Ustanowił rekord GSB. Przyszedł do Kuby Pawlaka o tym opowiedzieć [PODCAST]

Gościem najnowszego odcinka audycji „Race Pace – podcasty o bieganiu” jest Kamil Leśniak, biegacz górski, który pod koniec października w rekordowym czasie 93 godzin, 42 minut i 22 sekund pokonał Główny Szlak Beskidzki (GSB). To kultowy, najdłuższy szlak pieszy w Polsce, ciągnący się od Beskidu Śląskiego, przez Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski, po Bieszczady. W rozmowie z Kubą Pawlakiem opowiedział o kulisach tego morderczego wyzwania.

Słuchaj podcastu

Żeby pokonać Główny Szlak Beskidzki musimy wystartować w Ustroniu, aby po 513 kilometrach znaleźć się na mecie w Wołosatem, blisko granicy z Ukrainą. Kiedyś najszybsi mierzyli się tu z barierą 100 godzin w supportowanym biegu, ale dziś poprzeczka zawieszona jest jeszcze wyżej.

Od niedawna są to 93 godziny 42 minuty i 22 sekundy – bo tyle dokładnie wynosi, świeży jeszcze ciepły rekord tej trasy ustanowiony przez Kamila Leśniaka. Te cyfry jednak absolutnie nie oddają tego co wydarzyło się na szlaku. Warunki były naprawdę trudne i absolutnie nie predestynowały do bicia rekordów, a podczas samej próby wydarzyło się sporo rzeczy niemożliwych do przewidzenia.

Świadkowie, którzy zaglądali wtedy Kamilowi głęboko w oczy, opowiadają w podcaście o tym co w nich zobaczyli, a “bezbronny w cierpieniu” to tylko jedno z określeń jakie od nich usłyszycie.

– Nie obędzie się bez wazeliny, czołówki i suchych skarpet na zmianę, bo wybierzemy się razem na naprawdę długą biegową wycieczkę – zapowiada odcinek Kuba Pawlak, gospodarz podcastu Race Pace.  – Gościem podcastu jest sam Kamil, który pewnie tysiące razy, równie głęboko musiał zajrzeć w zakamarki swojej determinacji, wątpliwości, strachu, bólu ale i nadziei, aby gdzieś na końcu odnaleźć w sobie jednego z dwóch lwów. Dziś opowie Wam o tym, co tam dokładnie zobaczył – dodaje.

W podcaście gościnny udział wzięli: Justyna Grzywaczewska, Rafał Bałaś, Maciek Dombrowski i Kasia Solińska.

W nagraniu wykorzystano fragment utworu: Tabu – Mam w Sobie Lwa.

Źródło: Race Pace – podcasty o bieganiu