„Gruby Podcast” o kobiecie, która zmieniła historię światowego maratonu

Czy wiecie, że maraton kobiet został włączony do programu igrzysk olimpijskich dopiero w 1984 roku, a pierwszy raz panie zostały dopuszczone do startu w Bostonie w 1972 roku? Przez wiele lat uważano, że przedstawicielki płci pięknej są zbyt delikatne i kruche, aby biegać na długich dystansach.

Kłam powyższej teorii zadała Amerykanka Kathrine Switzer, która w 1967 roku jako pierwsza legalnie dobiegła do mety najstarszego maratonu na świecie.

Właśnie o historii tej biegaczki możecie posłuchać w najnowszym odcinku „Grubego Podcastu”, którego autorem jest Grzegorz Dulnik. To kolejny internetowy projekt, który rozwija. O bieganiu wie bardzo wiele, na koncie ma m.in. opracowanie koncepcji serwisu biegowe.pl i dziesiątki relacji z imprez biegowych rozgrywanych w kraju i na świecie.

– Już od dziecka najbardziej interesowałem się dwiema rzeczami – sportem i historią. Parę tygodni temu stworzyłem podcast, na łamach którego przedstawiam wydarzenia, które zmieniły losy świata. Pierwszy odcinek poświęciłem sprawie zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki, w drugim opowiedziałem o wielkim smogu londyńskim, który w 1952 roku zabił 12 tysięcy osób – wylicza.

Wreszcie postanowiłem przybliżyć niezwykłą historię nieustraszonej Kathrine Switzer. Uważam, że w czasach pandemii koronawirusa, gdy tak wiele maratonów zostało odwołanych, włącznie ze słynnym Maratonem Bostońskim opowieść o młodej biegaczce nabiera dodatkowego wymiaru. To historia o zaangażowaniu, determinacji i walce, która pokazuje, że maraton to nie tylko bieg na dystansie 42,195, ale również sposób na upominanie się o własne prawa. Docierając do mety Switzer bez wątpienia zmieniła losy świata – konkluduje Grzegorz Dulnik.

Odcinek na temat historii Kathrine Switzer można posłuchać również w serwisie Spotify.

red

fot, w nagłówku Boston Herald