Anna Kiełbasińska o swojej sportowej drodze w podcaście Kuby Pawlaka

Gościem najnowszego odcinka audycji „Race Pace – podcasty o bieganiu” jest Anna Kiełbasińska, sprinterka, wicemistrzyni olimpijska, wicemistrzyni świata oraz halowa mistrzyni Europy w sztafecie 4 × 400 metrów, która właśnie zakończyła długoletnią karierę. W rozmowie z Kubą Pawlakiem opowiedziała o swojej lekkoatletycznej drodze.

Słuchaj podcastu

Anna Kiełbasińska to trzykrotna olimpijka, która reprezentowała Polskę na igrzyskach w Londynie (2012), Rio de Janeiro (2016) i Tokio (2021). 34-letnia sprinterka od dłuższego czasu zmagała się z kontuzją ścięgna Achillesa. Pomimo bólu i trudności, kontynuowała treningi, wspomagając się lekami przeciwbólowymi.

Warszawianka bardzo chciała ukoronować swoją bogatą karierę występem na igrzyskach w Paryżu. Ostatnią nadzieją na zdobycie minimum był udany występ na 100. mistrzostwach Polski w Bydgoszczy. Liczyła na powtórkę sukcesu z 2021 roku, kiedy to również w ostatniej chwili zdobyła kwalifikację olimpijską do Tokio.

Niestety, Kiełbasińska nie ukończyła eliminacyjnego biegu. Zakończyła rywalizację na około 150 metrów przed metą, prawdopodobnie z powodu nasilającego się bólu. Pozostałe zawodniczki pożegnały ją szpalerem. W wywiadzie dla TVP Sport ze łzami w oczach przyznała, że przegrała z bólem i postanowiła zakończyć karierę sportową.

Rozmowa inna niż wszystkie

Jak podkreślił gospodarz podcastu rozmowa z Anną Kiełbasińską jest inna niż wszystkie, co wynika z faktu, że audycje Race Pace nie mają charakteru newsowego.

– Gdybyście, podobnie jak my w ostatnich dniach, prześledzili najgłośniejsze wywiady z Anią, to moglibyście pomyśleć, że jest ambasadorką cierpienia w sporcie – kontuzje, operacje, stany depresyjne, choroba autoimmunologiczna, wojenki podjazdowe – wylicza Kuba Pawlak. – Z tego odcinka, dowiecie się jednak więcej o dobrej stronie kariery sportowej od zawodniczki, która długo szukała, podejmowała nieoczywiste wybory, kluczyła, aż wreszcie osiągnęła swój prime jako dojrzała biegaczka. Na dodatek, zrobiła to absolutnie na własnych zasadach – podkreśliła.

Warto posłuchać audycji, aby dowiedzieć się, dlaczego Anna Kiełbasińska domaga się obowiązkowych szkoleń dla trenerów kontraktowych, a także jak lepiej spożytkować ogromne środki przeznaczane na lekką atletykę w Polsce.

red