Bieganie korespondencyjne, czyli Korona Polskich Półmaratonów

Organizatorzy Korony Polskich Półmaratonów ogłosili, że w związku z pandemią koronawirusa w tym roku można starać się o pamiątkowy medal w formie korespondencyjnej. Do pokonania jest pięciu biegów na dystansie 21,097km w 2020 roku w dowolnym miejscu na terenie kraju. Koszt wydania pamiątkowego medalu to 55 złotych.

W tegorocznym cyklu Korony Polskich Półmaratonów odbył się tylko jeden bieg – 40. Półmaraton Wiązowski, który  23 lutego ukończyło 3602 biegaczy. Biegi zaplanowane w kolejnych miesiącach zostały odwołane lub przełożone na jesień.

– Uzyskanie Korony Półmaratonów Polskich w tradycyjnych, masowych, ulicznych półmaratonach jest obecnie niemożliwe, dlatego dostosowaliśmy system uzyskania ich do ograniczeń dystansu społecznego spowodowanych dbałością o zdrowie w dobie pandemii – napisali organizatorzy w komunikacie.

Jak zastrzega Polskie Stowarzyszenie Biegów, czyli organizator tej wirtualnej zabawy, trasa półmaratonu powinna być jak najbardziej płaska, najlepiej o twardym podłożu. Czas pokonania trasy liczony będzie od rozpoczęcia rejestracji do zakończenia, bez uwzględniania żadnych przerw, zatrzymań zegarków czy odpoczynków.

Jak rejestrować biegi?

Pierwszy ze sposobów wymaga posiadania telefonu podczas biegu z zainstalowaną aplikacją o nazwie „Rejestrator GPS”, którą można pobrać ze sklepów Google Play i App Store.

Zdaniem organizatora to najprostsza droga do zapisania aktywności, ponieważ jej przebieg mierzony jest automatycznie i wysyłany do wyników KPP-k. Przed, w czasie i po biegu można także łatwo wykonać zdjęcia w rejestratorze dokumentujące wykonanie zadania.

Przed rozpoczęciem biegu z dostępnej w aplikacji listy dostępnych półmaratonów należy wybrać ten, który symbolicznie zamierzamy pokonać.

Kolejne rozwiązanie to rejestracja biegu przy użyciu zegarka lub telefonu z aplikacją  Endomondo, Strava itd., który umożliwi wygenerowanie (export) pliku w formacie .gpx lub .tcx, zawierającego dane o aktywności. Do wyników KPP-k należy wówczas wczytać plik oraz zdjęcia wykonane podczas biegu, dokumentujące pokonanie trasy. Jeden plik może posłużyć do wyników tylko jednego półmaratonu z listy dostępnych w koronie.

Zgłoszenia mają być weryfikowane

Nie dopuszcza się robienia przerw w rejestracji czasu podczas pokonywania półmaratonów. Przerwy zarejestrowane w plikach .gpx i .tcx będą pomijane a czas liczony od pierwszego odczytu rejestracji do ostatniego na podstawie fizycznych odczytów satelitarnych lokalizacji GPS.

Organizatorzy zapewniają, że wszystkie przebiegi tras będą weryfikowane pod względem zgodności i rzetelności pomiarów. Nie będą uwzględniane żadne inne formy rejestracji wyników jak zdjęcia z zegarków czy telefonów – tyko rzeczywiste fizyczne odczyty GPS.

Ile to kosztuje?

Zgłoszenie uczestnika i opłacenie udziału muszą nastąpić przed przystąpieniem do pierwszego półmaratonu w systemie korespondencyjnym Korony Polskich Półmaratonów.

Zawodnik będzie widoczny na liście zgłoszonych do korony po zarejestrowaniu opłaty w wysokości 55 złotych, gdy medal ma być dostarczony na adres na terytorium RP i 75 złotych w przypadku wysyłki poza terytorium kraju.

Zapisy prowadzone są na tej stronie internetowej. Wszystkie pięć biegów należy pokonać w terminie do 31 grudnia 2020 roku.

Źródło: PSB