Parkrun w Parku Skaryszewskim świętuje 6 urodziny. Jutro biegacze spotkają się po raz 309

Jutro o godzinie 9:00 w warszawskim Parku Skaryszewskim odbędzie się urodzinowy parkrun Warszawa-Praga. Od 2013 roku zawody w tym parku zostały rozegrane już 308 razy.

6 lat parkrunu w Parku Skaryszewskim

11 maja 2013 roku odbyła się inauguracja pierwszego parkrunu w Warszawie. Do Parku Skaryszewskiego na otwarcie pierwszej lokalizacji przyjechało bez mała stu entuzjastów biegania z Warszawy i okolic.

Wokół samego parkrunu na warszawskiej Pradze utworzyła się społeczność biegaczy, skupiająca w swoich szeregach przyjaciół, którzy regularnie startują w biegach z cyklu. Cotygodniowe spotkania parkrun Warszawa-Praga tak zbliżyły dwójkę biegaczy, że powiedzieli sobie sakramentalne „tak”. Obecnie zajmują się wychowaniem swojej córki na przyszłą biegaczkę.

Parkrun

Myślę, że 6 lat temu nikt nie myślał, że cotygodniowe, wspólne bieganie po parku Skaryszewskim zamieni się w to czym teraz jest parkrun. Obecnie na parkrun regularnie przychodzą rodziny z dziećmi, osoby które nie biegają, tylko pomagają nam w organizacji, mamy też uczestników którzy maszerują dystans 5km z kijkami nordic walking – mówi Marcin Urbaniak, koordynator parkrun Warszawa-Praga. – Bardzo mnie cieszy, że parkrun stał się miejscem gdzie każdy, w taki sposób jak mu to odpowiada może aktywnie rozpocząć weekend – dodaje.

Organizatorzy zapowiadają, że po biegu zostanie urządzony piknik. Zachęcają biegaczy do przyniesienia kocy i smakołyków oraz wspólnej integracji.

Czym jest parkrun?

Parkrun to cykl bezpłatnych biegów z pomiarem czasu na dystansie 5 km, organizowany co sobotę o godzinie 9:00 w 21 krajach na całym świecie. Idea parkrunu narodziła się w Bushy park w Teddington na terenie Wlk. Brytanii, gdzie grupa wolontariuszy 3 października 2004 zorganizowała pierwszy bieg, w którym wzięło udział 13 biegaczy.

Inicjatywa bardzo dobrze przyjęła się w środowisku biegowym i raz po raz otwierają się coraz to nowe lokalizacje. Do Polski parkrun przywędrował w 2011, kiedy z inicjatywy Jakuba Fedorowicza zostało utworzone Stowarzyszenie Parkrun Polska. W samej Polsce na dziś dzień działa 61 lokalizacji rozsianych na terenie całego kraju.

Jak dołączyć?

Warunkiem uczestnictwa w biegu jest jednorazowa rejestracja na stronie parkrun.pl oraz przyniesie na start biegu wydrukowanego, indywidualnego kodu uczestnika, który generuje się po rejestracji online. Kod uczestnika pozwala na bezpłatny udział w każdej z ponad 1000 lokalizacji na całym świecie.

Biegi parkrun są otwarte zarówno na osoby, które biegają dla życiówek, jak i osób biegających dla zdrowia. W zawodach mogą brać udział również osoby maszerujące, chodziarze z kijkami do nordic walking oraz biegacze z psami. Po skończonym biegu organizowane są integracyjne spotkania, na których można poznać sympatyków aktywności fizycznej na łonie przyrody.

mat pras.

fot. Adrian Świderski