PracaDlaBiegacza.pl ma pół roku. Jak to działa?

Z końcem października ubiegłego roku w życie wszedł projekt PracaDlaBiegacza.pl, w ramach którego na Facebooku istnieje fanpage na Facebooku oraz grupa pod tą samą nazwą. Są to miejsca, gdzie biegacze mogą przekazywać sobie informacje na tematy zawodowe, jak też bezpłatnie umieszczać ogłoszenia o pracę. Prezentowane są tutaj również firmy wspierające pracowników uprawiających sport i organizujące drużyny biegowe.

Strona na Facebooku cieszy się sporym zainteresowaniem. Śledzi ją około 4,3 tysiąca użytkowników, a do grupy należy prawie 2 tysiące biegaczy.

Przedstawiają się na forum prezentując swoje doświadczenia zawodowe, kwalifikacje, ukończone kursy i zdobyte wykształcenie. Opisują również od kiedy biegają i jakie mają osiągnięcia w tej dziedzinie. Wreszcie, publikują ogłoszenia o pracę bez żadnych opłat i komunikują się między sobą. Profil tętni życiem.

Biegacze pożądanymi pracownikami?

Na pomysł stworzenia takiego miejsca w wirtualnym świecie wpadł Tomasz Nalewajko, biegacz długodystansowy, a zarazem specjalista od HR zajmujący się zawodowo rynkiem pracy.

Zwrócił uwagę na cechy biegaczy, chociażby takie jak: determinacja w dążeniu do celu, nieustępliwość, pracowitość, pogodne nastawienie nawet w obliczu trudności i systematyczność. W jego ocenie, stawiają one osoby biegające bardzo wysoko w gronie poszukiwanych pracowników.

Poza tym brać biegowa, to po prostu sympatyczni ludzie, którzy nie tylko samotnie przemierzają długie dystanse, ale również doskonale odnajdują się w grupie.

Często podczas zawodów pomagają sobie wzajemnie i wspierają w czasie kryzysów i dużego zmęczenia. Takie pozytywne nastawienie może też przydać się w pracy zawodowej.

Tomasz Nalewajko chciał, żeby świat pracodawców szerzej zwrócił na to uwagę. Potrzebna była tylko przestrzeń, w której biegacze jako pracownicy, ale też jako właściciele firm mogliby mieć możliwość wymiany informacji. Taka integracja i wzajemne interakcje sprzyjają rozwojowi kariery.

– HR-owcy powinni być szczególnie zainteresowani biegaczami – przekonuje Tomasz Nalewajko. – Do regularnego treningu biegowego potrzebne są planowanie, konsekwencja, determinacja. W zamian otrzymujemy endorfiny i stajemy się ludźmi bardziej otwartymi. Ambicja i systematyczność są również bardzo istotne. Skupienie tych wszystkich cech w populacji biegaczy czyni z nas grupę ponadprzeciętnie atrakcyjną dla pracodawców – podkreśla.

Zawodowe historie biegaczy

Na łamach profilu PracaDlaBiegacza.pl ukazują się teksty mówiące o tym, że nie trzeba panicznie obawiać się wszelkich zmian życiowych. Należy je tylko dokładnie przemyśleć i zanalizować. Życie to przecież ciągła ewolucja i podejmowanie różnych decyzji. Warto mieć tego świadomość.

Wiele osób, w tym także biegacze myśli o tym, żeby zmienić pracę. Jednak obawa przed nowym, nieznanym powoduje, że trwają w czymś co dobrze znają. Nawet jeśli w aktualnej pracy czują się niedowartościowani i wypaleni.

Są też tacy, którzy prowadzą własne przedsiębiorstwa lub też pracują w firmach mających trudności z pozyskaniem odpowiednich kandydatów na pracowników.

Dzięki profilowi PracaDlaBiegacza.pl i jedni i drudzy mogą wykorzystać ten projekt do rozwoju i wartościowszego zaistnienia na rynku pracy. Bieganie przecież łączy i inspiruje do podejmowania wyzwań.

Miejsce dla firm przyjaznych biegaczom

Na profilu są też prezentowane firmy przyjazne biegaczom. Świadomie zatrudniają one pasjonatów tej aktywności. Często też opłacają im pakiety startowe, ułatwiają możliwość przygotowania do zawodów, a także tworzą własne drużyny biegowe pod marką przedsiębiorstwa. To nieocenione wsparcie.

Administratorzy strony pragną wyróżniać takie firmy i zachęcają ich kierownictwo do opisywania tej działalności na swoich łamach. To dobrze, że przedsiębiorcy dostrzegają potrzebę promowania aktywności fizycznej, a szczególnie tej biegowej.

Jarosław Cieśla