Jak ruch wpływa na umysł? ASICS zaprasza do udziału w badaniu

ASICS udostępnił innowacyjną platformę Mind Uplifter, która wykorzystuje nowoczesną technologię skanowania twarzy do określania wpływu ruchu na umysł. Z narzędzia każdy może skorzystać bezpłatnie. Polskimi ambasadorami kampanii realizowanej pod hasłem Uplifting Minds są tenisistka Iga Świątek i biegaczka Joanna Mazur.

Narzędzie Mind Uplifter pozwala zbadać realny wpływ ruchu na emocje, nastrój czy skupienie. Użytkownicy do wyboru mają 25 różnych sportów jak bieganie, tenis czy siatkówka. Analiza prowadzona jest w oparciu o dziesięć wskaźników emocjonalnych i poznawczych, jak między innymi pewność siebie, pozytywne nastawienie, spokój czy skupienie.

Zgromadzone dane zostaną wykorzystane w globalnym badaniu w czasie rzeczywistym wychwytującym indywidualne zmiany w umysłach sportowców z całego świata. W ten sposób powstać ma  interaktywna mapa ruchu, która ilościowo określi pozytywny wpływ sportu na zbiorowe nastroje ludzi aktywnych fizycznie.

– Zmiany wywołane przez pandemię wzmocniły siłę sportu jako kluczowego aspektu, pozwalającego radzić sobie ze stresem czy izolacją społeczną. Naszą misją jest umożliwienie jak największej liczbie osób doświadczenia fizycznych i psychicznych zalet płynących z ruchu. Każdy z nas może przyczynić się do jeszcze lepszego zrozumienia wpływu, jaki sport wywiera na nasze umysły – powiedział Yasuhito Hirota, prezes i dyrektor operacyjny ASICS.

Wystarczy już 20 minut biegu

W ramach przygotowania do projektu, japońska firma w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, przy współpracy z ekspertami, badała wpływ ruchu na umysł wśród wybranej grupy sportowców. Wstępne wyniki zostały opracowane przez EMOTIV, wiodącą firmę bioinformatyczną z siedzibą w San Francisco, przy wsparciu dr Brendona Stubbsa, czołowego badacza ćwiczeń i zdrowia psychicznego z King’s College w Londynie.

W analizach wykorzystano połączenie gromadzenia danych EEG i samoopisu, aby udowodnić pozytywny wpływ biegania na umysł na podstawie szeregu podstawowych wskaźników poznawczych oraz emocjonalnych, jak pewność siebie (średni wzrost o 14,4% bezpośrednio po wysiłku), energia (9,7%) i relaksacja (13,3%) na próbie 45 zawodowych i amatorskich sportowców.

– Nasze wstępne badania ukazują głęboki wpływ na umysł nawet 20-minutowego biegu. Ćwiczenia odgrywają cenną rolę w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego, dlatego tak ważne jest, aby wszyscy mogli zrozumieć pozytywny związek między nimi. Wspólnie, chcemy doświadczyć podnoszącej na duchu mocy sportu w trudnych czasach i w oparciu o wiarygodne dane – stwierdził dr Brendon Stubbs.

Jak wykonać test?

Na platformie Mind Uplifter można bezpłatnie sprawdzić samopoczucie psychiczne przed i po treningu. Aby rozpocząć test należy wejść na stronę asics.com/uplift i następnie zeskanować twarz, aby odczytać swój stan emocjonalny. W kolejnym kroku należy odpowiedzieć na pytania dotyczące oceny funkcjonowania mózgu i wykonać co najmniej 20 minut ćwiczeń. Bezpośrednio po ich zakończeniu należy ponownie wykonać skan twarzy i udzielić odpowiedzi na pytania.

Wyniki badania pojawią się od razu. ASICS zachęca do dzielenia się nimi w mediach społecznościowych. W zamian za publikację posta z hasztagiem #UpliftingMinds przekaże fundusze na rzecz organizacji charytatywnej Mind, zajmującej się zdrowiem psychicznym. Od 1 lipca będzie można sprawdzić, jak indywidualne wyniki biegaczy wpływają na globalną interaktywną mapę ruchu.

Źródło: ASICS