Maraton, który narodził się przy kuflu piwa. W maju 25. jubileuszowa edycja

Jak wiele pomysłów w Czechach, również ten – o organizacji międzynarodowego maratonu w Pradze – powstał przy kuflu piwa. Była jesienna sobota w listopadzie 1994 roku. Carlo Capalbo siedział w małym barze ze swoim kolegą Włochem Gelindo Bordin, zwycięzcą maratonu podczas Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 roku. Po tym, jak narysowali szkic trasy na serwetce postanowili zadzwonić do słynnego Emila Zatopka z prośbą o pomoc w organizacji imprezy. Na bieganiu znał się jak mało kto, w końcu to potrójny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach, które odbyły się w 1952 roku.

Jest 1995 rok. Justyna Steczkowska reprezentuje Polskę na konkursie Eurowizji z piosenką „Sama”. Artystyczny charakter utworu nie przypadł jednak do gustu telewidzom na Starym Kontynencie. Piosenkarka zdobyła 15 punktów i została sklasyfikowana na 18. miejscu na 23 artystów, którzy wzięli udział w koncercie. W listopadzie Polacy wybierają nowego prezydenta. Zostaje nim Aleksander Kwaśniewski, który minimalnie pokonuje Lecha Wałęsę w stosunku 51,7% do 48,3%. W Warszawie otwarto pierwszą linię metra z Kabat do Politechniki.

Dwadzieścia pięć lat po tych wydarzeniach Praga stała się stolicą maratonu, w którym bardzo chętnie startują biegacze z Europy i świata. W maju tego roku na mecie organizatorzy imprezy przywitali milionowego biegacza. To wiele mówi o tym, jak dużą popularnością dzisiaj cieszy się bieganie – nie tylko w Pradze – ale także w sześciu innych miastach, w których Run Czech organizuje swoje biegi. Biegaczy przyciąga wysoki poziom organizacyjny imprez potwierdzony certyfikatami IAAF Gold Label, które posiadają tylko nieliczne biegi na świecie.

W tym roku wszystkie imprezy RunCzech ukończyło 89 189 biegaczy. Wśród nich znajdowało się 842 Polaków, czyli prawie 400 więcej niż w 2017 roku. Przyczyną rosnącego zainteresowania Polaków bieganiem za południową granicą jest głównie bliskie położenie miast, w których odbywają się biegi. Jak powiedział w rozmowie z portalem biegowe.pl Carlbo Capalbo innym powodem popularności czeskich imprez wśród polskich biegaczy jest to, że jako organizatorzy „nie dzielą uczestników na Elitę i resztę, która „tylko” chce dotrzeć do mety”. 

A wszystko zaczęło się od 985 maratończyków

W pierwszej edycji Prague Marathon udział wzięło 985 osób. W czeskiej stolicy wtedy nie tylko biegano, ale dodatkowo maszerowano. Organizowane były wtedy również dwa dodatkowe biegi towarzyszące na dystansach 9,2 km oraz 4,8 km. Dzięki temu w imprezie wzięło udział aż 15 tysięcy uczestników, wśród których były również dzieci. Od tamtej pory niewiele zmieniło się w formule imprezy. Praski maraton to nie tylko niedzielny bieg główny, ale Volkswagen Marathon Weekend. W sobotę rozpoczyna się od Family Run oraz Walk With Dog, a w niedziele główny punkt programu, czyli bieg na królewskim dystansie.

Volkswagen Prague Marathon to bieg, który może pochwalić się szybką trasą, na której w 2010 roku Kenijczyk Eliud Kiptanui uzyskał czas 2:05:39. Do dzisiaj żadnemu innemu biegaczowi nie udało się poprawić tego osiągnięcia, chociaż w tym roku w maju bliski tego był Amerykanin Galen Rupp, który uzyskał czas 02:06:07 bijąc swój rekord życiowy aż o ponad 3 minuty!  W tegorocznym biegu wystartowało ponad 9,5 tysiąca uczestników.

– Jesteśmy pewni, że Polacy doskonale wiedzą, jak piękna jest Praga. Uczestnicy 25. edycji Volkswagen Prague Marathon otrzymają unikalną szansę zwiedzić czeską stolicę z innymi biegaczami – mówią organizatorzy. –  Start i meta usytuowane są na Starym Mieście, tuż obok słynnego Zegara Astronomicznego zwanego Orlojem. Na trzecim kilometrze trasa przebiega przez wybudowany w 1402 roku przepiękny Most Karola. Maraton w Pradze to gwarancja pięknych widoków, płaskiej trasy oraz tłumów fantastycznych kibiców – wyliczają zalety biegu, który od wielu lat wyprzedaje się na długie tygodnie przed startem.

Specjalne prezenty dla biegaczy?

Czy z okazji jubileuszu uczestników maratonu w czeskiej stolicy czekają jakieś niespodzianki? Organizatorzy z RunCzech zapowiadają, że biegacze będą otrzymywać… specjalne prezenty, ale na razie nie zdecydowali się ujawnić więcej informacji na ten temat. Zachęcają do śledzenia swoich mediów społecznościowych, gdzie będą stopniowo odkrywać karty.

Rejestracja na 25. Volkswagen Prague Marathon i pozostałe biegi RunCzech Running League już trwa na stronie www.runczech.com

red na podstawie mat pras
fot. RunCzech