Warszawa odzyskała Skrę i zapowiada modernizację stadionu

28 stycznia Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok podtrzymujący orzeczenie I instancji, nakazujący przekazanie miastu kompleksu sportowego „Skra”. Władze miasta zapowiadają, że ta decyzja umożliwi rozpoczęcie procesu modernizacji obiektu według koncepcji, która w 2018 roku zwyciężyła w konkursie architektoniczno-urbanistycznym.

Batalia o Skrę

Gospodarzem kompleksu sportowego „Skra” dotychczas było Stowarzyszenie RKS Skra, na mocy 40-letniej umowy o użytkowanie wieczyste zawartej 29 stycznia 1974 roku. Ponieważ w tym okresie obiekt popadł w ruinę, w 2014 roku Sąd Okręgowy nie wyraził zgody na kontynuację wieczystego użytkowania. Stowarzyszenie konsekwentnie odmawiało wydania miastu nieruchomości, co otworzyło drogę do trwającej 7 lat prawdziwej batalii sądowej, która właśnie się zakończyła.

Po długiej batalii nastąpił wielki finał walki miasta o odzyskanie terenów i obiektów Skry. W wyniku wieloletnich zaniedbań klubu RKS Skra, infrastruktura sportowa popadła w ruinę, a na terenie obiektu od dawna nie odbywały się żadne zawody. Robiliśmy wszystko, aby jak najszybciej odzyskać teren i infrastrukturę sportową – teraz się to udało. Nareszcie będziemy mogli przystąpić do przywracania mu dawnego blasku – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Czas na porządki

Po przejęciu nieruchomości administratorem obiektu zostanie Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa. Na zdewastowanym terenie Skry mają niezwłocznie rozpocząć się prace porządkowe, a dzięki prowadzonym przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego robotom zabezpieczającym przywrócony do użytkowania zostać ma m.in. stadion rozgrzewkowy.

Te prowizoryczne prace mają stanowić tylko wstęp do prawdziwej modernizacji Skry według koncepcji wybranej w konkursie architektoniczno-urbanistycznym rozstrzygniętym w październiku 2018 roku.

Mają być biegowe ścieżki i stadion

Zakres koncepcji to m.in. budowa stadionu treningowego z zapleczem (zgodnie z wymaganiami dla stadionu głównego II kategorii World Athletics), strefy rekreacyjno-sportowej łączącej Pole Mokotowskie ze Skrą. Władze miasta podkreślają, że wybór koncepcji modernizacji ośrodka Skra został dokonany z niezależnymi przedstawicielami środowiska projektantów, architektów oraz świata sportu lekkoatletycznego.

– Z uwagi na korzystny dla m.st. Warszawy wyrok niezwłocznie przystępujemy także do rozmów z zespołem projektowym, którego koncepcja zagospodarowania wygrała w konkursie. Celem jest wykonanie dokumentacji projektowej niezbędnej do zmodernizowania odzyskanego kompleksu sportowego – dodaje Kaznowska.

Miasto zapewnia, że ma zabezpieczone środki finansowe na przeprowadzenie I etapu modernizacji kompleksu. Stadion lekkoatletyczny ma zostać wybudowany w II etapie.

Źródło: um.warszawa.pl