FotoMaraton.pl rusza ze zbiórką na projekt Archeo

Serwis FotoMaraton.pl uruchomił internetową zbiórkę pieniędzy na start projektu Archeo, w ramach którego planuje udostępnić swoje zdjęcia z największych polskich imprez biegowych z lat 2006-2019. Do zebrania jest 30 tysięcy złotych. Osoby, które wpłacą 150 złotych jeszcze w tym roku otrzymają dostęp do wszystkich swoich sportowych pamiątek.

FotoMaraton.pl dysponuje bazą ponad 20 mln zdjęć wykonanych w ciągu ostatnich 14 lat na imprezach biegowych w całym kraju. Każdego roku fotografowie są obecni na dziesiątkach biegów, a zawodnicy mogą wygodnie wyszukiwać swoje ujęcia w bazie online już kilka dni po wydarzeniu. Aktualnie serwis nie oferuje dostępu do zdjęć sprzed lat, ale dzięki internetowej zbiórce ma się to zmienić.

– Chcemy uruchomić projekt Archeo, ponieważ jako fotografowie nie lubimy, jak nasze zdjęcia się marnują. Z 20 mln zdjęć, które planujemy przywrócić, do biegaczy dotarło dotychczas około 20%, więc wiele jest jeszcze do pokazania – mówi Mariusz Pęczek z serwisu FotoMaraton.pl – Teraz chcielibyśmy, aby osoby, które z różnych powodów nie zdecydowały się wcześniej na zakup, miały szansę zobaczyć swoje fotografie. Wystarczy wsparcie kwotą 150 złotych, aby uzyskać dostęp do wszystkich swoich pakietów zdjęć z tych 14 lat.  Dla wielu biegaczy to ujęcia nawet z kilkudziesięciu imprez – dodaje.

Oferta dla uczestników zbiórki wydaje się całkiem atrakcyjna, ponieważ po uruchomieniu serwisu Archeo regularny koszt pakietu zdjęć z jednej imprezy będzie oscylował w granicach 50 złotych.

Środki będą zbierane do 31 stycznia 2020 roku, ale jeśli szybko znajdzie się 50 uczestników akcji to fotografie mogą zostać udostępnione biegaczom jeszcze w tym roku.

Dlaczego FotoMaraton.pl uruchomił zbiórkę?

FotoMaraton.pl na start projektu Archeo potrzebuje około 30 tysięcy złotych. Jak podkreśla Mariusz Pęczek pieniądze te zostaną przeznaczone na gruntowną przebudowę zbudowanego przez jego firmę autorskiego systemu przetwarzania i udostępniania zdjęć z biegów.

– Nasze archiwum aktualnie znajduje się na zewnętrznych nośnikach pamięci i w pierwszej kolejności całość tych danych musimy na nowo skatalogować i przygotować do publikacji. Kolejny etap to przygotowanie procedur przenoszenia tych danych na serwery internetowe oraz uruchomienie nowej strony internetowej, która pozwala szybko wyszukać zdjęcia. Część tych prac rozpoczęliśmy wcześniej, ale rok 2020 sprawił, że nie uda nam się ukończyć tego projektu bez wsparcia biegaczy  – tłumaczy szef serwisu FotoMaraton.pl

Miliony zdjęć

Na udostępnienie czeka ponad 20 milionów zdjęć z 77 polskich imprez biegowych z lat 2006-2019. Na liście są największe polskie maratony, półmaratony, a także biegi na 10km i 5km. FotoMaraton.pl uruchomił specjalną stronę, na której po wpisaniu imienia i nazwiska biegacze już dzisiaj mogą sprawdzić, jakie zestawy zdjęć będzie można zobaczyć w archiwum.

– Nie ukrywam, że akcja o kryptonimie Archeo to swego rodzaju sprawdzian czy praca FotoMaraton.pl przez te kilkanaście lat miała sens. Czy nasza magia sportowych wspomnień faktycznie działa? Czy biegacze pomogą zrealizować nasz projekt? – zastanawia się Mariusz Pęczek.

Serwis FotoMaraton.pl powstał w 2006 roku. Pierwszą imprezą obsługiwaną przez fotografów serwisu był 28. Flora Maraton Warszawski.

red

Fot. Ramiz Dedakovic/Unsplash