Półmaraton Kielecki odwołany. Powód? Niewystarczające wsparcie miasta

sieBIEGA Półmaraton Kielecki, który od pięciu lat odbywał się w maju, w tym roku został odwołany. Poinformowali o tym organizatorzy w mediach społecznościowych. Jako powód takiej decyzji przyznali, że przerosły ich coraz wyższe koszty organizacji wydarzenia oraz niewystarczające wsparcie ze stron władz miasta. 

– Z przykrością informujemy, że 6. sieBIEGA Półmaraton Kielecki nie odbędzie się w 2020 roku. Niestety ponieśliśmy porażkę zderzając się z rosnącymi kosztami organizacji tego wydarzenia przy jednoczesnym braku odpowiedniego wsparcia i terminowości odpowiedzi na złożone pisma ze strony Miasta Kielce – napisali organizatorzy na stronie biegu na Facebooku.

Jak się dowiedzieliśmy, miasto przeznaczyło na organizację imprezy 25 tysięcy złotych brutto.

– Wnioskowaliśmy o wyższą kwotę, ale otrzymaliśmy dokładnie tyle co 6 lat temu, tyle samo co roku. Z roku na rok jednak impreza jest większa i angażuje więcej ludzi oraz zasobów. Poza tym od ubiegłego roku bieg odbywa się w formule nocnej, a więc dochodzą dodatkowe koszty takie jak np. oświetlenie – mówi Paweł Jańczyk, szef stowarzyszenia sieBIEGA. – Budżet całej imprezy to około 180-200 tysięcy, 25 tysięcy jakie otrzymaliśmy z miasta to mniej niż 1/8 wszystkich środków potrzebnych do organizacji biegu – dodaje.

Stowarzyszenie sieBIEGA to organizacja nonprofit.  Każdy z członków stowarzyszenia włącznie z zarządem i prezesem nie pobiera i nie pobierał nigdy żadnego wynagrodzenia za pracę. Biegi organizuje charytatywnie, a dochody z imprez przeznacza na cele statutowe, np. organizację Piątki dla Bartka, Biegu Mikołajkowego itd.

Organizatorzy półmaratonu największe pretensje do władz miasta mają o to, że odpowiedź na pismo o wsparcie dotarła do nich dopiero po ponad dwóch miesiącach od jego złożenia.

– Pismo złożyliśmy 6 listopada, a odpowiedź dostaliśmy 20 stycznia. W poprzednich latach zawsze otrzymywaliśmy ją po kilku dniach i wtedy wiedzieliśmy na czym stoimy – zaznacza Paweł Jańczyk. – Jak byśmy wiedzieli, że jest taka sytuacja, ale w grudniu, czy w listopadzie to można było by coś wymyślić. Ale teraz, na trzy miesiące przed imprezą nie pozostaje nam nic innego jak ją odwołać – podkreśla.

Zapytaliśmy rzecznika prasowego prezydenta Kielc, co wpłynęła na tak długi okres odpowiedzi na pismo organizatorów półmaratonu.

– Pierwszym krokiem do szczegółowych rozmów na temat promocji miasta poprzez sport w 2020 roku oraz możliwych kwot dofinansowań wydarzeń i klubów bądź stowarzyszeń sportowych, było uchwalenie budżetu miasta. Mimo pewnych obaw, co do decyzji radnych, budżet udało uchwalić się w grudniu 2019 roku przed Świętami Bożego Narodzenia, co pozwoliło w pierwszych dniach stycznia podjąć działania zmierzające do rozdysponowania środków finansowych na promocję miasta poprzez sport. Te rozmowy i negocjacje wciąż trwają, szacujemy, że powinny zakończyć się do końca lutego – tłumaczy Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc. – Ze względu na rangę wydarzenia sieBIEGA Półmaraton Kielecki odpowiedź trafiła do organizatorów najszybciej, jak to było możliwe, czyli 20 stycznia. Była to odpowiedź wiążąca, z informacją na temat kwoty zarezerwowanej na ten cel w budżecie, z zaproszeniem do ustalenia szczegółów współpracy – informuje.

Odwołanie tegorocznego sieBIEGA Półmaratonu Kieleckiego nie oznacza, że stowarzyszenie znika z rynku organizatorów imprez.

– Nie znikamy, nie uciekamy, będziemy nadal robić dla Was imprezy małe i duże, ale w tym roku musimy zrezygnować z tej największej. Wrócimy do Was nią (oby) w 2021 roku, a już teraz zapraszamy na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca), VI Suchedniowski Bieg Kobiet (8 marca) – zapisy niebawem – i Piątkę dla Bartka (data wkrótce) – napisali na Facebooku.

sieBIEGA Półmaraton Kielecki to największa impreza biegowa w województwie świętokrzyskim. Do mety ubiegłorocznej edycji dotarło 958 zawodników. W ciągu ostatnich pięciu lat w imprezie wzięło udział blisko 5 tysięcy osób.

red

fot. Tomasz Bator, Bartłomiej Piwoński