Jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Każdy biegacz o swoje stopy może zadbać również w domowym zaciszu. Paulina Chajęcka, podolog z warszawskiej Kliniki Fizjoterapii i Rehabilitacji Sportowej Dr Łokieć przekonuje, że warto to robić, aby poprawić ich komfort i wygląd. – Przecież dzięki tej właśnie części ciała, pokonujecie i zdobywacie swoje małe i duże sukcesy – zaznacza. 

Aby pielęgnacja stóp w warunkach domowych przyniosła więcej pożytku niż szkody warto przestrzegać kilku podstawowych zasad.

– Zrogowacenia naskórka usuwamy zawsze na sucho przed kąpielą. Robiąc to na mokro można uszkodzić skórę właściwą, która jest pod zrogowaceniem, a to doprowadzi do szybszego jego narastania – mówi Paulina Chajęcka.Pamiętajmy, aby używać do tego celu tylko tarki z papierem ściernym dwustronnym na drewnianej rączce. Odradzam stosowanie metalowych tarek, ponieważ rozrywają tylko naskórek. Poza tym radzę unikać żyletek i pumeksów – dodaje ekspert z Kliniki Dr Łokieć.

Ulgę stopom przynieść może również codzienne nawilżanie przeznaczonym do tego kosmetykiem. Fani peelingu muszą jednak zachować ostrożność.

– Stopy nie lubią peelingu gruboziarnistego, wyjątkiem jest peeling cukrowy z masłem shea. Kolejną rzeczą, za którą nie przepadają jest długie moczenie – podkreśla podolog. – Jeśli naprawdę chcemy dać im ulgę, to lepiej po kąpieli wmasować w nie odpowiednio dobrany kosmetyk – podpowiada.

Paulina Chajęcka

Na zewnątrz zrobiło się bardzo ciepło, ale mimo to Paulina Chajęcka odradza biegaczom noszenie tzw. „japonek”. – To obuwie basenowe, na co dzień nie należy w nim chodzić, gdyż przyczynia się do powstawania odcisków, modzeli, pękajacych pięt, palców młotkowatych. Mogą być również powodem deformacji stóp – wylicza ekspert z Kliniki Dr Łokieć.

W sklepach i aptekach dostępne są skarpetki i maski złuszczające. Producenci tych specyfików zapewniają o wysokiej skuteczności w walce z odciskami.

– Niestety w walce o lepsze stopy nie ma drogi na skróty – uważa Paulina Chajęcka. – Nie warto ufać reklamom telewizyjnym i leczyć się przez Internet. Każda niepokojąca zmiana na stopach lub paznokciach powinna zachęcać do wizyty u specjalisty. Zapewniam, że wszystkie odciski można szybko i bezboleśnie usunąć w gabinecie podologicznym – kończy.

red