Od soboty ściągamy maseczki. Wrócą biegi do 150 uczestników

Dzisiaj na konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od soboty, 30 maja zniesiony zostanie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Poza tym dozwolona będzie organizacja imprez gromadzących do 150 uczestników przy uwzględnieniu zasad sanitarnych. 

Rząd luzuje obostrzenia

Na taką informację czekali wszyscy organizatorzy biegów w Polsce. Nareszcie będą mogli powrócić do realizacji projektów biegowych. Na pierwszy ogień pójdą mniejsze imprezy, skupiające do 150 osób pod warunkiem, że ich uczestnicy będą zachowywać dystans od siebie wynoszący 2 metry lub zakryją usta i nos.

Tym samym organizatorzy prawdopodobnie nie będą już musieli sięgać po takie rozwiązania, jak Runmageddon, który kilka dni temu ogłosił, że przygotuje w Warszawie… trening zapaśniczy na dystansie 5km.

Rząd zastrzega sobie możliwość stosowania tzw. „wentyli bezpieczeństwa” w miejscach, które są ogniskami koronawirusa. W takim przypadku mogą zostać wydane okresowe zakazy organizacji imprez.

Poza tym 6 czerwca ponownie zostaną otwarte m.in. siłownie, baseny i kluby fitness.

Maseczki precz!

Od najbliższej soboty bez obaw o policyjny mandat będziemy mogli biegać i spacerować w przestrzeni publicznej, nie tylko w lasach. Maseczka wciąż potrzebna jednak będzie m.in. w sklepach, kościołach i kinach.

 – To nie oznacza końca epidemii. Ona jest, na pewno będzie się pojawiać, będą ogniska. Dlatego zalecamy dystans społeczny, a jeżeli nie możemy zachowywać dystansu społecznego, to nośmy maseczkę – zaznaczył Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Tradycyjnie szczegółowe regulacje dotyczące ogłoszonych zmian znajdą się w rozporządzeniu Rady Ministrów, które powinno zostać wkrótce opublikowane na stronach rządowych.

red

fot. KPRM