Bieg na Szczyt RONDO 1: 9 stycznia Ty również wybierz schody!

Już od 4 lat, w drugą środę stycznia mieszkańcy Stanów Zjednoczonych obchodzą National Take the Stairs Day, czyli Narodowy Dzień Wchodzenia po Schodach. I choć święto jeszcze nie przyjęło się w Polsce, w duchu przygotowań do Biegu Na Szczyt RONDO 1 zachęcamy, aby nie tylko w tym dniu wybrać schody. Korzyści zdrowotne dostaniecie w pakiecie!

Bieganie po schodach wzmacnia mięśnie, zwłaszcza pośladków i ud, dobrze wpływa na krążenie i zwiększa odporność. Zimą, gdy dużo trudniej o dobry i skuteczny trening w warunkach zewnętrznych, warto pomyśleć o takiej formie aktywności fizycznej.

Nie chodzi tylko o spalanie kalorii w imię dbałości o figurę, ale o ogólną poprawę kondycji i siły biegowej, co docenią również te osoby, które w sezonie wiosenno-letnim zdecydowanie preferują bieganie w mieście, w parkach, czy w górach – mówi Piotr Jakóbik, organizator Biegu Na Szczyt RONDO 1. – Amerykanie mają dziś, 9 stycznia, swój dzień chodzenia po schodach. Towerrunning, czyli bieganie po schodach rozwija się jako dyscyplina sportowa, ale my zachęcamy przede wszystkim do tego, aby „zaprzyjaźnić się” ze schodami w życiu codziennym. To naprawdę proste – przekonuje.

Potwierdza to najlepszy towerrunner na świecie w ostatnich latach, Piotr Łobodziński. – Wiele osób pyta mnie, jak zacząć uprawianie tej dyscypliny. I wszystkim odpowiadam: wystarczy, że zamiast windy zaczniesz używać schodów w pracy, w domu, w metrze. Najpierw kilka, z czasem kilkanaście minut dziennie. Tyle wystarczy na początku. Potem można pomyśleć o udziale w zawodach, ale tu już przydałby się choć podstawowy trening – z czasem kilkanaście minut dziennie. Tyle wystarczy na początku. Potem można pomyśleć o udziale w zawodach, ale tu już przydałby się choć podstawowy trening – mówi mistrz świata i wielokrotny zwycięzca Towerrunning Tour, swoistego Pucharu Świata w tej dyscyplinie. – Przygodę z towerrunningiem można zacząć nawet w 10-piętrowym bloku, w którym do pokonania jest około 200 schodów. Spróbujcie wbiec na nie lub wejść szybkim tempem, a potem zbiec, od 5 do 8 razy z rzędu, nie zapominając przy tym o pracy rąk przy poręczach, co odciąży nogi i znacznie ułatwi zadanie – dodaje.

Bieg Na Szczyt Rondo 1

Obecnie towerrunning, czyli bieganie po schodach na szczyty wieżowców uprawia – z różną regularnością – ponad 100 tysięcy osób na całym świecie. Połowa z nich to Amerykanie, dlatego nie dziwi ustanowienie National Take the Stairs Day właśnie w USA. Jednak w Polsce dyscyplina ta jest coraz bardziej popularna, a liczne grono miłośników znalazła m.in. wśród strażaków, którzy bieg po schodach w pełnym ekwipunku traktują jako element przygotowania do pracy.

Co roku w ramach Biegu Na Szczyt RONDO 1 organizowane są zawody o nazwie Strażackie Schody. Wbiegamy na 37. piętro parami i w pełnym umundurowaniu bojowym, ważącym ponad 20 kg. To nieprawdopodobny wysiłek, ale musimy być do niego przygotowani, bo któregoś dnia może to ocalić czyjeś życie. Podobne mistrzostwa strażaków odbywają się w wielu innych krajach, a we flagowym biegu w Berlinie startuje nawet ponad 700 strażaków z całej Europy – mówi kpt. Jarosław Białas z KM PSP Warszawa.

Bieg Na Szczyt Rondo 1

Bieg Na Szczyt Rondo 1 to wydarzenie sportowo-charytatywne, organizowane w biurowcu Rondo 1 w Warszawie. Warszawie. W poprzednich edycjach imprezy na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce zebrano łącznie ponad 200 tysięcy złotych. W 2016 roku, impreza gościła Towerrunning European Championships, a każdego roku do Rondo 1 zjeżdżają czołowi specjaliści w bieganiu po schodach z Europy i świata. W ostatniej edycji zawodów triumfowali Piotr Łobodziński (Polska) i Zuzana Krchova (Czechy), którzy na metę wbiegli odpowiednio w czasie 3:35 i 4:40.

Najbliższa edycja imprezy odbędzie się 23 lutego 2019 roku. Więcej informacji na www.biegnaszczyt.pl.

mat. pras.

Fot. www.sportografia.pl / SportEvolution