mimo, że wiele bogatych imprez bardzo chciałoby dołączyć do tego cyklu – mówił szef PSB. – Nie chcemy, aby Korona była kolejnym rankingiem, tylko cyklem najlepszych półmaratonów, stąd propozycja dziesiątki imprez – wyjaśniał.

Według nowych kryteriów PSB w tej samej miejscowości będzie mógł odbywać się tylko jeden półmaraton zaliczany do KPP, a między poszczególnymi biegami z cyklu wymagany będzie co najmniej 6-dniowy odstęp. Poza tym impreza wchodząca w skład KPP będzie musiała odbywać się w stałym terminie jako impreza główna, a nie np. bieg towarzyszący maratonowi lub biegowi na innym dystansie.

Jakie będą kryteria wyboru biegów do KPP?

Na konferencji najwięcej dyskusji wzbudziła kwestia kryteriów wyborów biegów, które wejdą w skład KPP. W projekcie regulaminu jest mowa o 10 biegach, a tegoroczny cykl tworzy 11 imprez. Jest więc jasne, że co najmniej jeden z dotychczasowych półmaratonów straci status biegu KPP.

Wygląda na to, że liczyć będzie się przede wszystkim frekwencja, dlatego szczególnie zaniepokojeni zmianami wydają się być organizatorzy biegów Korony, które w 2018 roku zgromadziły na mecie mniej niż 3 tysiące biegaczy. Mowa tutaj o Toyota Półmaratonie Wałbrzych oraz HUNTERS Półmaratonie „Słowaka” w Grodzisku Wielkopolskim. Jak poinformowali szefowie tego drugiego biegu, trwają intensywne prace nad zwiększeniem pojemności imprezy nawet o 25 procent.

– Ostatnie miesiące spędziliśmy na wielu dyskusjach nad tym, jaki klucz wyboru imprez przyjąć, aby Korona była możliwie najbardziej atrakcyjna dla biegaczy i organizatorów. Rozpatrywaliśmy wiele różnych wariantów, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się przedstawić kryteria w takim kształcie – mówili przedstawiciele PSB. – Jedną z propozycji było np. 10 największych półmaratonów w Polsce, ale wtedy np. mielibyśmy cykl zdominowany przez biegi z dużych miast – tłumaczyli.

Oprócz frekwencji, przy wyborze biegów zarząd PSB będzie brał uwagę jaką popularnością dany półmaraton cieszył się wśród zdobywców KPP w poprzednich latach. Warto zauważyć, że to dodatkowe kryterium będzie z natury rzeczy faworyzować biegi, które dotychczas należały do cyklu.

Do 15 grudnia Zarząd PSB rozpatrzy zgłoszenia organizatorów i podejmie decyzję o ostatecznym kształcie cyklu KPP w najbliższych trzech latach.

Poznań (na razie) najpopularniejszy, najmniej zdobywców KPP w Sobótce

Jednocześnie na Konferencji PSB zostały przedstawione szczegółowe statystyki pokazujące liczbę zdobywców Korony w podziale na poszczególne imprezy na dzień 22 listopada. Analiza została przeprowadzona na podstawie 2882 wniosków. Co istotne, w kilkudziesięciu zgłoszeniach biegacze podali więcej półmaratonów niż pięć (sześć, siedem) wymaganych do uzyskania odznaki. Wnioski o wydanie KPP wciąż spływają, czas na wysłanie zgłoszeń upływa z końcem roku.

Z dotychczasowej analizy wniosków wynika, że największą popularnością wśród biegaczy w tym roku cieszył się PKO Poznań Półmaraton, który w drodze po Koronę Polskich Półmaratonów ukończyło 2051 osób. Kolejny pod tym względem był PKO Nocny Wrocław Półmaraton z 1856 zdobywcami Korony na mecie. Na podium załapał się jeszcze Bieg Lechitów w Gnieźnie, który według danych na 22 listopada ukończyło 1649 zdobywców KPP.

Najmniej biegaczy walczących o odznakę KPP pobiegło w Sobótce (547), Grodzisku Wielkopolskim (794) i w Białymstoku (1061).

md