Aplikacja mobilna zliczy ilość zanieczyszczeń zatrzymanych przez maskę antysmogową

Med Patent wystartował z nową, bezpłatną aplikacją mobilną dostępną na urządzenia z systemami iOS i Apple, która umożliwia sprawdzenie, ile zanieczyszczeń zostało zatrzymanych podczas noszenia maski antysmogowej producenta. Przypomina także, kiedy należy wymienić filtr.

Ilość zatrzymanych zanieczyszczeń ustalana jest na podstawie podjętej przez użytkownika aktywności i poziomu zanieczyszczenia powietrza. Te czynniki mają także wpływ na stan zużycia filtra w masce, co z kolei przekłada się na czas jego wymiany. Aplikacja działa z maskami Normal i Sport producenta.

Zależało nam na tym, aby nowe narzędzie było dla naszych klientów przede wszystkim użyteczne i otwierało możliwość wykorzystania najnowszych technologii. Wymiana filtra jest jednym z kluczowych elementów, które decydują o skuteczności działania każdej maski. Tempo jego zużycia zależy od intensywności używania maski oraz od poziomu zanieczyszczeń. Nasza aplikacja ma pomóc użytkownikom w tym, by wymieniali go w najbardziej odpowiednim momencie. Zależało nam też na pokazaniu „skali” działania, czyli dokładnej informacji – ile mikrogramów pyłów zostało zatrzymanych dzięki naszym maskom – mówi Agnieszka Pałac, współwłaścicielka firmy Med Patent.

Użytkownik, konfigurując aplikację, podaje typ używanej maski – Normal lub Sport – i na tej podstawie może ustawić alert z datą wymiany filtra. Ponadto ci, którzy używają maski Sport, mogą zapisywać w niej swoje aktywności i monitorować ich wpływ na zużycie filtrów w masce antysmogowej.

Przykładowo użytkownik maski zakłada wstępnie datę wymiany filtra za 10 dni. Jednak na podstawie zapisanych w tym czasie aktywności oraz stopnia zanieczyszczenia czas może się zmienić. Filtr węglowy, w który wyposażone są maski Med Patent, wystarcza na ok. 40-50 godzin. Im  większe zanieczyszczenie i intensywniejszy trening, będzie się on zużywał znacznie szybciej.

Jak podaje producent, bieganie w masce przez 40 godzin przy przekroczonej normie zanieczyszczenia powietrza o 33 proc. zużyje nam 46 proc. filtra. Z kolei w przypadku przekroczenia o 100 proc. norm jakości powietrza przy tej samej aktywności filtr zużyjemy prawie dwukrotnie szybciej (88 proc.)

Aplikacja Med Patent oferuje też możliwość sprawdzenia stanu powietrza w wybranym miejscu w Polsce. Z automatu ustawione są powiadomienia pogodowe i smogowe dotyczące bieżącej lokalizacji użytkownika.

Maska na smog

Maski Med Patent dostępne są w trzech rodzajach: Normal (do codziennego użytku), Sport (dla aktywnych sportowo), Junior (dla dzieci).  Wszystkie są wielorazowego użytku – filtr można wymieniać, a maskę umyć.

Maski wyposażone są w filtr z aktywnym węglem, który zatrzymuje do 99% zanieczyszczeń, w tym pyły PM2,5 oraz PM10.

Jak deklaruje ich producent, skuteczność filtrów na zatrzymywanie pyłów PM2,5 I PM10 została potwierdzona w badaniach Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w Łodzi. Aktywny węgiel zatrzymuje niebezpieczne dla organizmu związki chemiczne oraz neutralizuje zapachy.

Wszystkie maski są wykonane z trwałych i elastycznych tkanin (bawełna lub neopren), dzięki którym nie podrażniają skóry twarzy oraz dostosowują się do różnych kształtów i wielkości twarzy. Zastosowana technologia meltblown nadaje włóknom bawełny właściwości filtracyjne.

Każda maska posiada dwa zawory wentylacyjne ułatwiają oddychanie oraz elastyczne metalowe wzmocnienie w górnej części, która pozwala dokładnie dopasować ją do kształtu nosa i twarzy.

Maskę Med Patent Sport można kupić na tej stronie w cenie 111 złotych.

Smog, problem do rozwiązania

Co roku o tej porze jak bumerang powraca problem smogu. Jest czym się martwić, gdyż z powodu tzw. niskich emisji (palenie w domowych piecach złej jakości opałem lub śmieciami) dopuszczalne normy stężenia pyłów PM10, PM2,5 oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu są wielokrotnie przekraczane.

Według raportu WHO z 2018 roku Polska jest krajem, który ma najbardziej zanieczyszczone powietrze spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. W krytycznych miejscach wielkość wdychanych wraz z powietrzem rakotwórczych związków można porównać do wypalenia 22 papierosów dziennie.

Smog odpowiedzialny jest za poważne problemy zdrowotne – choroby płuc i krążenia oraz nowotwory. Zgodnie  z danymi WHO zanieczyszczone powietrze przyczynia się w Polsce do 45 tysięcy zgonów rocznie. Dla porównania – w wypadkach drogowych w ubiegłym roku zginęło  2 838 osób.

mat pras.