Bison Ultra-Trail. Nowa impreza w jesiennym kalendarzu na Podlasiu!

W czasach, gdy z powodu epidemii koronawirusa słyszymy tylko o odwoływaniu lub przenoszeniu imprez biegowych na inny termin Fundacja Białystok Biega odpaliła prawdziwą bombę. Ogłosiła wczoraj, że 3 października 2020 roku zorganizuje pierwszą edycję biegu Bison Ultra-Trail na dystansach 16, 35, 50 i 100 km. – Lada dzień ruszą zapisy, oczywiście z pełną gwarancją zwrotu opłat startowych w przypadku gdybyśmy musieli zmienić datę biegu – zapewnia szef imprezy.

– Prezentacja wydarzenia zbiegła się, niestety, z pandemią koronawirusa, z którą mamy obecnie do czynienia, stąd nasz duży niepokój czy wydarzenie będzie się mogło odbyć w zaplanowanym terminie. Będziemy nasłuchiwali i wypatrywali wszelkich komunikatów dotyczących możliwości organizowania imprez biegowych. Tak czy inaczej będziemy gotowi, aby z Wami pobiegać już w październiku – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

Puszcza Knyszyńska czeka

Areną Bison Ultra-Trail będzie obszar Puszczy Knyszyńskiej sięgający od Puszczy Augustowskiej, aż do Puszczy Białowieskiej. To ogromny kompleks leśny, jeden z najlepiej zachowanych w naszym kraju. Ma powierzchnię 126 tysięcy hektarów i lekkim półokręgiem okala Białystok. Funkcjonuje tu drugi co do wielkości park krajobrazowy w Polsce, a na jego terenie 21 wyjątkowych rezerwatów.

– Las do którego przybędziecie, to nic innego niż tajga – iglaste ostępy typowe dla Alaski, Syberii, Skandynawii czy Kamczatki. Na tym ogromnym obszarze znajduje się około 1000 kilometrów oznakowanych szlaków. Ścieżki powiodą Was przez obszary, których się tu nie spodziewaliście – pagórki, stoki, doliny, strumienie – wylicza Kuczyński.

Start i meta wszystkich biegów zlokalizowane będą na terenie gminy Supraśl, która jest partnerem strategicznym imprezy. Do wyboru będą cztery dystanse – 16, 35, 50 i 100 km.

Płasko? Nic podobnego!

Jak podkreślają organizatorzy Puszcza Knyszyńska zaskoczy uczestników różnorodnością terenu. Jedną z pamiątek, jaką pozostawił po sobie lodowiec, jest ciąg wyniesień, o długości 23 km, przypominający ogromny wał. Mowa o Wzgórzach Świętojańskich ciągnących się od Supraśla po Gródek. Duże stromizny mogą być dużym zaskoczeniem dla uczestników biegów.

– Szczegóły dotyczące tras będziemy sukcesywnie publikowali. Możemy Wam obiecać, że będzie ciekawie, różnorodnie, a przede wszystkim wielokulturowo, gdyż takie jest założenie tego przedsięwzięcia – podkreśla Grzegorz Kuczyński.

Skąd żubr w nazwie biegu?

W lasach Puszczy Knyszyńskiej przebywa ponad 120 sztuk tego największego ssaka w Polsce i w Europie. Chociaż nadal jest gatunkiem zagrożonym, to na tym terenie jego populacja na wolności powoli rośnie. Występuje on głównie w lasach mieszanych z podmokłymi polanami. Połowa populacji żubra znajduje się na Podlasiu – głównie w Puszczy Białowieskiej i Puszczy Knyszyńskiej.

– Ślady występowania Króla Puszczy będziecie mogli spotkać na trasie Bison Ultra-Trail – zapewniają organizatorzy.

red