20. PKO Poznań Maraton coraz bliżej

Organizatorzy 20. PKO Poznań Maratonu prowadzą kampanię, podczas której przypominają historię biegu m.in. pierwszych zwycięzców, istotne zmiany organizacyjne czy zabawne anegdoty. Powoli dobiegają końca prace nad nową trasą. – Będzie dla biegaczy miłą niespodzianką, opublikujemy ją jeszcze przed wakacjami – informuje Biuro Prasowe imprezy, która odbędzie się 20 października.

Obok Warszawy, Wrocławia, Dębna Poznań jest czwartym miastem w Polsce, w którym zapoczątkowano tradycję biegu na królewskim dystansie i przez lata wiódł prym pod względem liczby startujących biegaczy, nosząc miano największego maratonu w kraju. Dotychczas wszystkie 19. edycji poznańskiego maratonu ukończyło ponad 70 tysięcy osób z 60 państw, z całego świata.

Na mecie poznańskiego maratonu od 2006 roku wręczane są medale, które upamiętniają zasłużonych Wielkopolan, a także istotne wydarzenia związane z historią Wielkopolski.

Rekord trasy należy do Kenijczyka Cosmasa Mutuku Kyeva, który w 2018 uzyskał czas: 02:11:40. Wśród kobiet, 42 km i 195 m najszybciej pokonała Kenijka Chepkirui Makori Irene, która w 2014 roku przekroczyła linię mety osiągając wynik 02:31:55.

Andrzej Krzyścin Super Star

Zwycięzcą pierwszej i czwartej edycji Poznań Maratonu był Andrzej Krzyścin. W 2000 roku nalazł się w gronie 850 uczestników Hansaplast Poznań Maratonu. Zdecydowanym faworytem zawodów był wówczas Jan Białk, który prowadził od początku biegu.

Na ostatnim kilometrze jego chwilę słabości wykorzystał właśnie Andrzej Krzyścin, który z wynikiem 02:17:23 jako pierwszy przekroczył linię mety. Był to również jego pierwszy triumf na królewskim dystansie w Polsce, wcześniej wygrywał biegi maratońskie w Japonii, na Słowacji i w Stanach Zjednoczonych.

Do Poznania na maraton Krzyścin powrócił w 2003 roku. Czwartą edycję pokonał w czasie 02:17:56 i znów stanął na najwyższym stopniu podium. Dzisiaj dwukrotny zwycięzca poznańskiego maratonu jest dyrektorem gnieźnieńskiego Biegu Lechitów oraz Biegu Europejskiego w Gnieźnie.

Co ciekawe, Poznań Maraton był pierwszym maratonem w Polsce, podczas którego zaproponowano uczestnikom do picia kranówkę. Od 2015 roku dostawcą wody jest firma Aquanet, która rokrocznie przekonuje do nawyku picia wody z kranu tysiące poznaniaków.

Na liście startowej 20. PKO Poznań Maratonu, który odbędzie się 20 października zapisanych jest już ponad 3,4 tysiąca zawodników. Limit wszystkich uczestników to 6 tysięcy osób. Do końca czerwca opłata startowa wynosi 140 złotych. Zapisy trwają na tej stronie. 

red