Coraz więcej uczestników Wirtualnego Biegu Świętojańskiego

Przed nami ostatni tydzień rejestracji do drugiej odsłony tegorocznego Grand Prix Gdyni – Biegu Świętojańskiego, który tym razem odbędzie się w formule wirtualnej. Na liście startowej jest już ponad 750 osób. Organizatorzy zwracają uwagę na unikalne cechy biegów wirtualnych, dzięki którym są one świetną propozycją dla początkujących biegaczy.

W obliczu pandemii COVID-19 i związanych z nią ograniczeń w organizacji imprez o charakterze masowym, wielu organizatorów decyduje się na organizację biegów wirtualnych. Taką też formułę będzie miał tegoroczny Bieg Świętojański w Gdyni, który jednak wyróżni się na tle innych biegów dzięki nowoczesnej aplikacji VRace, za pomocą której przeprowadzone zostaną zawody.

To zresztą nie jedyna nowinka techniczna. Uczestnicy biegu mogą też automatycznie wygenerować i wydrukować swój imienny numer startowy, będący tradycyjnym elementem pakietu startowego każdych zawodów biegowych. Prawdziwe będą też medale, które zostaną wysłane do wszystkich uczestników po biegu.

– Chcemy, aby doświadczenie związane z biegiem wirtualnym było jak najbliższe udziałowi w prawdziwej imprezie. Stąd numery startowe do wydrukowania, prawdziwy medal za ukończenie zawodów, a także nowoczesna aplikacja, która pozwoli na tworzenie rankingu zawodników w czasie rzeczywistym. Każdy otrzyma też od nas maila z gratulacjami chwilę po tym, gdy ukończy bieg. To taka symbolicznie „przybita piątka” od naszego wolontariusza stojącego za metą – mówi Piotr Jakóbik, dyrektor marketingu zawodów.

Organizatorzy przekonują, że choć bieganie wirtualne to nie to samo, co udział w prawdziwych zorganizowanych zawodach, to jednak wysiłek i satysfakcja z pokonanego dystansu są dokładnie takie same. Wskazują też na kilka unikalnych cech biegów wirtualnych, dzięki którym są one ciekawą propozycją dla początkujących biegaczy i osób, które z różnych powodów obawiają się startu w normalnych zawodach. Pierwsze dwie to bezpieczeństwo oraz własna trasa i termin biegu.

– W obecnych czasach wielu z nas będzie unikało dużych skupisk ludności. Biegi wirtualne pozwalają wziąć udział w zawodach w całkowicie bezpiecznych warunkach, unikając dużego tłumu biegaczy. o biegacz decyduje, na jakiej trasie pobiegnie. Może to być jego ulubiona ścieżka leśna czy znajoma pętla w okolicach własnego domu. Uczestnik wybiera też dogodną dla siebie godzinę startu, a w większości przypadków ma też do wyboru dzień startu – tłumaczy Jakóbik.

Dodatkowe cechy to również brak dodatkowych kosztów – poza opłatą startową, zawodnik nie ponosi żadnych innych kosztów związanych z koniecznością dojazdu na bieg, ewentualnego noclegu, wyżywienia itd. No i wreszcie prywatność – nikt nie musi się obawiać, że będzie oceniany przez innych uczestników biegu. Każdy biegnie w swoim tempie, sam lub w towarzystwie bliskich czy znajomych, najczęściej w dobrze znanym mu terenie.

– Nikt nie zbadał niestety powodów takiego stanu rzeczy, ale sam w swoim najbliższym otoczeniu znam kilka osób, które nigdy wcześniej nie brały udziału w biegach ulicznych, a od czasu wybuchu pandemii uczestniczyły już lub właśnie przygotowują się do startu w biegu wirtualnym – mówi Piotr Jakóbik. – Sądzę, że część takich osób po prostu nie czuje potrzeby rywalizacji z innymi i biegania ramię w ramię z tłumem biegaczy. Ale jest też druga grupa, która nosi w sobie takie obawy, jak: „jestem za wolna”, „będę ostatnia, ośmieszę się”, „mam nadwagę, nie będę biegał z zawodowcami”, „jestem na to za stary, niech ścigają się młodsi”. Oczywiście, żaden z przytoczonych przykładów nie powinien być powodem do rezygnacji z udziału w fajnym, pozytywnym wydarzeniu sportowym, ponieważ różnorodność biegaczy jest ogromna. Bez wątpienia jednak prywatność biegu wirtualnego ośmiela wiele osób, aby zapisać się i dodatkowo zdopingować do wysiłku, za który zostaną nagrodzone prawdziwym medalem – przekonuje.

Na liście startowej Wirtualnego Biegu Świętojańskiego znajduje się już ponad 750 osób. Rejestracja trwa do 24 czerwca w portalu SlotMarket.pl. Instrukcję dołączenia do biegu można znaleźć TUTAJ.

W pakiecie startowym zawodnik otrzymuje medal wysłany na koszt organizatora, imienny numer startowy do samodzielnego wydrukowania oraz punkty w programie lojalnościowym Grand Prix Gdyni, które można potem wymienić na nagrody.

Wirtualny Bieg Świętojański zostanie rozegrany w dniach 26-28 czerwca 2020 roku na dystansach 5 i 10 km. Tradycyjnie dla imprez cyklu Grand Prix Gdyni, można wystartować także w kategorii Nordic Walking.

Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej www.gpxgdynia.pl

Źródło: Sport Evolution