Powraca Bieg Powstania Warszawskiego

W sobotę, 7 sierpnia, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią odbędzie się 30. Bieg Powstania Warszawskiego – jeden z nieodłącznych elementów obchodów rocznicowych. Biegacze w świetle płonących zniczy uczczą pamięć o uczestnikach zrywu z 1 sierpnia 1944 roku. Zapisy rozpoczną się 6 lipca o godzinie 10:00.

30. Bieg Powstania Warszawskiego pierwotnie miał się odbyć przed rokiem. Teraz wraca na ulice stolicy. Planowana data to wydarzenia to 7 sierpnia, zaś dystans wyniesie 10 km.

– Cały 2020 rok był praktycznie stracony dla tysięcy biegaczy, którzy zwykle tłumnie zapełniali warszawskie ulice. Chcemy to zmienić, bo wiemy jak istotna dla biegaczy jest aktywność fizyczna i uczestnictwo w tak wielkich imprezach, ale też jak ważne jest dla nich uczczenie rocznic historycznych i dbałość o pamięć – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Pobiegną tradycyjną trasą

Bieg ze swoją niezwykłą, wieczorną oprawą, przy udziale rekonstruktorów, wpisuje się spektakularnie w obchody kolejnych powstańczych rocznic, niezwykle ważnych dla każdego mieszkańca stolicy – 1 sierpnia 1944 padły strzały, rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni, do 3 października i kosztowało życie ponad 200 tysięcy mieszkańców stolicy.

– Trasa będzie tradycyjna. Sportowcy-amatorzy pobiegną ulicami, gdzie w 1944 roku toczyły się bardzo ciężkie walki. Pokonają kolejne kilometry w świetle płonących zniczy, a część trasy znajdzie się w tunelu na Wisłostradzie, gdzie słychać będzie odgłosy walk. Liczę, że 7 sierpnia wspólnie oddamy hołd bohaterom zrywu z 1944 roku – mówi wiceprezydent Renata Kaznowska.

Trasa o długości 10 kilometrów przebiegać będzie ulicami Bonifraterską do ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową. Dalej biegacze skręcą w ul. Dobrą, Lipową do Browarnej, Topiel i Kruczkowskiego. Po skręcie w ulicę Ludną do ul. Czerniakowskiej, a następnie ul. Wilanowską do Wioślarskiej, Wybrzeżem Kościuszkowskim (w tym tunelem) do ul. Krajewskiego, Zakroczymskiej i mety na ulicy Konwiktorskiej. Limit na pokonanie tego dystansu wynosi 1,5 godziny.

Bieg Powstania Warszawskiego, po Biegu Konstytucji 3 Maja (nie odbył się w tym roku z uwagi na obostrzenia) jest drugim z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”. Wieńczy ją 11 listopada Bieg Niepodległości.

Kiedy zapisy?

Zapisy na bieg rozpoczną się 6 lipca o godz. 10:00 na tej stronie internetowej. Warto pamiętać, że w tym roku uczestnicy zostaną podzieleni na osiem tur, maksymalnie po 500 osób każda. Kolejne grupy będą startować w odstępach co 15 minut.

Wynika to z rządowych przepisów, które zezwalają na organizację imprez na znacznie bardziej rygorystycznych warunkach niż w przed pandemią i przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Wszyscy, którzy ukończą rywalizację otrzymają pamiątkowy medal, który będzie nie tylko odnosił się do walk powstańczych, ale również do triady biegowej w dobie pandemii. Medal zostanie zaprezentowany wkrótce.

Poszukiwani wolontariusze

Trwa nabór chętnych, którzy podczas 30. Biegu Powstania Warszawskiego będą wspierać organizatorów i uczestników. Wolontariat to szansa na udział w przygotowaniach jednej z największych patriotycznych imprez biegowych w Polsce i zdobycie nowych doświadczeń i bezcennych wspomnień.

Wolontariuszem może zostać każdy, kto skończył 13 lat. Wystarczy do 24 lipca br. (włącznie) wypełnić formularz elektroniczny, który znajduje się tutaj. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Do zadań wolontariuszy będzie należało m.in.: praca w punktach informacyjnych, wsparcie biura zawodów, wsparcie biura prasowego, opieka nad kombatantami, obsługa mediów i gości, obsługa szatni i depozytów, wręczanie wody na półmetku i w strefie mety, wydawanie posiłków regeneracyjnych, wręczanie medali.

Źródło: Aktywna Warszawa