Bison Ultra-Trail. Biegacze ruszają na podbój Puszczy Knyszyńskiej

Już w najbliższy weekend podlaska Puszcza Knyszyńska zapełni się uczestnikami drugiej edycji przełajowego biegu Bison Ultra-Trail, którzy będą rywalizować aż na pięciu dystansach – 16km, 35k, 50km, 70km i 100km. Jak informują organizatorzy z Fundacji Białystok Biega na listach startowych znajdują się nazwiska ponad 1,6 tysiąca zawodników. Zapowiada się zatem rekord frekwencji.

Bison Ultra-Trail to stosunkowo nowa impreza w biegowym kalendarzu, która zadebiutowała przed rokiem. Wydarzenie jednak bardzo szybko pozyskuje coraz większe grono fanów. Miłośników biegów terenowych do województwa podlaskiego przyciąga dzikość natury, wielokulturowość, a także gościnność mieszkańców osad, przez które prowadzi trasa zawodów. Będzie to niezwykłe spotkanie z historią, tradycją i różnorodnością etniczno-kulturową prezentowaną przez cztery kultury religijne: katolicką, prawosławną, muzułmańską i żydowską.

Posmakować puszczy

Trasy Bison Ultra-Trail obejmują obszar sięgający od Puszczy Augustowskiej, aż do Puszczy Białowieskiej. To ogromny kompleks leśny, jeden z najlepiej zachowanych w naszym kraju, który ma powierzchnię 126 tysięcy hektarów i lekkim półokręgiem okala Białystok. Funkcjonuje tu drugi co do wielkości park krajobrazowy w Polsce, a na jego terenie 21 wyjątkowych rezerwatów.

Sportowo Puszcza Knyszyńska da możliwość wyżycia się nawet najbardziej doświadczonym biegaczom. Leśne dukty, pagórki, wąwozy, doliny, czy dzikie strumienie sprawią, że pokonywanie kilometrów wcale nie przyjdzie im łatwo.

Puszcza oferuje zaskakującą różnorodność terenu. Jedną z pamiątek jaką pozostawił po sobie lodowiec, jest ciąg wyniesień, o długości 23 km, przypominający ogromny wał – Wzgórza Świętojańskie ciągnące się od Supraśla po Gródek. 60 metrowe różnice wysokości, duże stromizny mogą być dużym zaskoczeniem. Na szczęście organizatorzy tak opracowali trasy, że posmakować Puszczy Knyszyńskiej będą mogli również zawodnicy, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w biegach terenowych.

Supraśl czeka na biegaczy

Biuro zawodów zlokalizowane będzie w Supraślu, malowniczym miasteczku położonym nieco ponad 15 kilometrów od Białegostoku. To znakomita baza wypadowa do Puszczy Knyszyńskiej, dlatego właśnie z tego miejsca na trasę biegu ruszać będą kolejni zawodnicy.

Jako pierwsi z supraskiego amfiteatru wybiegną uczestnicy Bison Ultra-Trail na morderczym dystansie 100km. Wystartują w sobotę, 2 października o godzinie 3 nad ranem, a na pokonanie trasy będą mieć czas do godziny 19:00. O godzinie 6:30 rozpoczną zmagania biegacze, którzy wybrali dystans 70km, a od 7:00 ruszać będą kolejne fale biegu na 50km. W sobotę odbędą się również starty na dystansie 35km, ale nie z Supraśla, a z polany przy moście w miejscowości Królowy Most. Na miejsce organizatorzy przewiozą biegaczy autokarami.

W niedzielę biegać będą już tylko uczestnicy biegu na dystansie 16 kilometrów. W Supraślu odbędą się również zmagania dzieciaków na trasach Bison Trail Kids.

– Bison Ultra-Trail zaprowadzi uczestników do miejsc w których wydaje się, że zatrzymał się czas. Biegacze mijać będą przydrożne kapliczki, malownicze cerkwie i malutkie kościółki. Doświadczenia z biegania w tym miejscu nie da się porównać do niczego innego. To jest absolutnie magiczny zakątek Polski – mówi Grzegorz Kuczyński, dyrektor Bison Ultra-Trail. – Cieszymy się, że możemy go pokazać biegaczom z całego kraju. Zdecydowana większość zawodników przyjeżdża do nas spoza regionu podlaskiego. Jestem przekonany, że gdy wrócą do domów i opowiedzą co widzieli, słyszeli i poczuli, za rok niełatwo będzie o miejsce na liście startowej tych zawodów – dodaje z przekonaniem.

Stan wyjątkowy opanowany

Ostatnie wydarzenia na polskiej granicy i wprowadzenie stanu wyjątkowego w tej części regionu podlaskiego trochę pokrzyżowało szyki organizatorom, którzy musieli przeprojektować trasę biegu na 100km.

– Zajmujemy się organizacją biegów od dekady, więc przywykliśmy, że w tej branży nic nie jest pewne. Rok temu wyzwaniem była pandemia koronawirusa, a w tym roku dodatkowo stan wyjątkowy związany z kryzysem na polskiej granicy. Już się boimy pomyśleć, co będzie za rok – śmieje się Grzegorz Kuczyński. – Nie było to łatwe, ale udało nam się skorygować trasy w taki sposób, że biegacze zupełnie nie odczują zmian, nie stracą żadnego z jej walorów. Tak jak rok temu ukończenie dystansu 100km będzie oznaczało zdobycie 4 punktów iTRA, które mogą pomóc w zakwalifikowaniu się do takich biegów jak np. MIUT – Madeira Island Ultra Trail oraz Ultra Trail du Mont Blanc – UTMB – podkreśla szef Fundacji Białystok Biega.

Organizatorem biegu Bison Ultra-Trail jest Fundacja Białystok Biega, która w portfolio ma również takie imprezy jak m.in. PKO Białystok Półmaraton, Sztafety Electrum Ekiden, bieg uliczny Białystok Biega, mityng lekkoatletyczny AML itd.

red

fot. Jan Nyka