Pobiegliście w Poland Business Run? Zebraliście ponad 1,7 mln złotych i pomogliście 84 osobom!

Co roku we wrześniu polski biznes jednoczy się na czas biegu Poland Business Run, by pomóc osobom z niepełnosprawnością ruchową. Tegoroczna edycja tego charytatywnego wydarzenia była rekordowa, co przełożyło się także na rekordową pomoc dla potrzebujących. Jak czytamy w raporcie rocznym Fundacji Poland Business Run, w tym roku w inicjatywę włączyło się aż 9 polskich miast, w których pobiegło 22 475 biegaczy. Udało się zebrać kwotę 1 773 574, 44 zł, dzięki której wsparcie otrzymało 84 kolejnych beneficjentów. Dzięki Wam – biegaczom.

Charytatywna sztafeta Poland Business Run już siedmiokrotnie zgromadziła na starcie pracowników polskich firm i korporacji, mniejszych przedsiębiorstw, a także znanych aktorów, sportowców i ludzi kultury. Tegoroczna edycja była rekordowa pod wieloma względami. Sztafeta po raz pierwszy wystartowała w aż 9 miastach Polski. Oprócz Krakowa, Warszawy, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska, Wrocławia i Lublina, w tym roku gospodarzem biegu był również Rzeszów.

Więcej biegaczy – większa pomoc

Najwięcej, bo ponad 5,5 tysięcy osób wystartowało w Krakowie, gdzie tak liczny udział biegaczy przełożył się na konkretną sumę zebranych funduszy – 438 470 złotych. Łącznie we wszystkich miastach pobiegła ogromna liczba 22 475 osób połączonych w 5-osobowe drużyny. Udało się zebrać kwotę 1 773 574, 44 złotych na pomoc w zakupie protez i sfinansowaniu rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu. Do 2017 roku Fundacji Poland Business Run udało się wesprzeć 350 osób, a dzięki tak licznemu udziałowi biegaczy w tegorocznej edycji biegu niezbędną pomoc otrzymało kolejnych 84 beneficjentów.

 – Nie wszyscy wiedzą, ile osób boryka się z problemem niepełnosprawności narządów ruchu. Wśród naszych beneficjentów są osoby, które urodziły się bez kończyny, straciły ją w wyniku wypadku czy choroby nowotworowej. By mogły wrócić do codziennej sprawności, potrzebują rehabilitacji i protez, a to koszty rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. W większości przypadków trudno jest zdobyć takie fundusze, dlatego osoby z niepełnosprawnościami zwracają się do fundacji takich, jak nasza. Biegnąc z nami w tym roku, uczestnicy sztafety pomogli “postawić na nogi” aż 84 osoby. Tak jak w poprzednich latach pomożemy także innym fundacjom i organizacjom pozarządowym – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Poland Business Run

Znowu w biegu

Oprócz niezbędnych protez kończyn wielką rolę w powrocie do zdrowia i samodzielności odgrywa rehabilitacja. Dlatego staraniem Fundacji utworzono Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, który jest pierwszym ośrodkiem w kraju skupiającym specjalistów z doświadczeniem w pracy z osobami po amputacjach. Beneficjenci Fundacji i inni pacjenci odnajdują w nim kompleksowe wsparcie, m.in. fizjoterapeuty, ortopedy, diabetologa, dietetyka, geriatry, podologa i psychotraumatologa. Możliwa jest również kompleksowa rehabilitacja, w tym skuteczna terapia sensoryczna. Wszystkie spotkania ze specjalistami dobierane są według indywidualnych potrzeb, a na specjalistyczne turnusy rehabilitacyjne do Krakowa przyjeżdżają osoby z całego kraju.

Poland Business Run

Zarażanie pasją i aktywizacja zawodowa

Działalność Fundacji nie kończy się tylko na pomocy w dofinansowaniu zakupu specjalistycznych protez i rehabilitacji. To także pomoc w powrocie do normalnego życia poprzez realizację odpowiednich programów. Uprawianie sportu może znacząco podnosić jakość życia osób z niepełnosprawnością ruchową oraz pozytywnie wpływać na stan ich zdrowia fizycznego, dlatego m.in. Fundacja zorganizowała w Szczyrku Adaptive Snow Camp 2018 – pierwszy w Polsce obóz snowboardowy dedykowany osobom z dysfunkcjami narządów ruchu i po amputacjach. Tam, beneficjenci Fundacji mieli do dyspozycji kadrę złożoną z instruktorów snowboardu, w tym paraolimpijczyka Wojciecha Taraby, a także fizjoterapeuty, serwisanta, psychologa i protetyka.

Fundacja swoimi działaniami wspiera także aktywizację zawodową swoich podopiecznych, dla których organizuje Projekt Trenerzy Wsparcia. Trenerzy Wsparcia to osoby, które nauczyły się samodzielnie poruszać na wózku lub protezie i wróciły do codziennych obowiązków. Doskonale rozumieją każdy etap związany z oswajaniem nowej rzeczywistości i są w stanie wczuć się w potrzeby głównych odbiorców projektu – osób na wózku inwalidzkim, a także oczekujących na zabieg amputacji lub będących tuż po nim. Trenerzy Wsparcia towarzyszą pacjentom w trakcie leczenia i/lub po amputacji. Dokonują analizy potrzeb podopiecznego i udzielają mu indywidualnie dostosowanej pomocy. Jednocześnie otrzymują możliwość rozwoju i aktywizacji zawodowej.

To takie łatwe. Pobiegniesz – pomożesz

To tylko kilka przykładów działań Fundacji, która poprzez organizację Poland Business Run i licznemu udziałowi biegaczy pomaga osobom z niepełnosprawnością ruchową. W Poland Business Run angażują się tysiące osób – biegacze, wolontariusze, ambasadorzy i sponsorzy. Szczytny cel, promocja aktywnego stylu życia, a przy okazji integracja pracowników polskich firm sprawiły, że impreza wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń sportowych w wielu miastach. W sztafetę charytatywną co roku angażują się polskie instytucje, firmy i korporacje. Wiele z nich zostaje współorganizatorem, sponsorem lub partnerem biegu, a jednocześnie zachęca pracowników do udziału w sztafecie.

Poland Business Run

Udział w biegu mogą wziąć drużyny składające się z 5 zawodników, każdy ma do pokonania przyjazny dystans ok. 4 km. Chęć pomocy, świetna atmosfera, zdrowa rywalizacja, a jednocześnie integracja pracowników wewnątrz drużyn sprawiają, że biznesowa sztafeta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dowodem na to, że Poland Business Run naprawdę “stawia na nogi” swoich podopiecznych, jest fakt, że w biegu startują również osoby, które wcześniej były jego beneficjentami.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.polandbusinessrun.pl.

 

GD

Fot. Poland Business Run