INEOS 1:59 – Gdzie? Kiedy? Jak?

Projekt INEOS 1:59 jest próbą przebiegnięcia dystansu maratonu (42,195km) poniżej 2 godzin, której już za kilka dni podejmie się Kenijczyk Eliud Kipchoge. Przygotowania do projektu INEOS 1:59 ruszyły w maju tego roku. Firma INEOS jest prywatną brytyjską firmą z siedzibą w Londynie, a zarazem największą firmą na świecie w branży chemikaliów.

Przed projektem INEOS 1:59 Eliud Kipchoge wziął udział w projekcie Breaking2, sponsorowanym przez firmę Nike. Po długich i bardzo profesjonalnych przygotowaniach przeprowadzonych m.in. pod kontrolą specjalistów od biomechaniki oraz fizjologii, 6 maja 2017 roku na torze Formuły 1 Kenijczyk pobiegł 2:00:25.

Wynik ten był bliski bariery 2 godzin i był szybszy od ówczesnego rekordu świata wynoszącego wtedy 2:02:57, który ustanowił Denis Kimetto. Ze względu na przepisy i procedury rezultat ten nie został uznany za oficjalny rekord świata.

Trochę ponad rok później, podczas maratonu berlińskiego Eliud Kipchoge po raz kolejny wystartował w maratonie. 16 września 2018 roku ustanowił nowy rekord świata 2:01:39, bijąc poprzedni o ponad minutę.

Przyjrzyjmy się, jak próba pokonania bariery 2 godzin na dystansie maratonu będzie wyglądała tym razem.

Gdzie?

Miejscem przeprowadzenia próby będzie Park Prater w Wiedniu. Przy jego wyborze brana była pod uwagę m.in. jak najbardziej odpowiednia temperatura powietrza, opady deszczu, wiatr, oraz trasa. Eliud przyleciał do stolicy Austrii w ubiegły poniedziałek.

W ostatnich dniach przed startem zostanie zwrócona szczególna uwaga na jego odżywianie, będzie spożywał większe ilości węglowodanów, a na dwa, trzy dni przed 12 października zostanie podjęta decyzja, co do oficjalnej daty i godziny startu.

Kiedy?

Najprawdopodobniej w sobotę 12 października, około godziny 6:00. W pierwszej wersji data była wyznaczona pomiędzy 12, a 19 października. Obecnie zmniejszono to „okienko” do 12 października i 2 dni po tej dacie.

Wszystko będzie zależało od prognozy pogody, aktualne wskazują, że odpowiednia aura ma być już w sobotę. Godzina startu będzie również dostosowana do warunków atmosferycznych. Organizatorzy planują start przy temperaturze pomiędzy 7-12 stopniami Celsjusza, najlepiej około 10 stopni, przy minimalnym wietrze oraz wilgotności poniżej 80%.

Jak?

W Wiedniu próba rozegrana zostanie na pętli o długości 9,6km. Składają się na nią dwa proste odcinki po 4,3km. Wzrost wysokości na prostej wyniesie jedynie 2,4m.

Samochód będzie prowadził pacemakerów oraz Eliuda Kipchoge idealnym tempem oraz będzie wyposażony w lasery. Będą one wyświetlały na ziemi linie wskazujące, w którym miejscu powinny biec „zające”, aby idealnie chronić i prowadzić Kipchoge oraz nie stwarzać na trasie żadnych niebezpiecznych sytuacji. Na samochodzie będzie również umieszczony wyświetlacz pokazujący biegaczom międzyczasy.

Pacemakerzy są kluczowym elementem tego projektu. Oficjalna lista zawiera nazwiska 41 świetnych biegaczy.

Niektórzy z nich trenują razem z Eliudem w Kaptagat i testowali tam z nim ustawienie oraz zmiany. Inni byli tylko na ostatnich testach w Wiedniu, a część z nich dołączy przed samą próbą. Są wśród nich zarówno świetni średniodystansowcy, biegacze na 5km i 10km, półmaratończycy jak i maratończycy.

Będą to medaliści mistrzostw świata, Igrzysk Olimpijskich oraz rekordziści świata m.in. trzej bracia Ingebrigtsen, Victor Chumo, Emmanuel Bett, Matthew Centrowitz, Paul Chelimo, Selemon Barega, Bernard Lagat, Lopez Lomong, Julien Wanders oraz wielu innych. Będą oni trzymać tempo dla Eliuda od startu do mety. Na każdej pętli będą się zmieniać dwa razy.

Nadawane tempo będzie równe od początku do końca biegu tj. 2:50min/km. Równa się to 5km w ok. 14:10, 10km w 28:20, 15km w 42:30 oraz półmaratonowi w 60:00. Jeżeli wszystko będzie szło dobrze Eliud zwiększy tempo na ostatnich kilometrach biegu.

Napoje oraz żele firmy Maurten Kenijczyk będzie otrzymywać z roweru. Nie będą leżeć na stole, tak jak na normalnych maratonach.

Czym ten bieg różni się od normalnego maratonu?

Wieloma aspektami wymienionymi powyżej. Przede wszystkim maratony są otwarte i w zależności od ilości miejsc oraz wymagań można się na nie zapisać. Podczas normalnego maratonu data i godzina znane są wiele tygodni wcześniej i nie są zmieniane ze względu na niekorzystne warunki pogodowe.

Samochód z laserowym wskaźnikiem tempa będzie również nowością. Jeśli chodzi o pacemakerów to będą oni schodzić i wchodzić na trasę, co jest niedozwolone w oficjalnych biegach.

Jednak dla Eliuda Kipchoge nieznana dokładnie data rozpoczęcia maratonu też na pewno nie jest ułatwieniem. Dodatkowo będzie to dla niego pierwsza wizyta w Wiedniu. W stolicy Austrii nie będzie miał również rywali. Podczas próby Breaking2 biegł z nim Zersenay Tadesse, który utrzymał się z nim do 20km oraz Etiopczyk Lelisa Desisa, który zszedł 4 kilometry wcześniej niż Erytrejczyk.

Gdzie będzie można obejrzeć próbę INEOS 1:59?

Całą próbę będzie można śledzić na żywo w Wiedniu lub na kanale INEOS 1:59 na Youtube.

Czy Eliud Kipchoge pobiegnie poniżej 2:00:00?

Przez lipiec i sierpień miałem okazję obejrzeć wiele treningów Eliuda Kipchoge na stadionie w Eldoret oraz długie rozbieganie w okolicach Kaptagat. Zostałem również zaproszony do jego obozu w Kaptagat.

Kipchoge jest niezwykle mocny psychicznie oraz wyjątkowo skoncentrowany na swoim celu. Na bardzo wymagających treningach na stadionie zawsze wyglądał na najmniej zmęczonego z całej grupy świetnych biegaczy. Moim zdaniem Eliud pobiegnie poniżej 1:59:30, na pewno jest na to gotowy.

A to ciekawe!

Przed próbą Breaking2 Eliud Kipchoge nie mógł zmrużyć oka, teraz liczy na parę godzin snu. Podczas biegu będą oglądały go: jego żona Grace oraz po raz pierwszy na żywo – jego dzieci Lynne, Griffin i Gordon. Cała Kenia mocno kibicuje Eliudowi, a na samochodach i motorach często widać naklejki INEOS 1:59.

Autorem tekstu jest Kuba PiechRunning Coach

Biegacz oraz trener przygotowujący biegaczy do startów w biegach ulicznych oraz prowadzący treningi indywidualne oraz grupowe.

Lipiec i sierpień spędził w Kenii trenując, pracując w szkole pod Eldoret. Poznał kenijskich biegaczy i obserwował treningi Eliuda Kipchoge oraz jego grupy, do której należą Geoffrey Kamworor, Rogers Kwemoi, Nicolas Kimeli, Faith Kipyegon, Hyvin Kiyeng. Często spędzał czas podczas treningów na rozmowach z trenerem Eliuda – Patrickiem Sangiem.

FB: www.fb.com/runningcoachkuba

e-mail: runninginkrakow@gmail.com

fot. Archiwum prywatne