Maraton w Krakowie jednak się odbędzie. Tylko 250 miejsc!

Maraton w Krakowie najpierw w sierpniu został przeniesiony na 2021 roku, ale wczoraj organizatorzy poinformowali, że zawody w tradycyjnym wydaniu jednak w tym roku się odbędą. Udział w tym wydarzeniu wezmą nieliczni, ponieważ organizatorzy szykują pulę zaledwie 250 miejsc. 

Jesienią ruszy projekt PZU Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e), dzięki któremu miłośnicy biegania będą mogli połączyć się ze sobą i uczestniczyć w sportowej rywalizacji. Maraton będzie jednym z wydarzeń, które odbędą się w ramach tej inicjatywy.

Bieg tradycyjny na dystansie maratońskim wystartuje 8 listopada o godz. 10:00 z deptaku przy al. 3 Maja na Błoniach Krakowskich. Organizatorzy ustalili limit czasu na pokonanie trasy – 4,5 godziny. Uczestnicy będą mieli do przebiegnięcia niespełna 12 okrążeń wokół Błoń. Start i meta zlokalizowane będą w okolicy Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana.

Ze względu na ograniczenia wywołane pandemią koronawirusa, w biegu weźmie udział maksymalnie 250 osób. Pula 200 miejsc zostanie rozlosowana wśród zapisanych osób. 50 pakietów zarezerwowanych zostało dla sponsorów oraz partnerów.

Cracovia Maraton

Kiedy ruszą zapisy?

Zapisy rozpoczną się 8 października 2020 roku o godz. 12:00 i zakończą się 12 października 2020 roku o godz. 9:00. Losowanie uczestników i osób, które trafią na listę rezerwową odbędzie się 12 października 2020 roku o godz. 12:00 i będzie transmitowane na stronie internetowej pzucracoviamaraton.pl.

Wylosowane osoby do 15 października 2020 roku mają czas na dokonanie opłat. Osoby, które nie uiszczą opłaty w podanym terminie, zostaną wykreślone z listy w dniu 19 października 2020 roku, a w nich miejsce zostaną wówczas wpisane kolejne osoby z listy rezerwowej.

Termin wpłat dla listy rezerwowej upłynie 22 października 2020 roku. Wysyłka pakietów odbędzie się w dniach 21-28 października.

Kwota uzyskana z opłat startowych zostanie przeznaczona na rzecz oddziału dziecięcego w jednoimiennym Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Ponadto, w dniach od 19 października do 8 listopada, dzięki aplikacji biegowej wszyscy chętni, bez względu na lokalizację, będą mogli wziąć udział w wirtualnych biegach: 5 km, 10 km, 13 km, 21,097 km i 42,195 km. To dystanse, na których Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie organizuje co roku tradycyjne biegi.

Ile to kosztuje? Co w pakiecie startowym?

Opłata startowa za udział w biegu wynosi minimum 100 zł. Kwota uzyskana z opłat startowych zostanie przeznaczona na rzecz oddziału dziecięcego w jednoimiennym Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

W ramach pakietu startowego uczestnicy otrzymają koszulkę techniczną marki ASICS, numer startowy oraz upominki od sponsorów oraz partnerów imprezy. Pakiety zostaną wysyłane do zawodników z odpowiednim wyprzedzeniem.

Każda osoba, która ukończy bieg na dystansie maratońskim otrzyma na mecie medal. Prowadzona będzie klasyfikacja generalna kobiet i mężczyzn. Sześciu najlepszych zawodników i sześć najlepszych zawodniczek otrzyma nagrody rzeczowe.

Cracovia Maraton

Maraton w czasie pandemii

Bieg zostanie przygotowany z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego obowiązujących aktualnie dla organizacji tego typu wydarzeń. W strefie startu każdy uczestnik będzie miał zapewnioną wymaganą przestrzeń, obowiązywał będzie nakaz zasłaniania ust i nosa. Na mecie, oprócz medali, zawodnicy otrzymają folię termiczną, pakiet regeneracyjny oraz maseczkę. Za bramą startu ustawiony będzie punkt odżywiania, gdzie dla zawodników przygotowane zostaną woda, napoje izotoniczne oraz żele energetyczne.

Zarówno organizatorzy, obsługa, jak i wolontariusze zostaną wyposażeni w środki ochrony osobistej. Na terenie imprezy dostępne będą płyny do dezynfekcji.

– Cieszę się, że mimo pandemii uda nam się w tym roku zaproponować biegaczom sportowe emocje. Bieg na dystansie maratońskim wokół Błoń Krakowskich będzie miał wymiar bardziej symboliczny niż sportowy. Oczywiście, każdy pobiegnie aby uzyskać jak najlepszy czas. Jako organizatorzy chcemy jednak przede wszystkim pokazać, że jesteśmy razem, że w czasie pandemii, przy zachowaniu dystansu społecznego oraz przestrzeganiu obowiązujących regulacji można bezpiecznie rywalizować – powiedział Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i biegów organizowanych przez ZIS.

Z uwagi na pandemię oraz wynikające z tego faktu regulacje i brak możliwości organizacji masowej imprezy biegowej w formie tradycyjnej, 19. Cracovia Maraton został przełożony na 25 kwietnia 2021 roku, 14. Bieg Trzech Kopców na 3 października 2021 roku, a 7. Cracovia Półmaraton Królewski na 17 października 2021 roku.

Źródło: Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie