40. Maraton Londyński przyjmuje zgłoszenia do loterii. Czy znów padnie rekord świata?

Już można zgłaszać się na loterię, która wyłoni część uczestników 40. jubileuszowego Virgin Money London Marathon. Przez kolejne pięć dni poprzez stronę internetową będą zbierane zgłoszenia od biegaczy zainteresowanych startem w tym biegu. Chętnych nie brakuje, w ubiegłym roku udział w loterii wzięło ponad 414 tysięcy osób! 

Okno zgłoszeń otwarte jest tylko do 3 maja, do godziny 17:00. Zgłosić można się bezpłatnie, ale po wylosowaniu organizator będzie oczekiwał od biegaczy wniesienia opłaty startowej. Jeśli płatność nie zostanie dokonana we wskazanym terminie wylosowane miejsce przepadnie.

Opłata startowa dla uczestników spoza Wielkiej Brytanii wynosi 80 GBP, czyli prawie 400 złotych. Miejscowi za miejsce w londyńskim maratonie zapłacą znacznie mniej, 38 GBP lub 35 GBP, jeśli należą do któregoś z brytyjskich klubów lekkoatletycznych.

Na ogłoszenie wyników loterii jednak przyjdzie biegaczom poczekać kilka miesięcy. Zarejestrowane osoby zostaną powiadomione o wynikach losowania dopiero w pierwszych dniach października. Maraton w stolicy Wielkiej Brytanii odbędzie się 26 kwietnia 2020 roku.

Najpopularniejszy maraton na świecie

W ubiegłym roku padł kolejny rekord wysłanych zgłoszeń. Organizatorzy zebrali łącznie 414 168 aplikacji. W tej grupie zdecydowanie przeważali mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Takich chętnych było aż 347,876 osób, spoza Wysp zgłosiło się 66,292 osób. Tak dużym zainteresowaniem nie może pochwalić się żaden inny bieg na świecie.

Organizatorzy deklarują, że loteria wyłania uczestników czysto losowo i wszyscy mają równe szanse, aby otrzymać pakiet. Zgłoszenia są jednak przyjmowane oddzielnie od biegaczy z Wielkiej Brytanii i spoza Wysp.

Jednak jak wskazuje Robert Wang, administrator grupy Abbott World Marathon Majors na Facebooku, na listach z wynikami poprzednich maratonów w Londynie znajduje się ponad 85 procent zawodników z UK.

– Po oszołamiającym dopingu kibiców na wczorajszym biegu rozumiem, dlaczego tak wygląda podział pakietów. Ten bieg to maraton całej społeczności. Myślę, że każdy w Wielkiej Brytanii ma kogoś bliskiego wśród uczestników – wyjaśnił.

Nie wszystkie miejsca zostaną rozlosowane

Limit uczestników London Marathon wynosi ponad 50 tysięcy, ale rozlosowanych zostanie tylko część pakietów. Organizator nie zdradza, jaka dokładnie pula miejsc trafi do uczestników loterii.

Uzależnia m.in. od tego, jak wiele biegaczy zakwalifikuje się z programu Good For Age, który umożliwia zdobycie upragnionego pakietu dzięki osiągnięciu wymaganego czasu na innym maratonie w okresie 1 stycznia 2018 – 6 sierpnia 2019. Niestety miejsce w Londynie tą drogą uzyskać mogą wyłącznie biegacze mieszkający w Wielkiej Brytanii.  Na najszybszych czeka 6 tysięcy pakietów, które zostaną podzielone równo między mężczyzn i kobiety.

Spora część miejsc zostanie wyłączona z loterii i przekazana organizacjom charytatywnym. Trafią one do biegaczy, którzy zbiorą na swoim koncie zbiórki odpowiednią kwotę, często grubo ponad 2 tysiące GBP.

Program charytatywny w ramach London Marathon działa na wielką skalę. W ramach ubiegłorocznej edycji imprezy uczestnicy zebrali rekordową kwotę 63,7 miliona GBP, a począwszy od 1981 roku licznik zbiórek pokazuje astronomiczną kwotę 955 milionów GBP!

A może tour operator?

Pakietami startowymi dysponować będą również sponsorzy imprezy oraz akredytowane biura podróży. W Polsce od lat przedstawicielem maratonu londyńskiego jest Henryk Paskal z Piły. W październiku ubiegłego roku taki status otrzymała również szczecińska firma RAZEvent.

Jak powiedział nam Henryk Paskal, jeszcze nie wiadomo, w jakiej cenie będzie oferował biegaczom pakiety i iloma miejscami będzie dysponował.

– To będzie jubileuszowa edycja maratonu, spodziewam się zatem rekordowego zainteresowania startem w Londynie – stwierdził. – Trudno dzisiaj mówić o kosztach, ale należy spodziewać się, że będą wyższe, niż w ubiegłych latach – dodał.

Dla przykładu w ubiegłym roku RAZevent oferował wyjazd do Londynu w cenie ponad 7 tysięcy złotych. Kwota mogła być wpłacona w trzech ratach.

Oferta obejmowała gwarantowany pakiet startowy, trzy noclegi w pięciogwiazdkowym hotelu ze śniadaniem, przelot do Londynu i z powrotem, ubezpieczenie oraz opiekę sportowo-turystyczną.

Pierwsza edycja londyńskiego maratonu odbyła się 29 marca 1981 roku. W zawodach wzięło udział wówczas 7747 zawodników.

Obecnie impreza zaliczana jest do największych maratonów na świecie i wchodzi w skład cyklu Abbott World Marathon Majors, który poza tym skupia biegi w Tokyo, Bostonie, Berlinie, Chicago i Nowym Jorku.

red

fot. Facebook/LondonMarathon