43. Maraton Warszawski szykuje się na wrzesień. Znamy limit uczestników

43. Maraton Warszawski odbędzie się tradycyjnie w ostatnią niedzielę września. Organizatorzy właśnie potwierdzili, że weźmie w nim udział maksymalnie 3 tysiące osób. Jako pierwsi szansę zdobycia pakietu startowego otrzymają biegacze charytatywni.

Tegoroczna edycja Maratonu Warszawskiego zaplanowana jest na 26 września.

– Zeszłoroczny 42. PZU ORLEN Maraton Warszawski udowodnił, że dzięki odpowiedzialnej organizacji impreza biegowa może być przeprowadzona w sposób bezpieczny zarówno dla Was – biegaczy, jak i osób pracujących przy wydarzeniu. Wiedza i doświadczenie zdobyte w ubiegłym roku pozwoliły opracować plan organizacyjny, dzięki któremu nadchodzącej jesieni będziemy mogli spotkać się w jeszcze liczniejszym gronie – napisali dzisiaj organizatorzy w mediach społecznościowych. 

Charytatywni biegacze na start

W tym roku, po raz pierwszy w historii, w pierwszej kolejności uruchomiona zostanie rejestracja ścieżką #BiegamDobrze. Start zapisów biegaczy charytatywnych zaplanowano już na wtorek, 30 marca. Wszyscy, którzy do połowy maja zbiorą kwotę minimalną otrzymają numery startowe 43. Maratonu Warszawskiego.

– Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc będzie to ukłon w stronę tych wszystkich, którzy sprawiają, że Maraton Warszawski to nie tylko impreza sportowa, ale także wielkie wydarzenie społeczne, w ramach którego organizacje dobroczynne otrzymują szansę na jeszcze skuteczniejsze niesienie pomocy potrzebującym. To wartość, którą chcemy pielęgnować  – podkreślają organizatorzy. 

Dodatkowo 800 miejsc zostanie zarezerwowanych dla osób, które dokonały przeniesienia opłaty startowej z poprzedniej edycji maratonu. W dalszej kolejności uruchomione zostaną zapisy ścieżką tradycyjną (opłata startowa) – do wyczerpania limitu 3 tysięcy miejsc.

Organizatorzy podkreślili, że szczegółowe informacje na temat procesu zapisów na 43. Maraton Warszawski zostaną opublikowane 30 marca.

Nieprzerwanie od 1979 roku

Maraton Warszawski odbywa się nieprzerwanie od ponad 40 lat. Tradycji biegu nie przerwała m.in. pandemia koronawirusa. W ubiegłym roku na stołeczne ulice wybiegło prawie 900 maratończyków. 

Trasa 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego prowadziła przez samo serce stolicy, czyli Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście i Plac Teatralny. Aby dotrzeć do mety zawodnicy musieli pokonać 8 okrążeń o długości 5 kilometrów każde i jedno krótsze liczące dokładnie 2 kilometry i 195 metrów.

Źródło: Fundacja Maraton Warszawski

fot. Sportografia